Goniec.pl
Screen z "Faktów" prod. TVN

Screen z "Faktów" prod. TVN

Wojna w Ukrainie. Andrzej Zaucha został ewakuowany z Rosji. Opowiedział o powodach

12 Marca 2022

Autor tekstu:

Irmina Jach

Wojna w Ukrainie. Dziennikarz TVN Andrzej Zaucha, który pełnił funkcję korespondenta w Rosji, musiał w trybie natychmiastowym opuścić Moskwę. Na mocy nowego prawa, dziennikarzom, którzy relacjonują wojnę w Ukrainie, grozi nawet piętnaście lat pozbawienia wolności. Korespondent "Faktów" TVN opowiedział o kulisach ewakuacji.

Porsche, na które Cię stać! Sprawdź niesamowitą ofertę.

Wojna w Ukrainie trwa od niemal trzech tygodni. Rząd Władimira Putina systematycznie intensyfikuje akcje propagandowe, pozbawiając obywateli Rosji dostępu do niezależnych wiadomości na temat tego, co dzieje się poza granicami kraju.

Putin

Wojna w Ukrainie. "Wall Street Journal": Polscy programiści przełamują rosyjską cenzurę

CZYTAJ DALEJ

Wojna w Ukrainie. Korespondent TVN opowiedział o kulisach ewakuacji z Rosji

Przed kilkoma dniami Kreml uchwalił ustawę, na mocy której za rozpowszechnianie informacji niezgodnych z przekazem rządowym grozi kara pozbawienia wolności na nawet piętnaście lat. W związku z tym - jak informowaliśmy niedawno - TVN zdecydował się na odwołanie ze stanowiska wieloletniego korespondenta z Moskwy Andrzeja Zauchy.

Dziennikarz zdecydował się opowiedzieć o kulisach swojego wyjazdu z Rosji. Przyznał, że ostatnio nie mógł cieszyć się pełnią bezpieczeństwa, ale nie zwracał na to uwagi, gdyż skupiał się przede wszystkim na obowiązkach zawodowych.

- Przełomowy był trzeci, czwarty dzień wojny, gdy stało się jasne, że plan Putina nie wypalił, bo Zełenski nie uciekł z kraju, a Ukraina, zamiast paść w ciągu kilkudziesięciu godzin, walczy. Wtedy na Kremlu stało się jasne, że to nie będzie, jak to mówią rosyjscy generałowie, malutka, zwycięska wojna, ale kolejny Afganistan, który, przypomnijmy, doprowadził do rozpadu ZSRR - mówił w rozmowie z portalem natemat.pl.

Szefran

Wojna w Ukrainie. Osoby pomagające Ukraińcom dostaną ważne wsparcie. Padła konkretna data

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Zaucha: "Wrogiem numer jeden w państwowych rosyjskich mediach jest Polska"

Dziennikarz przyznał, że tuż po wybuchu wojny zaobserwował ogromny wzrost ilości propagandowych materiał. - Wrogiem numer jeden w państwowych rosyjskich mediach jest Polska, choć robimy wszystko, by podkreślić, że nie jesteśmy bezpośrednio zaangażowani w wojnę - relacjonował Andrzej Zaucha. Podkreślił, że decyzja o wyjeździe z kraju zapadła, dopiero gdy Kreml ustanowił nowe prawo.

- W tej nowej rzeczywistości nie mogłem już mówić ani o teraźniejszości, ani o historii. Co więcej, nie mogłem mieć pewności, że nie wyciągną jakiejś mojej archiwalnej relacji i nie wsadzą mnie za to, co mówiłem wcześniej. Bo rosyjskie władze są tak elastyczne w stosowaniu prawa, że może ono działać wstecz - mówił dodając, że los Rosjan i kraju nie jest dla niego obojętny. - Szkoda mi tego kraju - podsumował.

goniec.pl

Wojna w Ukrainie. Dramatyczne sceny na polskich dworcach, nowe zdjęcia łamią serca

Uchodźcy z Ukrainy zmagają się z wyjątkowo trudnymi warunkami. Choć Polacy próbują zapewnić pomoc jak największej liczbie przybyłych, wielu z nich oczekuje na polskich dworcach, śpiąc na posadzce.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: natemat.pl

Tagi:

Irmina JachAutor

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: irmina.jach@goniec.pl

Podobne artykuły

Miller Morawiecki

Wiadomości

Były premier o decyzji Morawieckiego. "Powinien przeprosić"

Czytaj więcej >
Krzysztof Jackowski

Wiadomości

Zaginięcie Iwony Wieczorek. Krzysztof Jackowski nie ma wątpliwości: "Znalezienie ciała nierealne"

Czytaj więcej >
Leszek Miller

Wiadomości

Leszek Miller: Nie mamy rządu, w którym premier jest premierem

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Beata Szydło za Andrzeja Dudę? Ryszard Czarnecki: "Jest naturalną kandydatką"

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Jarosław Kaczyński ma powody do obaw. PiS prowadzi, ale traci poparcie

Czytaj więcej >
Wypadek

Wiadomości

Opolskie. Tragiczny wypadek w Brzegu. Nie żyje jedna osoba

Czytaj więcej >