Goniec.pl
Matka rosyjskiego żołnierza protestowała w Moskwie przeciwko wojnie w Ukrainie, musiała uciekać

ABC News

Szczere słowa matki rosyjskiego żołnierza w Moskwie. Pokazała zdjęcie syna i uciekła

18 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Matka rosyjskiego żołnierza protestowała w centrum Moskwy przeciwko wojnie w Ukrainie. Kobieta musiała uciekać w obawie przed policją, która pojawiła się za jej plecami. Wcześniej zdążyła pokazać zdjęcie swojego syna i powiedzieć, że nie wiedział, gdzie zostaje wysłany. - Powiedziano mu, że idzie na ćwiczenia - mówiła zrozpaczona kobieta.

Nagranie rozmowy Jamesa Longmana z ABC News i matki rosyjskiego żołnierza obiegło sieć. Kobieta nie ukrywała, że nie popiera wojny w Ukrainie. Ujawniła, że jej syn jest jednym z nielicznych, którzy przeżyli.

Twitter

Seria potężnych eksplozji we Lwowie. Kłęby dymu unoszą się na miastem

CZYTAJ DALEJ

- Dzięki Bogu, że żyje - powiedziała stojąca w centrum Moskwy kobieta. Wyjaśniła, że przez dziesięć dni nie miała z synem wysłanym na wojnę w Ukrainie żadnego kontaktu. Matka Rosjanina przez łzy błagała, by zakończyć rozlew krwi i zwrócić jej oraz innym kobietom ich synów.

Matka rosyjskiego żołnierza protestowała w centrum Moskwy

Matka biorąca udział w antywojennym proteście zatrzymała się, by porozmawiać z Jamesem Longmanem z ABC News. Nagranie pokazuje, że Władimir Putin nie może liczyć na bezrefleksyjne poparcie swojego społeczeństwa. Słowa kobiety, która mimo niebezpieczeństwa zgodziła się udzielić wywiadu poruszają.

- Z jego pułku pozostało tylko 10 osób - powiedziała matka rosyjskiego żołnierza. Zrozpaczona kobieta deklaruje, że jej syn nie miał pojęcia, gdzie jest wieziony. Według jej relacji przedstawiono mu fałszywe informacje.

Jej syn powiedział jej, że został przeniesiony w centrum walk w Ukrainie. Wcześniej miał usłyszeć od swoich dowódców, że jedzie jedynie na ćwiczenia. Podobną relację prezentowali już wcześniej jeńcy wojenni pojmani przez Ukraińców.

Z ust matki rosyjskiego żołnierza padło pełne bólu i żalu zdanie. Kobieta wprost błaga o to, by "zatrzymać rozlew krwi w Ukrainie". - Zwróćcie mojego syna! I zwróćcie innych synów ich matkom. Przestańcie! - mówiła w rozmowie z dziennikarzem ABC News.

Zdecydowała się ujawnić tożsamość swojego syna

W pewnym momencie osoba stojąca za kamerą zapytała po rosyjsku, czy kobieta zechce pokazać zdjęcie swojego syna, o którego powrót do domu protestuje w samym centrum Moskwy mimo ogromnego ryzyka. Kobieta się zgodziła.

Maria Zacharowa zaprzecza atakowi na szpital w Mariupolu i mówi o fotomontażu

Maria Zacharowa zaprzecza słowom Ławrowa? Chodzi o atak na szpital w Mariupolu

CZYTAJ DALEJ

W czasie, gdy matka rosyjskiego żołnierza szukała jego fotografii w telefonie, James Longman opisał po angielsku całą sytuację. - Jesteśmy w centrum Moskwy. Coraz więcej ludzi protestuje przeciwko wojnie. Nawet w obliczu pojawienia się ogromnej ilości sił bezpieczeństwa - powiedział dziennikarz ABC News. James Longman zauważył, że kobieta jest zdenerwowana, gdyż wzbudzili zainteresowanie obecnych na proteście służb. - Obserwuje nas policja - powiedział dziennikarz, obserwując otoczenie.

Po krótkiej chwili kobieta pokazała do kamery zdjęcie ubranego w mundur syna. - To tylko chłopiec. On jest jeszcze dzieckiem. A on walczy! Po co to jest? - pytała kobieta, która z trudem powstrzymywała łzy. Matka rosyjskiego żołnierza wyznała, że jej syn ma tylko 22 lata. Wtedy doszło do nieoczekiwanego zwrotu. Kobieta dosłownie uciekła od dziennikarzy.

Matka rosyjskiego żołnierza uciekła w obawie przed policją

Obserwująca od jakiegoś czasu rozmowę policja nagle pojawiła się za plecami dziennikarzy i kobiety. Kiedy funkcjonariusze znaleźli się tuż obok nich matka rosyjskiego żołnierza... uciekła.

- Pani zatrzymała się, żeby z nami porozmawiać, zdesperowana o swojego syna. Jak tylko się zatrzymała, policja za nami, ucieka w tłum. To przerażające - powiedział dziennikarz ABC News.

Przypomnijmy, że Władimir Putin zmienił prawo i obecnie mówienie o wojnie w Ukrainie traktowane jest przestępstwem i grozi za to nawet 15 lat więzienia. Moskwa stwierdziła, że taka narracja to nic innego, jak rozsiewanie "fake newsów". Był to jeden z powodów, dla którego korespondent TVN Andrzej Zaucha zakończył swoją pracę w stolicy Rosji.

Aleksiej Nawalny ujawnił, jak wygląda wnętrze obrzydliwie drogiego pałacu Władimira Putina

Władimir Putin myślał, że wszystko się ukryje? Wyciekły zdjęcia jego gigantycznej rezydencji

Dokument Aleksieja Nawalnego ujawnił prawdę na temat pałacu Putina, do którego Kreml usilnie nie chce się przyznać. Zdjęcia robotników zatrudnionych przy budowie i wykańczaniu pełnego przepychu, złota i prestiżowych marek budynku trafiły do sieci. Aquadyskoteka, podziemne lodowisko do gry w hokeja, meble warte fortunę i zapierający dech w piersiach widok na Morze Czarne - 16-piętrowy bunkier mający zdaniem rosyjskiego opozycjonisty należeć do Władimira Putina wydaje się wręcz nierealny.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: abc news

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Donald Tusk

Wiadomości

Opozycja razem czy osobno? Polacy zdecydowali

Czytaj więcej >
Myśleli, że nie żyje, a on był w areszcie. Sąsiedzi do dziś na widok pana Jarosława krzyczą "Cześć, nieboszczyk"

Wiadomości

Warszawa: Kilka miesięcy po pogrzebie do jej drzwi zapukał nieboszczyk. Zbladła i zaniemówiła

Czytaj więcej >
Kamil Bortniczuk

Wiadomości

Katolicka fundacja promuje sport. Gdzie podziały się rządowe pieniądze?

Czytaj więcej >
Antoni Macierewicz

Wiadomości

Szef klubu PiS wygryzie Macierewicza? Politycy ujawniają

Czytaj więcej >
Rzecznik PiS skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego o "zniszczeniu tych ludzi". Niewiarygodne, kim się zasłonił

Wiadomości

Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego. Rzecznik PiS nieudolnie broni prezesa

Czytaj więcej >
Szokujące słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Nie do wiary, do czego wezwała prezenterka

Wiadomości

Oburzające słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Prezenterka nawołuje do buntu

Czytaj więcej >