Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ciało księdza z Poznania znalezione w mieszkaniu. Dzień wcześniej wyszedł ze szpitala psychiatrycznego
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 25.07.2022 18:46

Ciało księdza z Poznania znalezione w mieszkaniu. Dzień wcześniej wyszedł ze szpitala psychiatrycznego

Ksiądz
Unsplash.com/Nikola Knezevic

Ciało księdza znaleziono w jego mieszkaniu w Poznaniu. Duchowny dzień wcześniej na własny życzenie opuścił szpital psychiatryczny. Deklarował, że musi udać się do chorej wiernej z posługą. Śledczy mają solidną teorię dotyczącą śmierci poznańskiego księdza.

Ksiądz z Poznania obiecał swoim wiernym, że uda się na leczenie. Obietnicy dotrzymał tylko częściowo i już nigdy nie będzie miał szansy stanąć przy ołtarzu.

Ciało duchownego ujawniono w jego mieszkaniu. Zgodnie z ustaleniami policji i prokuratury ksiądz miał zginąć 17 lipca. Dzień wcześniej na własne życzenie opuścił szpital psychiatryczny.

Ksiądz z Poznania znaleziony martwy w mieszkaniu

Zmarły ksiądz był proboszczem parafii polskokatolickiej św. Kazimierza na Śródce w Poznaniu. Wierni stracili swojego duchownego, a okoliczności śmierci wskazują, że mężczyzna zmagał się z własnymi demonami.

Wszystko wskazuje na to, że ksiądz sam odebrał sobie życie. Samobójcza śmierć miała być sposobem na poradzenie sobie z przytłaczającymi problemami?

Wcześniej wierni usłyszeli od swojego proboszcza, że rozpocznie leczenie. Deklaracje spełnił i zgłosił się do szpitala psychiatrycznego. W sobotę 16 lipca lekarze mieli od niego usłyszeć, że musi opuścić placówkę.

Ksiądz wytłumaczył, że musi spełnić swoje kapłańskie obowiązki. Powodem wypisania się ze szpitala psychiatrycznego na własne życzenie miała być konieczność udania się do chorej wiernej z posługą. Prawdopodobnie już wtedy w głowie proboszcza poznańskiej parafii wyklarował się jasny plan.

Ksiądz miał problemy z alkoholem i pieniędzmi

Nawet duchowni nie ustrzegą się zwykłych, ludzkich problemów. Ksiądz z Poznania boleśnie się o tym przekonał. Proboszcz parafii polskokatolickiej ze stolicy Wielkopolski miał problemy z alkoholem.

Co więcej, duchowny borykał się ze sporymi kłopotami finansowymi. Zaczęły one lawinowo narastać około 5 lat temu. Wspólnota parafialna zarzucała, że proboszcz nie miał pojęcia, jak właściwie gospodarować finansami i pieniędzmi Kościoła.

Zarzuty nie były bezpodstawne. Niedawno duchowny przeszedł audyt. Kontrola ujawniła, że zebrane na remont dachu 90 tysięcy złotych zniknęły w tajemniczych okolicznościach. Żadna złotówka nie została natomiast przeznaczona na naprawdę więźby.

Na liście zmartwień księdza, którego ciało znaleziono w Poznaniu, widniał jeszcze spór z wiernymi. Parafianie mieli zastrzeżenia również, co do samych predyspozycji księdza do pełnienia posługi kapłańskiej. Mężczyzna prowadzący parafię polskokatolicką św. Kazimierza na Śródce w Poznaniu nie miał bowiem... teologicznego wykształcenia.

Zwierzchnicy martwego księdza mają problem

Śmierć księdza z Poznania nie rozwiązuje jego problemów. Parafia pozostała bez proboszcza, a jej kasa wspólnotowa nie jest w najlepszej kondycji. Nie jest jeszcze jasne, jaka decyzja zapadnie w sprawie wielkopolskiej parafii.

Kościół polskokatolicki, który reprezentował duchowny, ma w Polsce jedynie trzy diecezje. Poznańska parafia podlega pod diecezję wrocławską.

Czym jest kościół polskokatolicki? Jest jeden z odłamów katolicyzmu. Nazywany jest również starokatolicyzmem. Jego zwierzchnikiem jest bp prof. dr hab. Wiktor Wysoczański. W Polsce jest łącznie 72 parafii.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: o2.pl