Goniec.pl
Unsplash.com/Nikola Knezevic

Unsplash.com/Nikola Knezevic

Ciało księdza z Poznania znalezione w mieszkaniu. Dzień wcześniej wyszedł ze szpitala psychiatrycznego

25 Lipca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Ciało księdza znaleziono w jego mieszkaniu w Poznaniu. Duchowny dzień wcześniej na własny życzenie opuścił szpital psychiatryczny. Deklarował, że musi udać się do chorej wiernej z posługą. Śledczy mają solidną teorię dotyczącą śmierci poznańskiego księdza.

Ksiądz z Poznania obiecał swoim wiernym, że uda się na leczenie. Obietnicy dotrzymał tylko częściowo i już nigdy nie będzie miał szansy stanąć przy ołtarzu.

Znaleźli zwłoki 48-latka, później policja oddała strzał do psa

Został zaatakowany, gdy jechał rowerem. 48-latek zginął w męczarniach, zagryzły go psy

CZYTAJ DALEJ

Ciało duchownego ujawniono w jego mieszkaniu. Zgodnie z ustaleniami policji i prokuratury ksiądz miał zginąć 17 lipca. Dzień wcześniej na własne życzenie opuścił szpital psychiatryczny.

Ksiądz z Poznania znaleziony martwy w mieszkaniu

Zmarły ksiądz był proboszczem parafii polskokatolickiej św. Kazimierza na Śródce w Poznaniu. Wierni stracili swojego duchownego, a okoliczności śmierci wskazują, że mężczyzna zmagał się z własnymi demonami.

Wszystko wskazuje na to, że ksiądz sam odebrał sobie życie. Samobójcza śmierć miała być sposobem na poradzenie sobie z przytłaczającymi problemami?

Wcześniej wierni usłyszeli od swojego proboszcza, że rozpocznie leczenie. Deklaracje spełnił i zgłosił się do szpitala psychiatrycznego. W sobotę 16 lipca lekarze mieli od niego usłyszeć, że musi opuścić placówkę.

Ksiądz wytłumaczył, że musi spełnić swoje kapłańskie obowiązki. Powodem wypisania się ze szpitala psychiatrycznego na własne życzenie miała być konieczność udania się do chorej wiernej z posługą. Prawdopodobnie już wtedy w głowie proboszcza poznańskiej parafii wyklarował się jasny plan.

Ksiądz miał problemy z alkoholem i pieniędzmi

Nawet duchowni nie ustrzegą się zwykłych, ludzkich problemów. Ksiądz z Poznania boleśnie się o tym przekonał. Proboszcz parafii polskokatolickiej ze stolicy Wielkopolski miał problemy z alkoholem.

Co więcej, duchowny borykał się ze sporymi kłopotami finansowymi. Zaczęły one lawinowo narastać około 5 lat temu. Wspólnota parafialna zarzucała, że proboszcz nie miał pojęcia, jak właściwie gospodarować finansami i pieniędzmi Kościoła.

Chciał zrobić przyjemność gościom weselnym, teraz pan młody liczy straty po gigantycznym pożarze

Niemcy: Potężny pożar po pokazie fajerwerków na weselu. W akcji prawie 300 strażaków

CZYTAJ DALEJ

Zarzuty nie były bezpodstawne. Niedawno duchowny przeszedł audyt. Kontrola ujawniła, że zebrane na remont dachu 90 tysięcy złotych zniknęły w tajemniczych okolicznościach. Żadna złotówka nie została natomiast przeznaczona na naprawdę więźby.

Na liście zmartwień księdza, którego ciało znaleziono w Poznaniu, widniał jeszcze spór z wiernymi. Parafianie mieli zastrzeżenia również, co do samych predyspozycji księdza do pełnienia posługi kapłańskiej. Mężczyzna prowadzący parafię polskokatolicką św. Kazimierza na Śródce w Poznaniu nie miał bowiem... teologicznego wykształcenia.

Zwierzchnicy martwego księdza mają problem

Śmierć księdza z Poznania nie rozwiązuje jego problemów. Parafia pozostała bez proboszcza, a jej kasa wspólnotowa nie jest w najlepszej kondycji. Nie jest jeszcze jasne, jaka decyzja zapadnie w sprawie wielkopolskiej parafii.

Kościół polskokatolicki, który reprezentował duchowny, ma w Polsce jedynie trzy diecezje. Poznańska parafia podlega pod diecezję wrocławską.

Czym jest kościół polskokatolicki? Jest jeden z odłamów katolicyzmu. Nazywany jest również starokatolicyzmem. Jego zwierzchnikiem jest bp prof. dr hab. Wiktor Wysoczański. W Polsce jest łącznie 72 parafii.

pielgrzymka

Andrzej Duda na kolanach u Rydzyka. Kontrowersyjna przemowa prezydenta, tłum skandował jedno słowo

W dniach 9-10 lipca na Jasnej Górze w Częstochowie odbywają się uroczystości 31. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. Główne wydarzenia zaplanowane zostały na niedzielę, a wśród uczestników byli nie tylko wierni słuchacze rozgłośni z Torunia, ale także znani politycy. Relacją ze spotkania pochwalili się m.in. Przemysław Czarnek i prezydent Andrzej Duda.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: o2.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poważne problemy właściciela słynnych zakładów mięsnych. Czterystu oszukanych na 23 mln zł

Czytaj więcej >