Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Jaworzno: w niedzielę chcieli wywieźć księdza na taczce. Pod kościołem pojawiła się policja
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 05.07.2022 17:28

Jaworzno: w niedzielę chcieli wywieźć księdza na taczce. Pod kościołem pojawiła się policja

Parafianie przyszli w niedzielę pod kościół z taczką, chcieli wywieźć z niego księdza
Facebook.com/klobucka.pl

Kościół katolicki w Polsce nie zdaje sobie sprawy, że czasy świetności dawno minęły. Co ważne doszło do tego w dużej mierze nie dzięki legendarnej społeczności LGBT, a dzięki działaniom samych duchownych. Parafianie z Jaworzna potwierdzają tę tezę. W niedzielę tłum chciał wywieźć proboszcza na taczce, a emocje i oburzenie nie są bezpodstawne.

Kościół jest największym wrogiem Kościoła. W województwie opolskim jest ksiądz, który myślał, że może wszystko i zgodnie z regułami dawnych czasów: nie poniesie za to konsekwencji.

Wierni z parafii pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Jaworznie pokazali, że są bardziej postępowi, niż uważał ich ksiądz. Poziom absurdu i wybryków duchownego osiągnął apogeum i parafianie w niedzielę pod kościół przyjechali z taczką.

Jaworzno: nie chcą swojego księdza, gotowi byli go wywieźć taczką

Ksiądz chciał ugruntować swoją pozycję w parafii w Jaworznie, ale czasy forwalków przykościelnych dawno już minęły. W niedzielę pod kościołem zebrał się tłum, ale jego celem nie była wcale wspólną modlitwa.

Jedyną intencją, za jaką gotowi byli się wtedy modlić zebrani parafianie, było usunięcie księdza z ich parafii. Mimo narastających konfliktów Kościół ku zaskoczeniu wszystkich nie chciał podążyć znanym schematem i... nie przeniósł problematycznego księdza na inną parafię. Brzmi to niczym zachowanie dziecka, które na złość nie zrobi tego, czego się od niego oczekuje.

Do sieci trafiło nagranie z niedzielnego wydarzenia. Zabytkowy, drewniany kościół z Jaworznie widział przez lata wiele, ale parafianie z taczką żądający, by ksiądz zniknął to nawet dla leciwej budowli sakralnej nowość.

Parafianie chcieli wywieźć księdza na taczce. Źródło: klobucka.pl
Parafianie chcieli wywieźć księdza na taczce. Źródło: klobucka.pl

Pod kościołem pw. Trójcy Przenajświętszej w Jaworznie pojawiła się policja, a zdarzenie był na żywo transmitowane przez serwis klobucka.pl. To nie media - umówmy się, Kościół umie sobie z nimi radzić - sprawiły, że ksiądz wsłuchał się w głos swoich parafian i wyszedł z kościoła.

Brzmi, jak żart a to Jaworzno: pod kościołem parafianie z taczką i policja

Groźby o wywiezieniu księdza nie były jedynie groźbami bez pokrycia. Wierni swoją postawą dawali jasno znać, że duchowny ma poważne problemy. Co tak bardzo rozzłościło lokalną społeczność?

Czarę goryczy przelało kazanie księdza z pogrzebu 25-letniego jaworzanina. Polsat News podał, iż duchowny za nic miał rozpacz rodziny i najbliższych zmarłego. W czasie ceremonii pogrzebowej z ambony krytykował 25-latka.

Działania księdza były tak oburzające, że ta sama rodzina zmuszona do pochowania kolejnego syna trzy tygodnie później zdecydowała się na pogrzeb całkowicie świecki. Mimo swojej wiary nie chcieli mieć z duchownym z Jaworzna nic wspólnego.

Ksiądz grabił sobie od dawna

Informacje na temat księdza z Jaworzna brzmią, jakby duchowny sprawdzał, gdzie leży granica (niedzielna próba wywiezienia go taczką dowiodła, że granica ta istnieje). Nieprzyjemnych spięć na linii ksiądz-parafianie było bowiem więcej.

Mieszkańcy Jaworzna skarżyli się, że problemem dla księdza jest już samo wydanie zaświadczeń dla przyszłego chrzestnego. Osoby przygotowujące się do bierzmowania również doświadczyły tej mniej samarytańskiej twarzy Kościoła, która akurat w Jaworznie reprezentowana była przez problematycznego i przekonanego o swej nieomylności duchownego.

Co dalej z tą sprawą? Tego nie wiadomo, bo mimo głośnych narzekań - w odróżnieniu od zwyczajowych praktyk - Kościół nie kwapił się do przeniesienia księdza na inną parafię. Lokalny portal i klobucka.pl podał, że na plebanii odbyła się rozmowa księdza z radą parafialną oraz specjalną delegacją wysłana przez parafian.

O zachowaniu i społecznym wzburzeniu wśród parafian z Jaworzna dowie się niedługo ks. Andrzej Czaja, biskup opolski. Na jego biurko trafić mają bowiem wiadomości o incydencie i problemach, jakich doświadczają owieczki Jezusa oczekujące od kapłana pokory, szacunku i mądrości.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: polsatnews, klobucka.pl