Goniec.pl

president.gov.ua

Andrzej Duda pojawił się na billboardach w Ukrainie. Wiemy co się dzieje

29 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Zuzanna Ptaszyńska

Ukraińcy w wyjątkowy sposób podziękowali kilku światowym przywódcom za wsparcie kraju wobec rosyjskiej agresji. Na jednym z billboardów umieszczonych w obwodzie kijowskim znalazł się prezydent Polski, Andrzej Duda.

Polska pomoc dla Ukrainy

Polacy jako pierwsi ruszyli na pomoc Ukraińcom, gdy Rosja napadła na to państwo 24 lutego. Przez nasz kraj przetoczyły się miliony uchodźców, spośród których wielu zostało w Polsce. Otworzyliśmy nie tylko swoje mieszkania, ale i serca. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, pomoc - w formie materialnej czy pieniężnej - za naszą wschodnią granicę popłynęła z 70,2% polskich domów. Organizowane są rekordowe liczby zbiórek i rozmaitych akcji pomocowych. Na wysokości zadania stanęły też polskie samorządy. Polska jest również jednym z najistotniejszych dostarczycieli wsparcia na szczeblu rządowym, z pomocą militarną na czele.

Andrzej Duda uhonorowany przez Ukraińców

W Irpieniu w obwodzie kijowskim Ukraińcy postanowili uhonorować światowych przywódców, którzy najaktywniej wspierają walczące państwo. Pojawiły się billboardy z podobiznami: prezydenta Polski Andrzeja Dudy, prezydenta USA Joe Bidena, szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, byłego premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, premiera Kanady Justina Trudeau oraz przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli. "Świat odważnych ludzi. Dziękujemy za wsparcie" - głosi podpis pod każdą z podobizn.

Andrzej Duda wielokrotnie spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim po rozpoczęciu wojny. Ukraiński prezydent był nawet ostatnio w Polsce w drodze powrotnej ze Stanów Zjednoczonych, gdzie spotkał się z Joe Bidenem oraz wystąpił przed połączonymi izbami Kongresu.

- Wzruszyłam się widząc ten billboard wywieszony na Irpieniu, w Ukrainie, który był świadkiem takiego horroru, którego ludzie zainspirowali świat. Dziękuję, Irpień. Parlament Europejski nie opuści cię. Nie przestaniemy walczyć o sprawiedliwość i odpowiedzialność za to, co wycierpieliście pod rosyjską okupacją - napisała na Twitterze Roberta Metsola.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Flash_news_ua/Twitter

Tagi:

Podobne artykuły

Polityka

Polska przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29. Andrzej Duda ujawnił szczegóły
Czytaj więcej >

Polityka

Zabójca Pawła Adamowicza skazany na dożywocie. Wstrząsająca reakcja na wyrok
Czytaj więcej >

Polityka

Szef MON pilnie zaapelował do wszystkich Polaków. Chodzi o "siatkę szpiegowską"
Czytaj więcej >

Polityka

Pieniądze z 500 plus będą wyższe? Możliwe, ale nie jest wykluczony również próg dochodowy
Czytaj więcej >

Polityka

Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustaw. Zmiany w Kodeksie wyborczym stały się faktem
Czytaj więcej >

Polityka

Rozpaczliwe wyznanie syna Lecha Wałęsy. Potrzebuje pieniędzy na walkę z chorobą
Czytaj więcej >
Zuzanna Ptaszyńska

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem doktorantką Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie nauki o polityce i administracji - stosunki międzynarodowe. Zarówno hobbystycznie, jak i naukowo zajmuję się Zjednoczonym Królestwem, interesuję się też historią popkultury oraz współczesnym kinem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]