W niedzielę Andrzej Duda podpisze ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego
Kancelaria Prezydenta poinformowała, że już w niedzielę 15 sierpnia, podczas uroczystości, która odbędzie się w niedzielę w Pałacu Prezydenckim, Andrzej Duda podpisze ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie.
W uroczystości, która odbędzie się w Sali Orderu Orła Białego w Pałacu Prezydenckim, wezmą udział przedstawiciele rządu, Sejmu i Senatu. Nie zabraknie też przedstawicieli organizacji, które od wielu lat były zaangażowane w to, by odbudowa Pałacu Saskiego w końcu doszła do skutku.
Andrzej Duda w niedzielę podpisze ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego
– To będzie historyczny moment, który zapoczątkuje realny proces projektowy, inwestycyjny i budowlany w przedsięwzięciu odbudowy Pałacu Saskiego – powiedział minister Wojciech Kolarski.
Andrzej Duda ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie ogłosił już 11 listopada 2018 roku, a więc w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Data podpisania ustawy również jest symboliczna, bowiem przypada w Święto Wojska Polskiego.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Była to jego własna inicjatywa, która jego zdaniem ma charakter symboliczny. W lipcu mówił też, że jest to kontynuacja działań rozpoczętych w 2004 roku przez ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego.
Pałac Saski i Pałac Brühla stanowiły wizytówkę przedwojennej Warszawy. Z tego powodu prezydent ma nadzieję, że dzięki tej inwestycji Warszawa odzyska zarówno dawny blask, jak i zyska zupełnie nowy. Plany zakładają, że odbudowany Pałac Saski stanie się przestrzenią instytucji i inicjatyw kulturalnych.
– Miały charakter niezwykle symbolicznych budowli, a ich zniszczenie, już po upadku Powstania Warszawskiego, prowadzone było w ramach metodycznej akcji palenia i wyburzania Warszawy – powiedziała minister Małgorzata Paprocka.
Historia Pałacu Saskiego w Warszawie
Pałac Saski wzniesiono w wyniku rozbudowy XVII-wiecznego pałacu Jana Andrzeja Morsztyna. Był wielokrotnie przebudowywany. W II Rzeczypospolitej był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a położony w sąsiedztwie Pałac Brühla był siedzibą MSZ.
Pałac Saski został zniszczony przez Niemców pod koniec grudnia 1944 roku. Jedynym śladem, który po nim pozostał, jest fragment trzech środkowych arkad. Znane są one praktycznie każdemu, bowiem to właśnie w nich znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Rozpoczęła się akcja „Prędkość”. Policjanci będą dziś kontrolować kierowców
Dziennikarz Radia Złote Przeboje Kamil Baleja zażartował z Pawła Kukiza na antenie
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: Kancelaria Prezydenta