Rząd przyjął projekt ustawy o ogólnoeuropejskich indywidualnych produktach emerytalnych. Na polskim rynku pojawi się więc OIPE, czyli tzw. europejska emerytura. Wpłacone pieniądze będą zwolnione z podatku.
We współczesnym, mocno pędzącym w nieznane świecie coraz trudniej o utrzymanie relacji, które kiedyś były podstawą ludzkiego współżycia. Młodzi zatracają się w pracy i zapominają o tym, co najważniejsze - o tym, że czas przecieka im przez palce, a oni mogą każdego dnia tracić coś, co docenią dopiero, gdy im tego zabraknie. Tak jest nie tylko z wolnością, co uwypukliła wojna w Ukrainie, ale też z najstarszymi członkami naszych rodzin, o których często nie pamiętamy. To z kolei potrafi naprawdę ranić nasze babcie i dziadków, o czym przekonaliśmy się, spotykając na ulicy pewną emerytkę.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło jakiś czas temu, że 14. emerytura zostanie stałym świadczeniem. Okazuje się jednak, że obóz rządzący może nie dotrzymać obietnicy podniesienia limitu emerytury lub renty uprawniającego do 13. emerytury, a 14. świadczenie z roku na rok może być przyznawane coraz mniejszej grupie seniorów.
Mieszkaniec Łodzi uważa, że urzędniczka ZUS-u wprowadziła go w błąd. Konsekwencją ma być zaniżona emerytura. Doradczyni miała przemilczeć fakt, że senior działa sobie na szkodę. Zabrakło czterech dni i to przez nie stracił należne mu pieniądze.
Nasza reporterka udała się na ulice Warszawy, aby spytać przechodniów, jak i czy w ogóle da się dziś oszczędzać. Jedna z napotkanych kobiet wyznała, że nie ma na leki, a co dopiero coś odłożyć...? Nie spodziewała się, że dziennikarka ma dla niej kopertę, która choć trochę ułatwi seniorce kolejne dni.
Donald Tusk przybył do Częstochowy, gdzie spotkał się z sympatykami swojej partii. Były premier zapoznał zebranych z nowym elementem programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej. Zapowiedział specjalny dodatek dla babć, które opiekują się swoimi wnukami.
Rząd przyznał się do przykrej w skutkach pomyłki ze strony jednej z najważniejszych instytucji w Polsce. Okazało się, że ZUS przez ostatnie lata źle naliczał emerytury. Kogo dotyczy problem i co zrobić, kiedy senior odkryje, że dostaje zaniżone świadczenie?
Waloryzacja emerytur i rent mocno przyhamuje. Najnowsza prognoza Narodowego Banku Polskiego nie jest dobrą wiadomością dla seniorów liczących na dodatkowe pieniądze po marcowych podwyżkach. Zapomnij o minimum 250 zł i przygotuj się na zdecydowanie niższe kwoty.
Wraz z 1 marca, wszyscy emeryci oraz renciści, którzy pobierają wcześniejszą emeryturę i jednocześnie dorabiają, objęci są nowymi limitami, jeśli chodzi o wysokość zarobku. Warto je znać, bo przekroczenie określonych kwot może skutkować obniżeniem świadczenia emerytalnego lub nawet jego całkowitym zawieszeniem.
PIT 2022/2023 dla poszczególnych osób może okazać się nadspodziewanie korzystny. Istnieje liczna grupa podatników, którzy podatku nie zapłacą w ogóle. W niektórych przypadkach w "wyzerowaniu" podatku pomocne okażą się ulgi. Szczegóły wyjaśnione zostały na łamach portalu Business Insider przez Agnieszkę Fijałkowską-Wocial, doradcę podatkowego z LTCA oraz Grzegorza Grochowinę, deputy directora i szefa Zespołu Zarządzania Wiedzą w Departamencie Podatkowym w KPMG w Polsce.
Dotychczasowe rezygnacje z uczestnictwa w Pracowniczych Planach Kapitałowych tracą ważność 1 marca. Kto nie złoży do tego czasu nowej deklaracji, zostanie automatycznie zapisany do programu.
28-latka z Bolesławca okradła własnego dziadka. Kobieta usłyszała 52 zarzuty związane z działaniem na szkodę seniora. Emeryt łącznie stracił ponad 60 tys. złotych.
Popełnisz jeden błąd i dostaniesz niższą emeryturę lub rentę. Mimo przepracowania lat ZUS może zmniejszyć wypłacaną kwotę. Kluczowe jest dopełnienie wszystkich formalności. Nie dostarczysz jednego dokumentu i musisz przygotować się na finansowe straty. Co ważne, wina nie zawsze leży po stronie emeryta.
Wiek emerytalny zostanie podwyższony i seniorzy będą dostawać wyższą emeryturę? Polacy jasno powiedzieli, co sądzą o tym pomyśle. Najnowszy sondaż wskazał, że aż 41,4 proc. ankietowanych nie chce zmian w granicach wieku emerytalnego. Niektóre wyniki badania są zaskakujące.
Podatek dla emerytów stanie się faktem po nadejściu rekordowej waloryzacji 2023. Podwyżki świadczeń przyniosą ze sobą skutek, który dla części seniorów będzie szokiem. Kto dostanie więcej pieniędzy od ZUS-u, ale będzie musiał przygotować się na uregulowanie należnego podatku ze względu na przekroczenie progu? Wyjaśniamy.
Legitymacja z ZUS potwierdza status emerytów i rencistów, uprawnia więc do korzystania z wielu zniżek. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podjęło decyzję o rozszerzeniu zakresu stosowania popularnej aplikacji mObywatel o legitymację emeryty-rencisty.
W przyszłym roku zmienią się zasady przyznawania 500+ seniorom i innym osobom uprawnionym do korzystania z tej formy pomocy. Dożywotnia zapomoga zostanie rozciągnięta na większą liczbę osób.
Galopująca inflacja dotyka także apteki. Wielu Polaków musi wybierać między zakupem leków i żywności. - Jedni, wzruszając bezradnie ramionami, odpowiadają: "trudno, nic na to nie poradzimy". Innych ponoszą emocje - mówi w rozmowie z portalem Wirtualna Polska Kobieta Paulina, farmaceutka z Katowic.
Nadchodzą spore zmiany w kwestii wyjazdów sanatoryjnych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, poinformował o szeregu planowanych nowości w ramach reformy lecznictwa uzdrowiskowego. W ramach modyfikacji m.in. kuracjusz sam będzie wybierał ośrodek, do którego będzie chciał trafić. Co jeszcze planuje MZ?
Seniorzy w Polsce nie mają łatwo. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), pod koniec 2020 roku, liczba seniorów (60 lat i więcej) w Polsce wyniosła 9,8 mln. Biorąc pod uwagę tendencję wzrostową oznaczałoby to, że aktualnie odsetek seniorów w naszym kraju wynosi ponad 25 procent. Postępujący proces starzenia się polskiego społeczeństwa, zdaniem GUS, ma doprowadzić do sytuacji, gdzie liczba kobiet i mężczyzn w wieku 60 lat i ponad, w 2050 roku wyniesie 13,7 mln, czyli około 40 procent populacji Polski. Mówimy więc o ogromnej liczbie naszych rodaków. Jak się miewa polski senior? Jak wyglądają blaski i cienie życia po 60-tce? Czy to kres, a może początek czegoś nowego? Na te niezwykle złożone i skompilowane pytania starałem się znaleźć odpowiedzi wraz ze swoimi rozmówcami.
Prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w rozmowie z PAP sugeruje Polakom, by w miarę możliwości wstrzymać się z decyzją o przejściu na emeryturę. Jej zdaniem, dzięki takiej decyzji przyszli emeryci mogą zyskać nawet 15 proc. podwyżki świadczeń.
Emeryci, przygotujcie się na małą rewolucję. Od 1 stycznia 2023 r. w życie wchodzi ogromna zmiana, ale nie wszystkim seniorom przypadnie ona do gustu. Chociaż zniżki na leki, komunikację miejską oraz do teatrów i muzeów będą powodem do radości, to już kwestia elektronicznej legitymacji emeryta będzie powodem wielu obaw.Emeryci nieustanne słyszą, iż ich dobrostan jest priorytetem rządu PiS. Mateusz Morawiecki i jego władza przypisuje sobie rekordową waloryzację emerytur i rent w 2023 r., ale nie wspomina już, że obowiązek ten wynika z przepisów prawa.W nadchodzącym roku seniorzy muszą przygotować się na więcej zmian niż tylko wielkość pieniędzy wpływających na ich konto z ZUS-u. Od 1 stycznia 2023 r. w życie wchodzi szereg zmian.Nie każda modyfikacja zostanie doceniona, gdyż władza ponownie chciała być mądrzejsza od wszystkich i zafundowała emerytom "udogodnienie", które w większości będzie dla seniorów niedostępne.
Minimalna emerytura ma zostać podniesiona już w 2024 r. do rekordowego poziomu 1700 zł brutto. "Fakt" dotarł do projektu ustawy waloryzacji emerytur rolniczych. Seniorzy mają wyraźnie odczuć zastrzyk finansowy i nie będzie zaskoczeniem, iż jest to bezpośrednio związane ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi.Minimalna emerytura w najbliższym czasie poszybuje w górę? Takie plany ma mieć resort rolnictwa, jednak ważną barierą są w tym wypadku wybory parlamentarne.Emeryci wreszcie nie będą bać się o to, czy wystarczy im do przysłowiowego pierwszego? Pieniądze mają popłynąć do nich szerszym niż dotychczas strumieniem, ale wszystko pozostaje na razie w sferze planów.
Łamiący się głos i opis rzeczywistości starszych Polaków seniorki, która wzięła udział w sondzie ulicznej, przeprowadzonej przez redakcję Goniec.pl. Kobieta wprost do mikrofonu przyznała, że jeszcze w życiu nie bała się tak o przyszłość. - Takich jak ja, to jest więcej - dodała. Wskazała, że Polacy zdają sobie sprawę z tego, że "dobrze to nie jest". Rządzący powinni przemyśleć te słowa.Sonda uliczna przeprowadzona przez Goniec.pl udowodniła, że wśród Polaków pojawia się wisielczy nastrój. Powodem jest jedno: przyszłość. Mowa nie o odległych latach, a o nadchodzącej zimie i jesieni.Jedna z kobiet, która zgodziła się na wystąpienie przed kamerą Goniec.pl w bardzo spokojnych i przemyślanych słowach wytłumaczyła, że obecna sytuacja Polaków jest zła. Coraz większa ilość osób, szczególnie starszych, zdaje sobie z tego sprawę.
Kiedy wypłata 14. emerytury? Seniorzy nie mogą doczekać się otrzymania od ZUS dodatkowych pieniędzy obiecanych przez rząd. Minister Marlena Maląg wie, że wraz z wypłatami "czternastki" ruszyła groźna machina, która dla emerytów równoznaczna jest z utratą wszystkich pieniędzy. Szefowa resortu rodziny apeluje, padła konkretna prośba.Wypłata 14. emerytury stała się faktem i chociaż nie wszyscy seniorzy otrzymają zastrzyk gotówki, to ich liczba nadal nie jest mała. Aż 9 milionów osób otrzyma "czternastkę" i Marlena Maląg skierowała do nich ważne słowa.- Trwają wypłaty 14. emerytury, dlatego apelujemy do seniorów - powiedziała Marlena Maląg w czasie wizyty w TVP Info. "Czternastka" wybudziła ze snu oszustów, którzy wykorzystują niewiedzę emerytów.
Według wyliczeń Super Expressu, waloryzacja emerytur może w najbliższym czasie wynieść 18,76 procent. Oznaczałoby to, iż niektórzy seniorzy otrzymaliby świadczenie wyższe o nawet kilkaset złotych. Sytuacja ta jednak uzależniona jest w dużej mierze od samej inflacji.
Waloryzacja emerytur w 2023 r. miała być zbawieniem dla emerytów borykających się z kosmicznymi cenami. Najnowsze słowa wiceministra rodziny Stanisława Szweda wskazują jednak, że rząd zagra seniorom na nosie. Pieniędzy nie będzie odczuwalnie więcej. Godziwa podwyżka emerytur to jedynie marzenie.Waloryzacja emerytur 2023 już witała się z gąską, ale wiceminister rodziny rozwiał nadzieję. Polityk ujawnił, że rząd wcale nie ma w planach znacznego polepszenia sytuacji polskich seniorów. Ba, Mateusz Morawiecki nie ma nawet najpewniej zamiaru dorównania podwyżkom cen towarów i usług.Emeryci mogą czuć się oszukani. Nadzieja, że wiosenna waloryzacja emerytury 2023 r. pozwoli na podreperowanie budżetu i stawienia czoła galopującej inflacji właśnie pękła niczym bańka mydlana.
Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przestrzegają seniorów przed metodą stosowaną przez oszustów, próbujących wyłudzić dane, a nawet gotówkę, podając się za pracowników zakładu. Sytuacji takich może być znacznie więcej w związku ze zbliżającą się wypłatą 14 emerytur, do których otrzymania nie należy niczego wypełniać.