NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Spór dotyczący Agnieszki Holland i jej filmu. Znamy decyzję sądu
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 26.09.2023 14:57

Spór dotyczący Agnieszki Holland i jej filmu. Znamy decyzję sądu

Agnieszka Holland
Pawel Wodzynski/East News

Znamy ważną decyzję sądu w głośnym sporze pomiędzy Agnieszką Holland a Zbigniewem Ziobro. We wtorek 26 września pełnomocniczka reżyserki opublikowała zdjęcie postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie w tej sprawie.

Zbigniew Ziobro w mocnych słowach skrytykował Agnieszkę Holland

Agnieszka Holland za film "Zielona granica” od kilku tygodni jest mocno atakowana i krytykowana zarówno przez TVP, jak i polityków obozu władzy. Krystyna Pawłowicz pisała o produkcji jako "haniebnym gadzinowcu zaszczuwającym rodziny Polaków". Dosadne słowa w kierunku reżyserki skierował także minister Zbigniew Ziobro - W III Rzeszy Niemcy produkowali propagandowe filmy pokazujące Polaków jako bandytów i morderców. Dziś mają od tego Agnieszkę Holland… - napisał na swoim koncie w mediach społecznościowych na początku września.

Agnieszka Holland nie pozostała bierna na te słowa. 6 września pełnomocnicy reżyserki złożyli w sprawie wezwanie przedsądowe. Jak przekazano, Holland oczekuje od Ziobry opublikowania odpowiedniego oświadczenia, w którym przeprosi za swoje słowa oraz wpłaty 50 tys. zł na Stowarzyszenie Dzieci Holocaustu. Zapadła pierwsza decyzja w sprawie.

Agnieszka Holland ma ochronę. Po premierze "Zielonej granicy" pilnują jej całą dobę

Jest decyzja sądu

We wtorek 26 września Zbigniew Ziobro napisał, że "coś długo prawnicy Agnieszki Holland zwlekają ze złożeniem pozwu". "Może odkryli, że partnerem produkcji filmu jest niemiecka telewizja publiczna ZDF, ta sama, która wyprodukowała słynną propagandówkę 'Nasze matki, nasi ojcowie' o dobrych hitlerowcach i złych żołnierzach AK. A może mają trudności z przetłumaczeniem pozwu z cyrylicy na polski?".

Również we wtorek 26 września pełnomocniczka Agnieszki Holland opublikowała zdjęcie postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie na Facebooku. Wynika z niego, że sędziowie zakazali Zbigniewowi Ziobrze wypowiedzi dotyczących Agnieszki Holland, jej twórczości lub działalności.

Zbigniew Ziobro z zakazem wypowiadania się o Agnieszce Holland i jej twórczości

- Sąd Okręgowy w Warszawie udzielił Agnieszce Holland zabezpieczenia roszczenia o ochronę dóbr osobistych poprzez zakazanie Zbigniewowi Ziobrze publicznych wypowiedzi oraz publikowania postów w mediach społecznościowych na temat reżyserki lub jej filmów, w których występowałaby porównania do zbrodniczych reżimów - przekazali pełnomocnicy Agnieszki Holland.

Minister sprawiedliwości nie może wypowiadać się na temat Agnieszki Holland i jej twórczości do zakończenia postępowania - wskazał sąd. Sędziowie dali także reżyserce dwa tygodnie na złożenie pozwu o naruszenie dóbr osobistych, co Holland zamierza uczynić - zapewnia pełnomocniczka Sylwia Gregorczyk-Abram.