Goniec.pl

KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/East News

Szojgu: "Rosja celowo spowolniła agresję". Cel: "uniknąć ofiar cywilnych"

24 Maja 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Minister obrony Siergiej Szojgu przyznał, że Rosja celowo spowolniła agresję na Ukrainę. Jak tłumaczył, ma to związek z faktem, że armia chce uniknąć ofiar wśród cywilów i umożliwić ludności ewakuację z terenów, na których toczą się działania zbrojne.

Agencja RIA Novosti wskazuje, że stwierdzenia Siergieja Szojgu mają pochodzić z posiedzenia Rady Ministrów Obrony Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.

Szojgu: "Rosjanie nie celują w cywilów"

Minister obrony miał przekonywać, że Rosja wielokrotnie ogłaszała zawieszenie broni i tworzyła korytarze humanitarne, aby pozwolić ludności cywilnej na ewakuację z terenów objętymi działaniami zbrojnymi.

W trakcie wystąpienia Siergiej Szojgu miał po raz kolejny powtórzyć propagandowe stwierdzenia, że rosyjscy żołnierze nie atakują budynków, w których mogliby chronić się cywile. Przekonywał, że armia wykorzystuje "broń precyzyjną" i celuje tylko w obiekty wojskowe i w miejsca, w których stacjonują ukraińscy mundurowi.

Minister obrony miał zadeklarował, że Rosja będzie kontynuowała "operację specjalną w Ukrainie" do momentu aż "wykona wszystkie zadania w pełni". Jego zdaniem inwazja będzie trwała "mimo zakrojonej na dużą skalę pomocy Zachodu dla reżimu w Kijowie i obciążających Rosji sankcji".

Siergiej Szojgu miał także stwierdzić, że to "NATO przekształciło Ukrainę w kraj wrogi Rosji". W trakcie posiedzenia ministrów obrony wspomniał o amerykańskich laboratoriach w Ukrainie, w których, jego zdaniem, jest produkowana broń biologiczna. Przestrzegał przed "realnym zagrożeniem ukraińską bronią jądrową".

Absurdalne tezy Kremla

Bliscy współpracownicy Władimira Putina cały czas podtrzymują kłamliwą narrację na temat działań podejmowanych w Ukrainie. O tym, że Rosjanie wcale nie atakują obiektów cywilnych mówił m.in. ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew .

Zaledwie wczoraj Aleksandr Łukaszenka miał stwierdzić w trakcie spotkania z prezydentem Rosji, że Zachód, w tym Polska zamierza "rozczłonkować Ukrainę". Jego zdaniem podobne plany przygotowuje względem Białorusi.

Zażyłości Ukrainy z Zachodem wielokrotnie krytykował m.in. minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Niedawno przekonywał, że Unia Europejska stała się "agresywnym" graczem i swoimi działaniami podejmowanymi w czasie wojny w Ukrainie dowodzi, że ma "ambicje" wykraczające daleko poza kontynent europejski.

Przypomnijmy, że to rzekoma chęć rozszerzenia NATO na wschód była dla Moskwy jednym z oficjalnych powodów zaatakowania Ukrainy. Wielu komentatorów wskazywało, że Rosja liczyła na podzielnie Zachodu, a efekt jest zupełnie odwrotny - w ubiegłym tygodniu Finlandia i Szwecja złożyły wnioski w sprawie przystąpienia do NATO.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: interia.pl, PAP

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Nie żyje Barbara Okulicz-Sługocka, wieloletnia dziennikarka Polskiego Radia
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ostry atak rosyjskiego dowódcy na Putina. "Władimirze, zamknij się. Milcz"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ksiądz zabrał głos w sprawie Jana Pawła II. Wymowne słowa obiegły sieć. "Nie wierzę, że..."
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje znany i ceniony dziennikarz. Rodzina przekazała smutne informacje, wielka strata
Czytaj więcej >

Wiadomości

ZUS ostrzega Polaków, muszą mieć się na baczności. Oszuści nie mają litości, trzeba uważać na maile
Czytaj więcej >

Wiadomości

Funkcjonariusze kontrolowali auto, gdy zajrzeli do środka, zdębieli. Od razu zatrzymali kierowcę
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]