Andrzej Duda zamierza podpisać przyjętą przez Sejm i Senat nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego
Andrzej Duda przekazał, że zamierza podpisać przyjętą przez Sejm i Senat nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego. Nowelizacja zmienia przepisy nakazujące uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu „rażącego naruszenia prawa”.
- Kończy się epoka chaosu prawnego — epoka mafii reprywatyzacyjnych, niepewności milionów Polaków i braku poszanowania dla elementarnych praw obywatelek i obywateli naszego kraju — stwierdził Andrzej Duda.
Andrzej Duda podpisał nowelizację
Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego została uchwalona w czerwcu bieżącego roku. Zmienia przepisy nakazujące uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu „rażącego naruszenia prawa” bez względu na to, jak dawno ją wydano.
Zapisy nowelizacji oznaczają między innymi, że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania. Przepisy budziły ogromny sprzeciw między innymi ze strony izraelskiej.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych tłumaczyło, że u podstaw nowelizacji leży „potrzeba zapewnienia zaufania obywateli do państwa i realizacji zasady pewności prawa”, a „możliwość podważenia decyzji władz publicznych nie może być nieograniczona czasowo”.
- Po dogłębnej analizie postanowiłem podpisać przyjętą przez Sejm i Senat nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego — ogłosił w sobotę Andrzej Duda. Dodał, że „wierzy w państwo, które daje obywatelom ochronę przed niesprawiedliwością”.
- Przeciwko nowelizacji KPA zarówno w Sejmie, jak i Senacie nie opowiedziało się żadne z ugrupowań politycznych. To jeszcze wyraźniej pokazuje, jak istotne i oczekiwane są to zmiany prawne i że cieszą się one szerokim poparciem w naszym kraju — zaznaczył.
„Ofiarą mógł być każdy”
Andrzej Duda przywołał fakt, że ustawa jest wykonaniem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z maja 2015 roku. TK zdecydował wówczas, że stwierdzanie po wielu latach nieważności decyzji administracyjnych, stanowiących podstawę nabycia np. własności, jest niezgodne z Konstytucją.
W jego ocenie „jest to też zakończenie stanu niepewności, kiedy to nabyte w dobrej wierze mieszkania i nieruchomości, mogły zostać odebrane zwykłą decyzją administracyjną, gdy znalazł się ich właściciel sprzed ponad 70 lat”.
- Ofiarą mógł być każdy, kto urodził się w niewłaściwym czasie i miejscu, a reprywatyzacja, która miała przywracać sprawiedliwość, stała się niemal synonimem niesprawiedliwości i ludzkiej krzywdy — podsumował prezydent.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Paweł Kukiz domaga się przeprosin od TVN-u. Porównał się do Pawła Adamowicza
Andrzej Kosmala w wymowny sposób skomentował występ Krawczyka Juniora
Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowsze dane o koronawirusie. Nie wygląda to zbyt dobrze
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: Wirtualna Polska