Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Tadeusz Rydzyk gorzko o Polakach. "Nie tylko ja tego doświadczam"
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 13.02.2024 20:32

Tadeusz Rydzyk gorzko o Polakach. "Nie tylko ja tego doświadczam"

Rydzyk
Pawel Wodzynski/East News

Ojciec Tadeusz Rydzyk w ostatnim czasie udzielił obszernego wywiadu "Naszemu Dziennikowi". Toruński redemptorysta odniósł się w nim m.in. do wielu gorzkich słów, jakie spływają pod adresem jego oraz Radia Maryja i Telewizji Trwam. - To bardzo boli, że Polacy sami siebie niszczą w ten sposób - mówił. 

Ojciec Rydzyk w obszernym wywiadzie. Mówił o Polakach

Ojciec Rydzyk to bez wątpienia postać, która polaryzuje społeczeństwo. Nie da się ukryć, że jego działania spotykają się z dużą krytyką ze strony wielu rodaków. Toruński redemptorysta może jednak liczyć na także swoje oddane grono wiernych i wspierających, które stale łoży datki na Radio Maryja i Telewizję Trwam.

W ostatnim czasie Rydzyk udzielił obszernego wywiadu dla "Naszego Dziennika". Duchowny nie ukrywa, że wiele oskarżeń, jakie pada pod jego adresem, jest nieprawdziwych. Rydzyk podkreśla, że choć bywa to bolesne, to dzięki wierze udaje mu się to wytrzymać. 

Wierzę w Pana Boga i wiem, że przed Nim wszyscy staniemy i będziemy rozliczeni z tego, jak realizowaliśmy Jego plany wobec nas. Gdyby nie wiara, nie byłbym w stanie wytrzymać tych wszystkich ataków. Pan Jezus wycierpiał o wiele więcej za nas wszystkich.

Ksiądz zorganizował w parafii nietypowe miejsce. Wierni zachwyceni

Ojciec Rydzyk o społeczeństwie. "Polak w Polaka uderza"

Ojciec Rydzyk podkreślił w obszernej rozmowie, że nie tylko on doświadcza przykrych ataków. Uważa, że nasze społeczeństwo uderza w samych siebie. 

To bardzo boli, że Polacy sami siebie niszczą w ten sposób, uderzają w Polskę, a winni, po Panu Bogu, najbardziej kochać Ojczyznę. Polak w Polaka uderza, nie tylko ja tego doświadczam - stwierdził.

ZOBACZ: Ojciec Rydzyk z kolejnymi kłopotami? Będzie kontrola dokumentów

Rydzyk zdradził także w wywiadzie, że od wielu lat gromadzi "nienawistne wycinki prasowe" na swój temat.

Radio Maryja miało już 6 lat, gdy zaczęliśmy gromadzić tego typu nienawistne wycinki prasowe. Pomijam tu inne środki masowego przekazu, w tym radio, telewizję, internet, a także np. kabarety, gadżety z moim wizerunkiem. […] Wszystkie wypowiedzi o rzekomych miliardach, które "PiS daje Rydzykowi", to kłamstwa. Powielany jest hejt, że "Rydzyk jeździ maybachami" i żyje jak miliarder. Proszę sobie wyobrazić, że mamy blisko 60 tys. wycinków z gazet z nieprawdziwymi informacjami na temat naszej działalności - zdradził Rydzyk.

Rydzyk wspomina pomysł założenia Radia Maryja

Ojciec Rydzyk opowiedział także o tym, jak narodził się w jego głowie pomysł na założenie Radia Maryja. Zdradził, że zainspirowała go siostra zakonna, pracująca w radiu uniwersyteckim, oraz znajomy Włoch, który opowiedział redemptoryście o włoskiej rozgłośni.

Po ludzku wiedziałem, że nie mam żadnych możliwości, by takie radio stworzyć w Polsce, bo przecież do takiego przedsięwzięcia potrzeba miejsca, ludzi, odpowiedniego sprzętu. Jednak wtedy podjąłem tę myśl o założeniu Radia Maryja - wyznaje Rydzyk.

ZOBACZ: Kłopoty uczelni Rydzyka, duchowny zabrał głos. “To my stawiamy warunki”

Redemptorysta wspomniał także o spotkaniu z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Rydzyk usłyszał wówczas od papieża pytanie, które zapadło mu w pamięć.

Po Mszy św. w papieskiej kaplicy w grupie kilkunastu osób spotkaliśmy się z Papieżem w prywatnej bibliotece. Ojciec Święty zapytał mnie, co chcę robić w przyszłości. To było niesamowite pytanie. Odpowiedziałem, że chciałbym stworzyć centrum ewangelizacji, i poprosiłem o papieskie błogosławieństwo. Tak się zaczynało rodzić Radio Maryja - wyznaje Rydzyk.