Goniec.pl
Brakuje leków w aptekach, lekarze mają ograniczać ilość recept

Iberion

Dramat polskich seniorów, nie mają pieniędzy na leczenie. Farmaceuci ujawniają

7 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Irmina Jach

Galopująca inflacja dotyka także apteki. Wielu Polaków musi wybierać między zakupem leków i żywności. - Jedni, wzruszając bezradnie ramionami, odpowiadają: "trudno, nic na to nie poradzimy". Innych ponoszą emocje - mówi w rozmowie z portalem Wirtualna Polska Kobieta Paulina, farmaceutka z Katowic.

W aptekach brakuje leków

Z analizy przeprowadzonej przez portal gdziepolek.pl wynika, że średni roczny wzrost cen stu najczęściej sprzedawanych w aptekach nierefundowanych produktów wyniósł w lipcu 7,7 proc. We wrześniu było to już 9 proc. Najboleśniejsze podwyżki można odczuć sięgając po przeciwbólowe leki sprzedawane bez recepty, leki łagodzące objawy infekcji i preparaty stosowane przy problemach z wątrobą.

Mateusz Morawiecki

Morawiecki wycofał się z obietnicy dla piłkarzy. Ekspert: "To postępująca erozja"

CZYTAJ DALEJ

Twórcy aplikacji PanParagon alarmują z kolei, że tej jesieni Polacy wydawali na leki średnio 121 zł, czyli 41 zł mniej niż w poprzednich sezonach. Chorzy, szczególnie ci, którzy zarabiają najmniej, walczą z frustracją za każdym razem, gdy przekraczają próg apteki.

- Jesteśmy w drodze pomiędzy lekarzami a otrzymaniem leku wypisanego na recepcie. Pacjenci niejednokrotnie zapominają, że nie bierzemy odpowiedzialności za sytuację w branży medycznej. Mimo tego, podchodząc do aptecznego okienka, wyładowują na nas całą złość - mówi w rozmowie z portalem Wirtualna Polska Kobieta Paulina, która pracuje w aptece w Katowicach. Nie bez znaczenia jest również poszerzająca się lista brakujących leków. Pacjenci często przejeżdżają wiele kilometrów, by dowiedzieć się, że lek, który może uratować im życie, nie jest dostępny w żadnej aptece.

- Tu nie chodzi tylko o leki na choroby sezonowe, ale o środki na poważniejsze schorzenia, podtrzymujące m.in. pracę tarczycy czy regulujące poziom cukru we krwi. Obsługiwałam niedawno pacjentkę, która przyjechała z Jastrzębia-Zdroju. Desperacko szukała zastrzyków przeciwzakrzepowych. Miały pomóc jej utrzymać zagrożoną ciążę - mówi farmaceutka.

Pacjenci na informacje o braku dostępności leków, reagują różnie. - Jedni, wzruszając bezradnie ramionami, odpowiadają: "trudno, nic na to nie poradzimy". Innych ponoszą emocje. Wymuszanie na nas krzykiem natychmiastowych działań jest na porządku dziennym - dodaje pracownica apteki.

EN 01541210 0004

Jest decyzja RPP ws. stóp procentowych

CZYTAJ DALEJ

Polacy muszą wybierać między jedzeniem a lekami

W szczególnej sytuacji są pacjenci w wieku emerytalnym. Galopująca inflacja sprawia, że wielu z nich nie stać na leczenie. - Pewna starsza pani wprost przyznała, że oszczędza na jedzeniu, aby kontynuować leczenie. Z każdą podwyżką cen w aptece jej budżet na posiłki się kurczy - relacjonowała w rozmowie z portalem Wirtualna Polska Kobieta jedna z farmaceutek.

Niektórzy Polacy są zmuszeni do zakończenia kuracji. - Do lady podeszła emerytka. Nie miała ukończonego 75. roku życia, więc darmowe leki jej nie przysługiwały. W portfelu miała ostatni banknot. Wyciągnęła 50 zł i położyła przy kasie. Nie mogłam na to patrzeć. Pomyślałam, że sama nie mam jeszcze tak najgorzej, więc zapłacę za jej leki. Na początku się opierała, ale później dziękowała mi z całego serca i nie kryła wzruszenia - wspomina rozmówczyni WP.

EN 01547329 0028

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o prawach konsumenta

CZYTAJ DALEJ

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Radosław Sikorski: Po PiS nastanie prawo i sprawiedliwość

  • Ogromna śnieżyca nadciąga do Polski. Takiej zimy nie było od dekady

  • Stanisław Żaryn: Rosja wysyła fałszywy sygnał o gotowości do dialogu

Źródło: Wirtualna Polska Kobieta

Tagi:

Irmina JachAutor

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: irmina.jach@goniec.pl

Podobne artykuły

Świętokrzyskie: pożar w domu, strażacy znaleźli zwęglone ciało 42-latka

Wiadomości

Świętokrzyskie: Nie żyje 48-letni mężczyzna. Zginął na własnym podwórku, popełnił tragiczny błąd

Czytaj więcej >
ZUS podał informację o najwyższej wypłacanej emeryturze. Kwota jest zawrotna (Pixabay/sabinevanerp/Iberion).

Wiadomości

Wiemy, jaką najwyższą emeryturę wypłaca ZUS. Wielu chciałoby tyle zarabiać

Czytaj więcej >
Pilne ostrzeżenie GIS. Spożycie partii popularnej sałatki może się źle skończyć

Wiadomości

Pilne ostrzeżenie GIS. Spożycie partii popularnej sałatki może się źle skończyć

Czytaj więcej >
Dolnośląskie: Marznąca mżawki sparaliżowała ruch. Na drogach powalone drzewa i szklanka

Wiadomości

Dolnośląskie: Marznąca mżawka sparaliżowała ruch. Na drogach i torach powalone drzewa oraz szklanka

Czytaj więcej >
Dziennikarze "Super Experssu" przypomnieli post, który Jerzy Owsiak wrzucił w mediach społecznościowych w 2019 r. dotyczący jego zarobków (Michal Zebrowski/East News).

Wiadomości

Zarobki Jerzego Owsiaka. Oto pensja szefa WOŚP

Czytaj więcej >
WHO opublikowała listę leków na wypadek kryzysu nuklearnego i skażenia radiologicznego

Wiadomości

WHO opublikowała listę leków na wypadek kryzysu nuklearnego i skażenia radiologicznego

Czytaj więcej >