Relacje Andrzeja Dudy i Jarosława Kaczyńskiego przestają być tajemnicą. Senator Prawa i Sprawiedliwości twierdzi, że pomiędzy prezydentem a prezesem jest specyficzna więź. Jan Maria Jackowski zwrócił uwagę na fakt, że politycy rzadko pokazują się razem. W Prawie i Sprawiedliwości narastają coraz większe konflikty pomiędzy najważniejszymi osobami?Nad głową Jarosława Kaczyńskiego zbierają się czarne chmury. Okazuje się, że nie tylko przegrana prezesa PiS w sądzie z Radosławem Sikorskim, czy wizja komornika zajmującego emeryturę i pensję wicepremiera spędzają politykowi sen z powiek.W obozie władzy wrze - potwierdza to senator PiS, Jan Maria Jackowski. - Jarosław Kaczyński jest politykiem, który lubi mieć pod palcem absolutną sterowność w zarządzaniu tym obozem - powiedział polityk w programie "Express Biedrzyckiej".
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy Prawo energetyczne. Nowe przepisy mają powstrzymać gwałtowne podwyżki cen gazu w przyszłym roku. W tym przypadku izby polskiego parlamentu były wyjątkowo zgodne. W piątek 19 listopada Senat poparł nowelizację wraz z poprawkami. Za przyjęciem dokumentu głosowało 93 senatorów, dwóch było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, który obchodzony jest 3 grudnia, prezydent Polski wręczył w Pałacu Prezydenckim państwowe odznaczenia osobom aktywnie działającym na rzecz osób z niepełnosprawnościami. W czasie uroczystości Andrzej Duda wygłosił również przemowę między innymi na temat przyjaznej architektury, która sprzyja osobom poruszającym na wózkach inwalidzkich. Wystąpienie głowy państwa w gorzki sposób skomentował Wojtek Sawicki, prowadzący bloga "Life on Wheelz".W czasie swojego przemówienia Andrzej Duda nie krył zadowolenia z wyglądu podjazdów dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Prezydent przekonywał także, że infrastruktura miejska sprzyja poruszaniu się osób z niepełnosprawnością po polskich ulicach.- Jesteśmy dumni z tego, że ludzie przyjeżdżają do Polski i widzą: "O, bardzo łatwo jest się dostać do budynku, wszystko jest dostosowane, jaka ładna architektura, a jaka przyjazna". Idąc czują, że jakoś tak jest inaczej, bardziej otwarcie, bo nie ma schodów, bo podejście jest łagodne, jest dobrze obliczone, bo nie ma utrudnień - perorował Andrzej Duda.
Choć Andrzej Duda nie był obecny na obchodach 30-lecia Radia Maryja, przekazał do odczytania swój list oraz wyjątkowy upominek złożony na ręce Tadeusza Rydzyka. Redemptorysta zaakceptował podarunek. W słowach przekazanych Rodzinie Radia Maryja prezydent nie żałował pochwał pod adresem działalności Tadeusza Rydzyka.
Aleksandr Łukaszenka powiedział w wywiadzie dla rosyjskiej agencji informacyjnej, że "wybory w Polsce zostały sfałszowane". Jego zdaniem Andrzej Duda otrzymał kilka tysięcy bezprawnych głosów. Przy okazji ostrzegł partię rządzącą przed "siłą" Donalda Tuska.Fragmenty wywiadu, w którym białoruski dyktator podważył wybór prezydenta Polski cytuje agencja BiełTA. W rozmowie Aleksandr Łukaszenka wspomniał także o "braterskich" stosunkach z Władimirem Putinem.
Andrzej Duda odniósł się do wczorajszego wypadku, w którym zginęło dwoje członków Ochotniczej Straży Pożarnej Czernikowo. Strażacy jechali ugasić pożar, ale zderzyli się z tirem. Prezydent przyznał, że na wiadomość o tragedii "pękło mu serce". Na wpis zareagowało ponad 1,3 tys. użytkowników. Internauci dołączyli się do kondolencji, które złożył Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek przygotowaną przez resort edukacji i nauki nowelę ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych. To rezultat spełnienia wymogów, jakie nakłada na nas unijna dyrektywa.Ustawa z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych dostosowuje polskie przepisy do wymogów Unii Europejskiej. Ma zapobiegać m.in. zbędnemu cierpieniu zwierząt podczas przeprowadzanych badań.
Agata Duda postanowiła wesprzeć aukcję charytatywną "Choinki Jedynki", przekazując organizatorom jedną ze stworzonych przez siebie prac plastycznych. Pierwsza dama objęła honorowy patronat nad dwudziestą edycją aukcji. Niewielu Polaków wiedziało, że żona Andrzeja Dudy posiada talent malarski.Agata Duda przekazała na aukcję świąteczne kartki, które przygotowała samodzielnie. Jak poinformował rządowy portal, pierwsza dama w swoich pracach posłużyła się metodą decoupage'u, czyli techniką zdobniczą polegającą na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. W ten sposób powstały dwa obrazki.
Prezydent Andrzej Duda zamieścił na Twitterze wpis, w którym solidaryzuje się z więźniami politycznymi reżimu białoruskiego. Poruszając poważną kwestię "ofiar dyktatury", dopuścił się dużego błędu. Wpis został poprawiony, ale internauci zdążyli uwiecznić pierwotną wersję. "Coś nie pykło?", czytamy w jednym z komentarzy na Twitterze.
Prezydent Andrzej Duda i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg pojawili się przed kamerami po spotkaniu w Kwaterze Głównej w Brukseli. Szef sojuszu przekazał, że wszystkie państwa członkowskie potępiają działania reżimu białoruskiego względem migrantów. Z kolei prezydent Polski przedstawił konkretną propozycję wzmocnienia granicy.Wcześniej Andrzej Duda i Jens Stoltenberg konsultowali się w sprawie kryzysu migracyjnego przez telefon. Omawiali wszystkie kwestie związane z "ewentualnymi zagrożeniami militarnymi", które mogą pojawić się w przyszłości.
W czwartek 25 listopada prezydent Andrzej Duda spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Tematem rozmowy, która odbędzie się w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli, będzie prawdopodobnie sytuacja na granicy polsko-białoruskiej.Informację o planowanym spotkaniu jako pierwsze przekazało biuro prasowe NATO. Później doniesienia potwierdziło polskie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.
Fryzjer Andrzeja Dudy, który odpowiadał za jego uczesanie podczas kampanii prezydenckiej w 2015 r., został zapytany o jego opinię na temat prezydenta. Przyznał, że poglądy głowy państwa stoją w sprzeczności z jego przekonaniami. Fryzjer jest dziś popularną gwiazdą - występuje w show TTV "Gogglebox. Przed telewizorem", gdzie ocenia dziś nie fryzury, lecz telewizyjne programy. Fryzjer zabiera głos Jacek Szawioła to jedna z najbardziej wyróżniających się postaci show "Gogglebox. Przed telewizorem". Widzowie są zachwyceni, gdy w wyjątkowo dowcipny i celny sposób komentuje fragmenty programów telewizyjnych. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, że zanim trafił do TTV, przez lata pracował jako fryzjer, a jego klientami było wiele znamienitych osobistości znanych z pierwszych stron gazet. Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo Praca nie spełniała jednak osobistych ambicji Jacka Szawioły, który chętnie zgodził się na udział w programie, gdy mu to zaproponowano, o czym powiedział w rozmowie z portalem NaTemat. - Największą korzyścią, jaką ja mam z programu, jest to, że wreszcie nie muszę gmerać ludziom we łbach, że mogłem to odpuścić - przyznał celebryta. - Żyję tylko z telewizji i Instagrama - dodał. Jak czesze się Andrzeja Dudę? Zanim Jacek Szawioła trafił na kanapę "Goggleboxa" pełnił m.in. funkcję osobistego fryzjera Andrzeja Dudy podczas kampanii prezydenckiej w 2015 r. Miał okazję poznać również późniejszą pierwszą damę. Jak przyznał, poglądy prezydenta nie idą w parze z jego osobistymi przekonaniami, natomiast pomijając je, można uznać, że jest bardzo sympatyczny. - W kategoriach poglądów politycznych zbiera mi się na wymioty, prywatnie są fajnymi ludźmi - ocenił Szawioła. Uczestnik "Gogglebox" pochwalił się również, że po samej fryzurze jest w stanie ocenić, do jakiej partii politycznej należy dana osoba. Przyznał, że najgorzej uczesani są członkowie obecnego rządu. - Najwięcej wieśniaków jest w Prawie i Sprawiedliwości - orzekł Szawioła. - Tam spece od wizerunku mieliby największe pole do popisu - powiedział. Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:Oficer wywiadu ocenia dalsze działania Aleksandra ŁukaszenkiAngela Merkel oskarżona przez Beatę Szydło o łamanie zasad UEPrezydent Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec. "Jesteśmy suwerennym państwem"Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]Źródło: natemat.pl, pomponik.pl
Ustawa o zmianie ustawy o sporcie podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Projekt przygotowany przez ministra Piotra Glińskiego umożliwi zwiększenie uprawnień ministra właściwego do spraw kultury fizycznej.Kancelaria Prezydenta RP poinformowała we wtorek 23 listopada o podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę trzech ustaw, w tym ustawy z dnia 17 października 2021 r. o zmianie ustawy o sporcie. Jest to dzieło obecnego ministra sportu wicepremiera Piotra Glińskiego.
Prezydent Andrzej Duda zapewnił na spotkaniu z przywódcą Macedonii Północnej, że nasze władze udzielają niezbędnej pomocy wszystkim potrzebującym migrantom znajdywanym w polskich lasach. Słowa te zbulwersowały Janinę Ochojską i członkinię Grupy Granica, które zarzuciły głowie państwa kłamstwo.O tym, jak dramatyczna jest sytuacja na terenach przy polsko-białoruskiej granicy pisaliśmy wielokrotnie. O prawdziwym kryzysie humanitarnym świadczą chociażby ostatnie relacje Mai Staśko, która jest na pograniczu, by pomagać wycieńczonym migrantom.Właśnie dzięki aktywistom, opinia publiczna zna prawdę o tym, co dzieje się w pasie przygranicznym, choć polskie władze robią wszystko, by przedstawić całą sytuację w innym, bardziej sprzyjającym sobie świetle. Ostatnio na temat pomocy cudzoziemcom wypowiedział się na przykład prezydent Andrzej Duda, którego słowa nie spodobały się Janinie Ochojskiej.
Andrzej Duda w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" opowiedział o działaniach polskich wojsk na granicy. Jak stwierdził, Polska "wygrywa bitwę o granicę" z reżimem Łukaszenki. Stwierdził też, że kraj realizuje swoje obowiązki jako państwo członkowskie, broniąc granic Unii Europejskiej.- Musimy to podkreślać za każdym razem, to jest atak białoruskiego reżimu na odcinek granicy wspólnoty, którym zarządza Polska i za którego ochronę odpowiadają polskie władze. I Polska, jako państwo członkowskie, swoje obowiązki realizuje - mówił Duda.
Andrzej Duda odniósł się do wydarzeń, które miały miejsce 11 listopada w Kaliszu. Spalono w ich czasie statut kaliski z 1264 roku i rzucano antysemickie hasła. Prezydent stanowczo potępił wykrzykiwanie podobnych słów oraz charakter kaliskiego marszu. W wydarzeniu brał udział Aleksander Jabłonowski, znany youtuber o radykalnie prawicowych poglądach. To on był głównym inicjatorem spalenia statutu.
Prezydent Andrzej Duda odwiedził w Święto Niepodległości polskie służby stacjonujące przy granicy z Białorusią. Głowa państwa wzięła udział w odprawie i podziękowała osobiście za pracę wojska, Straży Granicznej i Policji na rzecz obrony ojczyzny. Późnym wieczorem Duda pochwalił się natomiast zdjęciami z wizyty.Dzień Niepodległości okazał się być bardzo pracowity dla prezydenta Andrzeja Dudy. W południe głowa państwa brała udział w centralnych obchodach na Placu Piłsudskiego, następnie zaś wręczała odznaczenia w Pałacu Prezydenckim.Z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przywódca Polski wygłosił także orędzie do narodu, w którym nie zabrakło odniesień do aktualnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.
Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie w dniu 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W wystąpieniu nawiązał nie tylko do historii, lecz także wspomniał o kryzysie na granicy z Białorusią. Zaapelował do polityków i mediów o odpowiedzialność, ponieważ to także od nich zależy, czy "państwo i społeczeństwo wyjdzie z tej sytuacji silniejsze".Prezydent pojawił się przed kamerami o godz. 20:00. Wcześniej uczestniczył w obchodach Święta Niepodległości na Placu Piłsudskiego, a w Pałacu Prezydenckim wręczył Ordery Orła Białego. W czwartkowy wieczór przemówienie wygłosił także prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Prezydencka współpracowniczka Bogna Janke była gościem TVN24. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta zachwalała działania Andrzeja Dudy w związku z kryzysem na granicy i przyznała, że zalecałaby głowie państwa zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.Podczas gdy premier i ministrowie polskiego rządu chętnie zabierają głos w sprawie kryzysu migracyjnego, piętnując działania reżimu Łukaszenki, prezydent zdawkowo wypowiada się o wydarzeniach na polsko-białoruskiej granicy.Wielu Polaków zdziwiło, że to nie Andrzej Duda wygłosił wczoraj orędzie do narodu, a zrobiła to marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Oczekiwania obywateli nie zostały więc spełnione, z czego tłumaczyć musiała się dzisiaj współpracownica głowy państwa Bogna Janke, która gościła w programie "Jeden na jeden" w TVN24.
Pilna narada w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Głowa państwa na spotkaniu ze sztabem kryzysowym zapewniła, że sytuacja na polsko-białoruskiej granicy jest opanowana.W spotkaniu w BBN zwołanym w sprawie zaostrzania się konfliktu na granicy polsko-białoruskiej udział wzięli premier, ministrowie, szefowie służb i dowódcy wojska. Po naradzie wypowiedzi dla mediów udzielił prezydent Andrzej Duda.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:Premier opublikował zdjęcie z młodości w ramach akcji "Movember"Na złożenie wniosku o 300 plus na dziecko jest czas tylko do 30 listopadaTerlecki do klientki w centrum handlowym: "Jest pani kretynką"Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Kinga Duda dba o swoją prywatność i skupia się na karierze prawniczej. Wszystko wskazuje na to, że córka prezydenta jest zadowolona z pracy w kancelarii. Świadczy o tym wpis, który opublikowała w internecie.Kinga Duda jest jedną z najbardziej tajemniczych córek prezydentów Polski. Unika blasku fleszy i rzadko zabiera głos w mediach społecznościowych. Tym razem zrobiła wyjątek w celach zawodowych.
Do politycznej sprzeczki między nauczycielem a uczniem doszło na lekcji historii we wrocławskim liceum. Pedagog, który jest również radnym PiS, miał użyć wulgarnych słów, ponieważ uczniowie zaczęli się śmiać z językowych umiejętności Andrzeja Dudy. Już przeprosił za swoje niestosowne zachowanie.O sprawie jako pierwsza poinformowała "Gazeta Wyborcza". Początkowo merytoryczna wymiana zdań zamieniła się w awanturę. Wszystko zostało nagrane.
We wrześniu Andrzej Duda spotkał się z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Rozmowy dotyczyły aktywności Fundacji Lux Veritatis, a także współpracy z rządem. Z ustaleń Wirtualnej Polski wynika, że to nie ostatnia wizyta zakonnika w Pałacu Prezydenckim.Mimo gigantycznych transferów pieniężnych relacje Tadeusza Rydzyka i polityków PiS są coraz gorsze. Jednak założyciel TV Trwam i Radia Maryja może liczyć na wsparcie i dobrą radę prezydenta Andrzeja Dudy.
Andrzej i Agata Dudowie wrócili na Wszystkich Świętych do rodzinnego Krakowa. Redakcja "Super Expressu" przyłapała ich na zakupach. Okazało się, że mimo zapowiedzianej diety, prezydent chętnie korzysta z uroków zamówień - do jego domu na obiad trafiły trzy pizze. W tym czasie pierwsza dama robiła zakupy, szukając znacznie zdrowszych produktów.Andrzej Duda chętnie uprawia sporty, którymi stara się dbać o swój styl życia - biega i jeździ na nartach. Dudowie organizują również wypoczynek w miejscach, w których aktywność fizyczna jest możliwa. Czy zamówienie pizzy było formą odwrotu od diety, a może to swoisty cheat day?
Andrzej Duda wydał pilny apel. Poprosił o pomoc w sprawie kradzieży rowerów Mai Włoszczowskiej. Jeśli ktokolwiek kojarzy ten sprzęt lub ma jakąkolwiek informacje, która mogłaby pomóc w jego odnalezieniu, proszony jest o kontakt. Prezydent często pomaga polskim sportowcom i wiernie im kibicuje, jak choćby podczas tegorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio, gdzie pojawił pojawił się w czasie ich rywalizacji na trybunach.
Kadencja Andrzeja Dudy potrwa jeszcze cztery lata. Mimo to politycy Prawa i Sprawiedliwości rozglądają się już rzekomo za jego zastępcą. Poważną kandydatką na stanowisko prezydenta Polski ma być była premier Beata Szydło. O prezydenckich aspiracjach Beaty Szydło dyskutuje się w mediach od wielu lat. Po owocnych wyborach do Parlamentu Europejskiego rozważano podobno scenariusz zakładający rezygnację Andrzeja Dudy z reelekcji i wystawienie kandydatury byłej premier.
W miniony wtorek odbyła się konferencja prasowa wicepremiera ds. bezpieczeństwa Jarosława Kaczyńskiego i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, którzy przedstawili założenia projektu nowej ustawy o obronie kraju. Okazuje się, że Andrzej Duda, który jest zwierzchnikiem krajowych sił zbrojnych, dowiedział się o planowanych zmianach wraz z resztą Polaków.– Kluczowy dla obronności naszego kraju projekt ustawy nie trafił wcześniej na biurko prezydenta. Nie był też konsultowany w żaden sposób – miała przekazać w rozmowie z serwisem wp.pl osoba z otoczenia Kancelarii Prezydenta.