Tak wygląda grób Jadwigi Kaczyńskiej kilka dni po rocznicy katastrofy smoleńskiej. Widok mówi wszystko

W czwartek 10 kwietnia obchodzona była 15. rocznica katastrofy smoleńskiej. Z tego powodu w wielu miejscach pamięci pojawili się politycy, aby oddać hołd tragicznie zmarłym. Trzy dni po tych wydarzeniach postanowiliśmy udać się na grób Jadwigi Kaczyńskiej, gdzie znajduje się również symboliczna mogiła jej syna, prezydenta RP. Oto jak miejsce to wygląda kilka dni po obchodach.
Pełne emocji obchody 15. rocznicy katastrofy Smoleńskiej
Tegoroczne obchody 15. rocznicy katastrofy smoleńskiej przebiegły bez większych zakłóceń. Mimo to w ich trakcie nie zabrakło pewnych kontrowersji. Przypomnijmy, że podczas ceremonii złożenia wieńca pod pomnikiem, jeden z mężczyzn próbował zakłócić uroczystość, krzycząc, że “nikt nie przeszkadzał im modlić się, nawet kiedy modlili się w fałszywej intencji”.
Incydent szybko został rozwiązany przez policję, jednak nie zakończyło wszystkich manifestacji. Wśród zgromadzonych zobaczyć można było transparenty z takimi hasłami jak "kłamstwo smoleńskie" oraz "Tusk nie zamknie nam ust", co dodatkowo podgrzewało i tak gorącą już atmosferę.
Trzy dni po tamtych wydarzeniach postanowiliśmy udać się na grób Jadwigi Kaczyńskiej, gdzie znajduje się również symboliczna mogiła jej syna. Oto co tam zastaliśmy.
Dalsza część artykułu pod zdjęciem.

Tak Jarosław Kaczyński wspomina brata
Warto także wspomnieć, że z okazji 15. rocznicy katastrofy smoleńskiej sam Jarosław Kaczyński powrócił do tragicznych wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku. Polityk tym samym postanowił przypomnieć polityczne idee i cele, które przyświecały jego zmarłemu bratu. Prezes PiS w samych superlatywach i z ogromnymi emocjami zdecydował się opowiedzieć dziennikarzom “Super Expressu” o Lechu Kaczyńskim.
Leszek jako polityk był kontynuatorem pięknej polskiej tradycji niepodległościowej. (…) Robił wiele rzeczy ważnych i robił je z pewnym planem, ale ten plan został przerwany w moim najgłębszym przekonaniu poprzez zamach zorganizowany przez tych, w których ten plan godził - mówił Jarosław Kaczyński.
ZOBACZ: Awantura i wyzwiska w programie na żywo. Posłanka nie wytrzymała, zaczęła przedrzeźniać Nawrockiego
W trakcie swojej wypowiedzi Jarosław Kaczyński podkreślił także, że jego zdaniem Lech Kaczyński nie zginął przypadkiem. Jak tłumaczy, wszystko przez walkę, którą prezydent toczył z innymi, wrogimi przywódcami.
Walczył o to, by Polska nie była zagrożona ani przez imperializm rosyjski, ani także przez dobrze przez niego dostrzegany imperializm niemiecki. Musiał stosować różną retorykę i sposoby w tej walce. W moim największym przekonaniu ta walka, szczególnie ta na Wschodzie kosztowała go życie - mówił.
Prezes PiS dodał wówczas również że marzeniem jego brata było stworzenie kraju, który nie tylko zapewniałby szczęście swoim obywatelom, ale także mógłby wspierać sąsiadów. W tym wszystkim jednak przede wszystkim pragnął sprawiedliwości.
Prowadził politykę, która zmierzała do państwa sprawiedliwego, państwa, które nie będzie silne wobec słabych, a słabe wobec mocnych, tylko będzie silne pod każdym względem i zdolne do pomocy tym, którzy są słabsi - dodał prezes PiS.
Trzy dni po tegorocznej rocznicy katastrofy smoleńskiej postanowiliśmy udać się na grób matki słynnych bliźniaków, gdzie znajduje się również symboliczna mogiła Lecha Kaczyńskiego. Oto jak miejsce to wygląda zaledwie kilkadziesiąt godzin po zakończonych obchodach.
Tak obecnie wygląda grób Jadwigi Kaczyńskiej
Lech Kaczyński oraz jego żona Maria Kaczyńska zostali pochowani na krakowskim Wawelu. Para prezydencka posiada jednak jeszcze jeden, symboliczny grób, który mieści się w Warszawie. Znajduje się on cmentarzu Powązkowskim (kwatera 92-2-9), gdzie pochowani są bliscy tragicznie zmarłego polityka. W tym samym miejscu w 2013 roku pochowana została także matka Lecha i Jarosława Kaczyńskich - Jadwiga.
ZOBACZ: Przemysław Czarnek zadrwił z Donalda Tuska. “Zawszę to tłumaczę na niemiecki”
Przypomnijmy, że mama najsłynniejszych bliźniaków w naszym kraju była polonistką, nauczycielką oraz harcerką Szarych Szeregów. W czasie okupacji niemieckiej była sanitariuszką w Starachowicach na Kielecczyźnie, gdzie nosiła pseudonim “Bratek”. W 1948 roku wyszła ona za Rajmunda Kaczyńskiego, porucznika Armii Krajowej i uczestnika powstania warszawskiego. Rok później na świat przyszli synowie pary - Lech i Jarosław. Jadwiga Kaczyńska zmarła 17 stycznia 2013 roku w warszawskim Wojskowym Instytucie Medycznym. Przed śmiercią zmagała się z ciężką chorobą.
Trzy dni po 15. rocznicy katastrofy smoleńskiej na grobie Jadwigi Kaczyńskiej zauważyć można symboliczne wieńce złożone przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Wszystkie wiązanki utrzymane zostały w biało-czerwonej kolorystyce i dopełnione o wstęgi w tych samych barwach, na których zauważyć można okazjonalne napisy np. „Pamięci Pary Prezydenckiej”. Zdjęcia symbolicznej mogiły Lecha i Marii Kaczyńskich znaleźć można w galerii poniżej.











































