Goniec.pl
Dmytro Kułeba

STRINGER/AFP/East News

Wojna w Ukrainie. Szef ukraińskiego MSZ spotkał się ze Zbigniewem Rauem i Andrzejem Dudą

11 Marca 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Wojna w Ukrainie. Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba spotkał się dziś w Warszawie ze swoim polskim odpowiednikiem ministrem Zbigniewem Rauem oraz prezydentem Andrzejem Dudą. Polityk podziękował Polakom za opiekę nad uchodźcami, a także wyraził wdzięczność za zaangażowanie polskich polityków w działania na rzecz pomocy Ukrainie.

Porsche, na które Cię stać! Sprawdź niesamowitą ofertę.

Polska od początku wojny w Ukrainie aktywnie angażuje się w wysiłki na rzecz zakończenia konfliktu zbrojnego oraz otoczenia opieką uchodźców zza wschodniej granicy. Od jakiegoś czasu głośno popieramy również starania ukraińskich władz o wstąpienie do Unii Europejskiej.

Wsparcie Wołodymyra Zełenskiego i jego administracji jest doceniane przez naszych sąsiadów, którzy nieraz dawali temu wyraz w publicznych wypowiedziach i wpisach w mediach społecznościowych.

Były szef rosyjskiej dyplomacji komentuje działania Władimira Putina w ramach wojny w Ukrainie

Zanim Putin dowie się prawdy, zostanie obalony? Andriej Kozyriew zabrał głos

CZYTAJ DALEJ

Istotne wydaje się to być zwłaszcza w świetle ostatnich wydarzeń, czyli wycofywania się niektórych państw UE z poparcia akcesu Ukrainy i klęski negocjacji z Federacją Rosyjską.

Szef MSZ Ukrainy z wizytą w Polsce

Zaledwie kilka godzin po opuszczeniu Ankary, gdzie dziś toczyły się kolejne rozmowy na linii Kijów-Moskwa, przedstawiciel Ukrainy, szef MSZ Dmytro Kułeba, odwiedził Polskę, o czym dowiedzieliśmy się ze wpisu polityka na Twitterze.

- Owocne spotkanie z moim przyjacielem i odpowiednikiem Zbigniewem Rauem w Warszawie. Zgoda: presja na Rosję musi wzrosnąć, dopóki nie zaprzestanie barbarzyńskiej agresji - napisał Kułeba w czwartkowy wieczór.

Ukraiński minister nie zapomniał przy okazji podziękować Polsce za jej opiekę nad uchodźcami z Ukrainy, których dotarło do naszego kraju już ponad 1,4 mln osób. Kułeba podkreślił jednocześnie ogromną wagę praw Ukraińców, o których gwarancję dba polski rząd.

Na tym jednak nie koniec. Z drugiego wpisu wywnioskować można, że w kalendarzu spotkań było również to z prezydentem Andrzejem Dudą. Głowa państwa przyjęła na swoje ręce wyrazy wdzięczności za zwiększenie pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej dla Ukrainy.

- Omówiono praktyczne kroki mające na celu ochronę Ukrainy i promowanie naszego członkostwa w UE - dodał szef ukraińskiej dyplomacji.

Seria spotkań Kułeby z zagranicznymi politykami

Jednocześnie, tego samego dnia, prezydent Wołodymyr Zełenski mówił w swoim przemówieniu, że członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej jest ostatecznym sprawdzianem dla Europy, ponieważ naród, państwo i armia Ukrainy zrobiły w tym kierunku wszystko, co możliwe.

Z kolei spotkanie Kułeby z Rauem było już kolejnym w ostatnim czasie, co świadczy o ścisłych relacjach między politykami i obydwoma państwami. 5 marca politycy widzieli się na jednym z przejść granicznych z odwiedzającym Polskę sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

Dziś zaś ukraiński dyplomata wziął udział w negocjacjach ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem. Te jednak nie należały do udanych, gdyż Rosja cały czas oczekuje od Ukrainy pełnej kapitulacji.

Co gorsza, Ławrow wielokrotnie skłamał podczas spotkania, twierdząc na przykład, że Rosja nigdy nie zaatakowała Ukrainy oraz że w zbombardowanym przez rosyjskie lotnictwo szpitalu w Mariupolu nie było cywilów. To spotkało się z ostrą reakcją Polsat News i TVN24, które przerwały nadawanie konferencji polityka podległego Putinowi.

goniec.pl

Wojna w Ukrainie. Dramatyczne sceny na polskich dworcach, nowe zdjęcia łamią serca

Uchodźcy z Ukrainy zmagają się z wyjątkowo trudnymi warunkami. Choć Polacy próbują zapewnić pomoc jak największej liczbie przybyłych, wielu z nich oczekuje na polskich dworcach, śpiąc na posadzce.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Polacy gorzko o horrendalnych premiach dla piłkarzy po mundialu w Katarze. "Za co?"

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >