Ważne infomacje dla emerytów. Właśnie weszły nowe limity, które lepiej znać
Wraz z 1 marca, wszyscy emeryci oraz renciści, którzy pobierają wcześniejszą emeryturę i jednocześnie dorabiają, objęci są nowymi limitami, jeśli chodzi o wysokość zarobku. Warto je znać, bo przekroczenie określonych kwot może skutkować obniżeniem świadczenia emerytalnego lub nawet jego całkowitym zawieszeniem.
Można dorabiać sobie na emeryturze
W środę, 1 marca weszły w życie nowe limity co do wynagrodzenia otrzymywanego przy jednoczesnym pobieraniu świadczenia emerytalnego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych dopuszcza możliwość dorabiania sobie na emeryturze, ale tylko i wyłącznie w przypadku osób, które przeszły na zasłużony wypoczynek wcześniej niż ustawowy próg zakłada (w przypadku mężczyzn jest to 65. rok życia, a dla kobiet 60).
Przykładowo chodzi tutaj o emerytury pomostowe lub też nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. Osoby te muszą jednak pamiętać, że obowiązują określone limity osiąganych przychodów z tytułu wykonywanej pracy po przejściu na emeryturę. Przekroczenie ich oznacza przykre konsekwencje.
Niepokojące doniesienia w sprawie stanu zdrowia Piotra Żyły. Trener nie wie, co robićLimit 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia
W Polsce zgodnie z obowiązującymi zasadami, by jednocześnie sobie dorabiać i otrzymywać pełnoskalową rentę i emeryturę, nie można zarobić więcej niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. - Od 1 marca 2023 r. kwota ta będzie wynosić 4713,50 złotych. Miesięczne zarobki do tej kwoty nic nie zmieniają w wypłacie świadczenia. Jeśli przychód jest wyższy, to świadczenie odpowiednio zmniejsza się za ten miesiąc, w którym doszło do przekroczenia - informuje regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego Karol Jagielski, cytowany przez PAP.
ZUS może zawiesić wypłatę emerytury luz renty
Powyższy próg obowiązuje w przypadku osób, które chcą otrzymywać świadczenie emerytalne w całości. Jak podkreśla Jagielski, drugi próg wynosi 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Do tego pułapu Zakład Ubezpieczeń Społecznych zredukuje wypłacane co miesiąc pieniądze. Od marca 130 proc. to 8753,60 złotych. - Jeśli pracujący wcześniejszy emeryt lub rencista przekroczy tę kwotę, ZUS zawiesi wypłatę świadczenia za dany miesiąc - podkreśla Jagielski.
Co jednak istotne, wskaźniki zmieniają się co trzy miesiące, wraz z informacjami dotyczącymi średniego, kwartalnego wynagrodzenia podawanymi przez Główny Urząd Statystyczny. GUS opublikował niedawno aktualne dane za czwarty kwartał 2022 r., które posłużyły do obliczenia nowych limitów w przypadku osób dorabiających na emeryturze. Te obowiązują właśnie od środy, 1 marca.
Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca: https://twitter.com/GoniecPL
Źródło: PAP/ Goniec