Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Ile dać do koperty na Pierwszą Komunię? Kluczowa jedna rzecz
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 20.04.2024 21:03

Ile dać do koperty na Pierwszą Komunię? Kluczowa jedna rzecz

koperta pieniądze
Fot. Marek BAZAK/East News

Właśnie wkraczamy w okres pierwszych komunii świętych. Już niedługo niektóre dzieci przeżywać będą jeden z ważniejszych dni w życiu każdego katolika. Aby go dobrze wspominać, warto uświetnić to wydarzenie swoją obecnością i miłym podarunkiem. A co powinni ofiarować 9-latkom ich goście? Podpowiadamy i rozwiewamy wątpliwości. Także te, dotyczące owianych złą sławą kopert.

Pierwsza komunia święta. Bez prezentów się nie obejdzie

Pierwsza komunia święta to wielki moment w życiu każdego katolika. Od lat nie jest to jednak tylko wydarzenie duchowe, ale również coraz bardziej komercyjne, nieodłącznie związane z ogromnymi pieniędzmi. Te wydać muszą i rodzice dziecka przystępującego do sakramentu, i zaproszeni goście. Bo przecież koszty generuje zarówno kupno wymyślnego prezentu, jak i popularne włożenie banknotów do koperty.

Drugi ze sposobów upamiętnienia tego wyjątkowego dnia jest co prawda mniej kreatywny, a więc i mniej wymagający od gościa, ale nie oznacza to wcale, że bezproblemowy. Co roku na forach komunijnych przewijają się te same pytania dotyczące tego, ile pieniędzy wypada wręczyć 9-latkowi.

I choć teoretycznie jest to kwestia indywidualna, wiele osób wciąż czuje zobowiązanie, by osiągnąć pewien powszechnie akceptowany poziom i wpisać się w trendy. Ile więc w czasach “po” wysokiej inflacji powinno się włożyć do koperty? Media dokonały rozeznania, choć zaznaczamy od razu, że są to jedynie sugestie. Ostateczna decyzja i tak zależy od gościa wręczającego prezent.

Chciała zapłacić za zakupy. Kasjerka natychmiast wezwała policję

Ile pieniędzy powinni wręczyć dziecku chrzestni?

To, ile włożymy do koperty, zależy od wielu czynników, m.in. tego, w jakim stopniu jesteśmy spokrewnieni z dzieckiem przystępującym do komunii. Jeśli chodzi o chrzestnych, ankieta Business Insider podpowiada, że w ubiegłym roku najczęściej dawano 500-1500 złotych. Jeszcze większe kwoty podaje zaś rozmówca o2.pl.

Słyszałem, że ojciec chrzestny powinien dać od 2500 do 3500 zł, a normalny gość to do 1000 zł - wyznał pan Janusz.

Z drugiej strony niektórzy internauci łapią się za głowy i wskazują, że podobne prezenty nieraz dostaje się na ślub, a nie na komunię. Wszystko sprowadza się więc do tego, by dokładnie przemyśleć decyzję, biorąc pod uwagę nasze możliwości i, co równie ważne, zdrowy rozsądek.

Członkowie najbliższej rodziny muszą być gotowi na wydatki

Przechodząc do członków najbliższej rodziny, ci do kopert wkładali w 2023 r. 300-500 złotych, ale w tym roku szacuje się już, że odpowiednią kwotą będzie 400-800 złotych, przy czym dziadkowie zazwyczaj wykładają 600-800 złotych.

Rozmawiająca z o2.pl pani Paulina zauważa z kolei, że jeśli jest się zaproszonym do lokalu, powinno się zapłacić przynajmniej za swój talerzyk. Kobieta wylicza, że pewnie jest to ok. 300 złotych plus prezent dla dziecka, czyli 800 złotych od pary i 400-500 złotych od singla.

Jakie prezenty kupuje się na komunię?

A co, jeśli wolimy jednak nieco bardziej popisać się kreatywnością i kupujemy prezent? Co prawda rozwiązanie te przechodzi już do lamusa, ale wciąż można spotkać przykłady wręczania upominków, z tym, że są to zazwyczaj prezenty z górnej półki.

W ostatnich latach coraz popularniejsze są sprzęty elektroniczne, hulajnogi, a nawet quady. W takim przypadku bardzo często następuje zbiórka pieniędzy między gośćmi i rodzicami. Jeżeli zaś chcemy dać dziecku coś bardziej skromnego, jak np. dewocjonalia, wtedy warto rozważyć dołożenie ich do koperty. Wśród najczęściej wybieranych darów są biblia oraz biżuteria, np. łańcuszki z krzyżykiem.

Źródło: BI, Interia, o2.pl