Goniec.pl

ABC News

Szczere słowa matki rosyjskiego żołnierza w Moskwie. Pokazała zdjęcie syna i uciekła

18 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Matka rosyjskiego żołnierza protestowała w centrum Moskwy przeciwko wojnie w Ukrainie. Kobieta musiała uciekać w obawie przed policją, która pojawiła się za jej plecami. Wcześniej zdążyła pokazać zdjęcie swojego syna i powiedzieć, że nie wiedział, gdzie zostaje wysłany. - Powiedziano mu, że idzie na ćwiczenia - mówiła zrozpaczona kobieta.

Nagranie rozmowy Jamesa Longmana z ABC News i matki rosyjskiego żołnierza obiegło sieć. Kobieta nie ukrywała, że nie popiera wojny w Ukrainie. Ujawniła, że jej syn jest jednym z nielicznych, którzy przeżyli.

- Dzięki Bogu, że żyje - powiedziała stojąca w centrum Moskwy kobieta. Wyjaśniła, że przez dziesięć dni nie miała z synem wysłanym na wojnę w Ukrainie żadnego kontaktu. Matka Rosjanina przez łzy błagała, by zakończyć rozlew krwi i zwrócić jej oraz innym kobietom ich synów.

Matka rosyjskiego żołnierza protestowała w centrum Moskwy

Matka biorąca udział w antywojennym proteście zatrzymała się, by porozmawiać z Jamesem Longmanem z ABC News. Nagranie pokazuje, że Władimir Putin nie może liczyć na bezrefleksyjne poparcie swojego społeczeństwa . Słowa kobiety, która mimo niebezpieczeństwa zgodziła się udzielić wywiadu poruszają.

- Z jego pułku pozostało tylko 10 osób - powiedziała matka rosyjskiego żołnierza. Zrozpaczona kobieta deklaruje, że jej syn nie miał pojęcia, gdzie jest wieziony. Według jej relacji przedstawiono mu fałszywe informacje.

Jej syn powiedział jej, że został przeniesiony w centrum walk w Ukrainie. Wcześniej miał usłyszeć od swoich dowódców, że jedzie jedynie na ćwiczenia. Podobną relację prezentowali już wcześniej jeńcy wojenni pojmani przez Ukraińców .

Z ust matki rosyjskiego żołnierza padło pełne bólu i żalu zdanie. Kobieta wprost błaga o to, by "zatrzymać rozlew krwi w Ukrainie". - Zwróćcie mojego syna! I zwróćcie innych synów ich matkom. Przestańcie! - mówiła w rozmowie z dziennikarzem ABC News.

Zdecydowała się ujawnić tożsamość swojego syna

W pewnym momencie osoba stojąca za kamerą zapytała po rosyjsku, czy kobieta zechce pokazać zdjęcie swojego syna, o którego powrót do domu protestuje w samym centrum Moskwy mimo ogromnego ryzyka. Kobieta się zgodziła.

W czasie, gdy matka rosyjskiego żołnierza szukała jego fotografii w telefonie, James Longman opisał po angielsku całą sytuację. - Jesteśmy w centrum Moskwy. Coraz więcej ludzi protestuje przeciwko wojnie. Nawet w obliczu pojawienia się ogromnej ilości sił bezpieczeństwa - powiedział dziennikarz ABC News. James Longman zauważył, że kobieta jest zdenerwowana, gdyż wzbudzili zainteresowanie obecnych na proteście służb. - Obserwuje nas policja - powiedział dziennikarz, obserwując otoczenie.

Po krótkiej chwili kobieta pokazała do kamery zdjęcie ubranego w mundur syna. - To tylko chłopiec. On jest jeszcze dzieckiem. A on walczy! Po co to jest? - pytała kobieta, która z trudem powstrzymywała łzy. Matka rosyjskiego żołnierza wyznała, że jej syn ma tylko 22 lata. Wtedy doszło do nieoczekiwanego zwrotu. Kobieta dosłownie uciekła od dziennikarzy.

Matka rosyjskiego żołnierza uciekła w obawie przed policją

Obserwująca od jakiegoś czasu rozmowę policja nagle pojawiła się za plecami dziennikarzy i kobiety. Kiedy funkcjonariusze znaleźli się tuż obok nich matka rosyjskiego żołnierza... uciekła.

- Pani zatrzymała się, żeby z nami porozmawiać, zdesperowana o swojego syna. Jak tylko się zatrzymała, policja za nami, ucieka w tłum. To przerażające - powiedział dziennikarz ABC News.

Przypomnijmy, że Władimir Putin zmienił prawo i obecnie mówienie o wojnie w Ukrainie traktowane jest przestępstwem i grozi za to nawet 15 lat więzienia. Moskwa stwierdziła, że taka narracja to nic innego, jak rozsiewanie "fake newsów". Był to jeden z powodów, dla którego korespondent TVN Andrzej Zaucha zakończył swoją pracę w stolicy Rosji .

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: abc news

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Donald Trump z zarzutami. Czy trafi do więzienia?
Czytaj więcej >

Polska

Mężczyzna powiesił się w bloku. Sąsiedzi ujawnili kim był, trudno uwierzyć
Czytaj więcej >

Polska

Znokautował policjantkę w cywilu. Porażające nagranie w sieci
Czytaj więcej >

Polska

Próbował wynająć pokój na Podhalu, kilka godzin później wpadł w ręce policji. Powód zaskakuje
Czytaj więcej >

Wiadomości

Operator koparki znalazł to na budowie, od razu chwycił za telefon. Na miejscu zaroiło się od służb
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zdjęcie profilowe tylko w koloratce i zakaz spowiedzi przez internet to nie wszystko. KEP zmienia zasady działalności duchownych w mediach
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]