Jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie, wiele wskazuje na to, że dzisiejsi 30-latkowie będą otrzymywać rekordowo niskie emerytury po osiągnięciu odpowiedniego wieku. Zdaniem Roberta Gwiazdowskiego, który gościł w studiu Radia Zet, na taki stan rzeczy odpowiedzią mogłyby być emerytury obywatelskie.
Rekordowa waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku to nie wszystko, na co liczyć mogą seniorzy. Okazuje się, że szansę na kolejne podwyższenie kwoty świadczenia mają także niektóre kobiety, pobierające pieniądze z subkonta. Wystarczy tylko, że w odpowiednim czasie złożą wniosek do ZUS o ponowne przeliczenie emerytury. Warto się spieszyć, bo terminy gonią.
Zygmunt Chajzer ma już dość słuchania narzekań celebrytów, którzy pomstują na swoje niskie emerytury. Postanowił powiedzieć ostro, co sam myśli o całej sprawie i nie szczędził gorzkich słów wszystkim malkontentom. Można pokiwać głową ze zrozumieniem.
- Emerycie, nie daj się nabrać! - z takim apelem do seniorów zwrócił się członek Nowoczesnej oraz finansista Michał Przybylak. Choć partia władzy nie przestaje przypominać o swoim bogatym wsparciu udzielonym emerytom, to jak podkreślił polityk, realnie świadczenia rosły za czasów sprawowania władzy przez PO i PSL.
Rekordowe waloryzacje emerytur to niejedyne zmiany jakich doświadczą seniorzy wraz z pierwszym dniem marca. Oprócz wysokich stawek kwotowo-procentowych zaczną obowiązywać nowe limity "dorabiania" do rent i wcześniejszych świadczeń. Choć stawki te zostały podwyższone, to w dalszym ciągu należy uważać, by ich nie przekroczyć. W razie przewyższenia wymaganych progów, ZUS może pomniejszyć lub nawet zaświecić pobieranie świadczenie.
Wielkimi krokami zbliża się marzec, a wraz z nim coroczna waloryzacja rent i emerytur, która w 2023 r. imponuje wysokością. Oznacza to, że nie tylko najbiedniejsi seniorzy mają powody do zadowolenia I tak, osoby otrzymujące emeryturę do kwoty ok. 1700 złotych wzbogacać się będą wkrótce o co najmniej 250 złotych miesięcznie. Z radości skakać też mogą nieco bardziej zamożni świadczeniobiorcy, dla których podwyżki sięgną 14,8 proc.
Dodatkowe pieniądze do emerytury. Niektórzy nie potrzebują nawet dokumentów, by dostać dodatkowe 200 zł. Jest jednak inny haczyk: potrzeba trzech świadków. Zmiana w przepisach w 2022 r. zaowocowała korzystnym zapisem. Nie wszyscy mogą jednak z niego skorzystać.
Dodatkowe około 5,5 tysiąca złotych w postaci świadczenia honorowego, od marca zyskają emeryci, którzy w tym roku skończą 100 lat. Na taki bonus liczyć nie mogą jednak ci, którzy ten zaszczytny wiek osiągnęli już wcześniej.
Popełnisz jeden błąd i dostaniesz niższą emeryturę lub rentę. Mimo przepracowania lat ZUS może zmniejszyć wypłacaną kwotę. Kluczowe jest dopełnienie wszystkich formalności. Nie dostarczysz jednego dokumentu i musisz przygotować się na finansowe straty. Co ważne, wina nie zawsze leży po stronie emeryta.
Wyższa emerytura? To da się zrobić. ZUS może wypłacić ci nawet 36 tys. zł wyrównania. Wszystko przez przepis, który został wprowadzony w pandemii, a o którym spora część osób zapomniała. Nie należy zwlekać. Sejm może w każdej chwili znieść korzystny dla emerytów zapis.
14. emerytura zgodnie z oczekiwaniami seniorów stanie się już niedługo świadczeniem stały. Pieniądze będą trafiać do emerytów co roku, ale nie wszyscy otrzymają przelew od ZUS. Wiemy, ile będzie wynosić czternastka i kto jej nie dostanie.
Trzynastka nie będzie tak duża jak dotychczas? Rząd nie podjął jeszcze decyzji kluczowej dla pieniędzy seniorów. Emeryci będą musieli zapłacić podatek dochodowy od 13. i 14. emerytury?
Joanna Kurowska nie może narzekać na stagnację i brak propozycji zawodowych. Wiosną trafi na ekrany Polsatu za sprawą kilku nowych seriali. Ceniona aktorka kontynuuje także swoją pracę na deskach teatru. 58-latka została spytana, kiedy planuje przejść na emeryturę. Jej odpowiedź zaskoczy niejednego.
W mediach pojawił się temat petycji związanej z przyznaniem nowego świadczenia seniorom. Wnioskodawczyni chce dodatkowych 300 złotych dla wdów i wdowców. Jest to uzupełnienie istniejącego wniosku o powiększenie emerytury o 500 złotych dla małżeństw. Nie wszyscy mogliby jednak liczyć na ten dodatek.
Zapisy regulujące przejście na emeryturę pozwalają seniorowi korzystanie z wielu możliwości gwarantujących uzyskanie wyższego świadczenia. Jego wyliczenie nie ma charakteru sztywnego i spełniając określone warunki każdy emeryt może złożyć wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury, otrzymując dodatkowe środki.
Wiek emerytalny zostanie podwyższony i seniorzy będą dostawać wyższą emeryturę? Polacy jasno powiedzieli, co sądzą o tym pomyśle. Najnowszy sondaż wskazał, że aż 41,4 proc. ankietowanych nie chce zmian w granicach wieku emerytalnego. Niektóre wyniki badania są zaskakujące.
Cyberprzestępcy po raz kolejny uderzają w emerytów. Tym razem próbują oni przekonać seniorów do kliknięcia ich linku przez zapewnianie, że zebrali oni ważne informacje na temat zmian w prawie. Strona, którą promują, może być bardzo niebezpieczna.
Jak przekazał wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, tegoroczna waloryzacja emerytur ma być wyższa niż pierwotnie planowano. Według szacunkowych wyliczeń wskaźniki zapisane w ustawie budżetowej zostaną przekroczone.
Emerytowi, podlegającemu pod radomski ZUS pozazdrościć może każdy senior w naszym kraju. Przez rok otrzymywał on podwójną emeryturę. Zakład dążył do otrzymania zwrotu nienależnych mężczyźnie pieniędzy i skierował więc sprawę do sądu. Finalny rezultat jest zaskakujący.
Choć nie wszyscy o tym wiedzą, miesiąc, w którym decydujemy się przejść na emeryturę, może mieć kolosalne znaczenie. Jeśli tylko umiejętnie wybierzemy termin rezygnacji z zawodowego życia, możemy wiele zyskać. Jak informuje dziennik "Fakt", w 2023 r. okazje do włożenia do portfela nawet kilkuset złotych więcej będą aż trzy. Kiedy więc najlepiej na dobre porzucić pracę?
Aleksander Kwaśniewski dołączył do grona znanych osób, które pomstują na wysokość swojej emerytury. Były prezydent przyznał, że kwota dla niego obliczona go nie zadowala. Najwyraźniej zapomniał, że nie jest to jedyne świadczenie, które mu przysługuje. Jako była głowa państwa ma prawo do sowitego wynagrodzenia.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał informację o najwyższej wypłacanej emeryturze w Polsce. Kwota ta jest niemała i może zawrócić w głowie niejednemu seniorowi, który ledwo wiąże koniec z końcem. Co zrobić, by mieć tak pokaźne świadczenie?
Była posłanka PIS Krystyna Pawłowicz na emeryturę przeszła już w 2012 roku, jednak wciąż jest czynna zawodowo. Prawniczka pobiera zatem nie tylko świadczenie emerytalne, ale również wynagrodzenie związane z zatrudnieniem. Kwoty, które wpływają regularnie na konto kobiety, robią wrażenie.
Emerytura może być wyższa, jeśli senior wie, jakie dokumenty dostarczyć do ZUS-u. Pieniądze trafiające na konta polskich emerytów nie należą do najwyższych i warto wiedzieć, że wychowanie dziecka, początek roku, czy ponowne obliczenie kapitału początkowego to szansa na większe świadczenia emerytalne.
Andrzej Seweryn podzielił się swoją opinią na temat symbolicznych wysokości emerytur, jakie czekają na artystów po wielu latach pracy. Aktor wykazał się dużą powściągliwością, jednak wydźwięk jego słów jest jednoznaczny. Czyżby wyważenie wynikało z braku osobistych doświadczeń, z którymi borykają się weterani polskich scen?
Emerytura to główne źródło utrzymania seniorów w Polsce. Mało kto wie jednak, że pieniądze z emerytury nie muszą być jedynymi środkami zasilającymi domowy budżet. Seniorze, nie tylko 13. i 14. emerytura może pomóc ci dotrwać do końca miesiąca. Publikujemy listę dodatkowych świadczeń. Te pieniądze po prostu ci się należą.
W internecie pojawiło się nagranie, na którym jedna z klientek dużej sieci dyskontowej bezinteresownie pomaga staruszce, usiłującej znaleźć półkę z masłem. Widząca bijącą od staruszki skromność klientka, postanowiła ofiarować trzy kostki masła sędziwej kobiecie. Choć nagranie stało się hitem sieci, to historia ledwo wiążącej koniec z końcem kobiety jest smutnym obrazem rzeczywistości.
Osiągnięcie wieku emerytalnego i odejście z pracy nigdy nie jest łatwym momentem po latach aktywnego funkcjonowania w zawodzie. Perspektywa dołączenia do grupy seniorów pobierających świadczenia z ZUS, którzy należą do najbardziej dotkniętych galopującą inflacją, może niejednemu spędzać sen z powiek, ale wcale nie musi być aż tak bolesna, jak nam się wydaje. Wystarczy tylko rozsądnie zaplanować przejście na emeryturę i skorzystać z przysługujących przywilejów. Wówczas w naszych kieszeniach może zostać nawet o kilkaset złotych więcej.