Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Synoptycy już wiedzą, jakie będzie lato. Tego jeszcze nie było
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 20.04.2024 21:39

Synoptycy już wiedzą, jakie będzie lato. Tego jeszcze nie było

plaża
Fot. Marek BAZAK/East News

Znamy prognozy europejskich meteorologów na zbliżające się lato. Ci spodziewają się, że w Europie odnotujemy w tym roku niespotykane wcześniej temperatury. Ich modele, choć długoterminowe, są zaskakująco zbieżne z tym, co przewiduje polski IMGW. Czy to oznacza, że naprawdę czekają nas miesiące pełne atmosferycznych anomalii?

Rekordowe temperatury w Polsce

Mimo iż właśnie wkroczyliśmy w trzecią dekadę kwietnia, a z szaf trzeba było ponownie wyciągnąć kurtki i cieplejsze swetry, nie zapominajmy, o czym pisze o2.pl, że za nami dziesięć rekordowo ciepłych miesięcy, czyli takich, które w historii pomiarów były najcieplejsze.

Wiele osób zastanawia się, czy bajecznie piękny początek miesiąca był jedynie wybrykiem natury, czy też może zwiastunem dającym nadzieję na wspaniałe lato i wymarzone wakacyjne klimaty. Dla tych zniecierpliwionych sprawdzili to właśnie naukowcy z Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF).

Przedstawione przez nich modele jasno wskazują, że trend jest jeden. Bardzo korzystny zresztą dla fanów lata. Co innego dla naszej planety, która znów stanie oko w oko z piekielnymi wskaźnikami na termometrach. Przed nami męczące fale upałów.

Ile dać do koperty na Pierwszą Komunię? Kluczowa jedna rzecz

Więcej upałów, a ich fale będą jeszcze dłuższe

Najnowsze modele dla Starego Kontynentu, w tym także Polski, nadają nam rangę 1 i 2. Oznacza to, że średnia temperatura powietrza będzie najwyższą prognozowaną jeszcze w kwietniu na całe lato, jaką obserwowano w latach 2017-2024. Anomalia wyniesie 0,5 do 1 stopnia Celsjusza powyżej normy z lat 1993-2016.

ZOBACZ: IMGW ostrzega przed burzami i opadami śniegu. W weekend będzie zimno

Oczywiście, zaznaczmy, że jest to model długoterminowy, obarczony dużym ryzykiem błędu, co oznacza w tym przypadku, że anomalia może być jeszcze wyższa. Zwłaszcza że w 5 na 7 przypadków ECMWF nie doszacowało w kwietniowych prognozach letnich temperatur.

Cieszyć nie powinniśmy się także z tego, że na początku kwietnia było nad wyraz ciepło i słonecznie. Synoptycy obawiają się bowiem, że chociaż temperatury wcale nie muszą sięgać 40 st. Celsjusza, upały mogą być długotrwałe i coraz częstsze.

IMGW potwierdza. Lato będzie gorące

Wiarygodności modelom ECMWF dodaje fakt, że podobne prognozy na lato przedstawia nasz rodzimy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Z eksperymentalnej prognozy na czerwiec, lipiec i sierpień wynika, że temperatury w tych miesiącach będą wyższe niż w przeszłości. Podsumowując, lato ma być po prostu gorące.

Portal o2.pl przypomina także, że IMGW nie przewiduje, aby opady w letnich miesiącach wychodziły poza wieloletnią normę. Jak będzie, dowiemy się już niebawem.

Źródło: o2.pl, IMGW, X