Goniec.pl
sondaż

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER, Pawel Wodzynski/East News, Piotr Molecki/East News

Sondaż WP: Polacy wskazali najlepszego premiera. Zdecydowana dominacja dwóch polityków

5 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Na polskiej scenie politycznej od lat trwa zacięta walka pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością a Platformą Obywatelską. Oba ugrupowania miały już swoje pięć minut u władzy, a ich rządy są przez Polaków różnie oceniane. Po 17 latach od rozpoczęcia pojedynku między partiami swoje gabinety tworzyło już sześciu polityków. Który z nich wypadł najlepiej w oczach rodaków?

Prawdziwy wyścig o dusze Polaków rozpoczął się w 2005 roku, kiedy do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość. Później stery w parlamencie przejęła Platforma Obywatelska, która przez 8 lat rządziła Polską, by w 2015 roku oddać panowanie ponownie w ręce ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego.

Piotr Kraśko zadrwił z Jarosława Kaczyńskiego i TVP używając cytatu prezesa PiS z konwencji

Piotr Kraśko czekał do ostatniej minuty "Faktów". Bezlitośnie zakpił z Jarosława Kaczyńskiego

CZYTAJ DALEJ

Od tamtej pory właściwie tylko te dwie partie przodują w sondażach, pozostawiając konkurencję daleko w tyle. Choć ich liderzy wciąż pozostają ci sami, to na stanowisku premiera kilkukrotnie dokonywano zmian.

Z ramienia PO szefami rządu byli Donald Tusk oraz Ewa Kopacz. Z kolei ze strony PiS - Jarosław Kaczyński, Kazimierz Marcinkiewicz, Beata Szydło oraz obecny premier Mateusz Morawiecki.

Wirtualna Polska postanowiła więc zapytać Polaków o to, którego z tych polityków oceniają najlepiej, a którego najgorzej. Zdecydowanych faworytów było dwóch.

Morawiecki i Tusk zostawili konkurencję w tyle

Ostateczny pojedynek do końca toczył się pomiędzy Donaldem Tuskiem a Mateuszem Morawieckim. Finalnie to ten drugi zwyciężył, uzyskując 30,6 proc. poparcia. Lider Platformy Obywatelskiej musiał zadowolić się drugim miejscem, choć jego strata wyniosła zaledwie 2,3 pkt proc.

Trzecie miejsce przypadło poprzedniczce Morawieckiego i obecnej europosłance PiS Beacie Szydło. Jej wynik nie dał jednak żadnych szans na konkurowanie o wyższą lokatę, bo na polityczkę z Brzeszcz wskazało tylko 9,1 proc. badanych.

Poza podium znaleźli się kolejno Jarosław Kaczyński (7,3 proc.), Kazimierz Marcinkiewicz (5,2 proc.) oraz Ewa Kopacz (1,2 proc.). Dużą grupę ankietowanych, bo aż 18,3 proc., stanowiły osoby odpowiadające "Nie wiem/Trudno powiedzieć".

Sondaż WP. Wyborcy PiS za Morawieckim

Jak można się domyślać, wynik sondażu potwierdził, że sympatie do poszczególnych szefów rządu korespondują z preferencjami politycznymi wyborców. Wysokie poparcie dla Morawieckiego to wynik silnej pozycji Zjednoczonej Prawicy.

Aż 68 proc. wyborców koalicji rządzącej wybrało Morawieckiego, podczas gdy 15 proc. wskazało na Jarosława Kaczyńskiego, a 11 proc. na Beatę Szydło.

To oni mogą zastąpić Andrzeja Dudę, sondaż pokazał, kogo chcą Polacy

Polacy wskazali, kto ze Zjednoczonej Prawicy powinien zastąpić Andrzeja Dudę. Ogromna przewaga jednego polityka

CZYTAJ DALEJ

Wśród zwolenników obecnej władzy widać także wyraźna antypatię do poprzednich rządzących. Ewy Kopacz i Donalda Tuska za najlepszego szefa rządu nie uznał nikt spośród wyborców PiS.

Co innego w przypadku sympatyków opozycji. Ci w 11 proc. poparli Beatę Szydło, w 5 proc. Kazimierza Marcinkiewicza i w 2 proc. prezesa PiS i obecnego premiera.

Tusk przekonał młodych, Morawiecki seniorów

Rozdźwięk widać także w przypadku podziału na grupy wiekowe. Najmłodsi (18-29 lat) pozytywnie ocenili Donalda Tuska, popierając go na poziomie 38 proc. Z kolei spośród osób w wieku 30-39 lat 29 proc. wybrało Beatę Szydło. Nieco starsi (grup 40-49 lat) postawili na Tuska (29 proc.).

W trzech najstarszych grupach ankietowanych (50-59, 60-69 oraz 70 lat i więcej) najwięcej głosów pozytywnych dotyczyło Mateusza Morawieckiego (odpowiednio: 41, 44 i 46 proc. w poszczególnych grupach).

Różnica cen w Polsce i Niemczech jest uderzająca, na podstawowe produkty wydasz fortunę

Polacy na początku roku zajrzeli do sklepu w Niemczech, opadły im szczęki. Różnica nawet przy chlebie i ziemniakach

Polak i Niemiec, idąc do sklepu, zostawiają obecnie przy kasie fortunę, ale okazuje się, że mimo wszystko zachodni sąsiedzi mogą sobie pozwolić na więcej. O ile w Polsce chleb jest tańszy, to Niemiec za swoją najniższą krajową aż 1003 bochenki, w czasie gdy Polak za swoje wynagrodzenie minimalne kupi ich... zaledwie 514. Oto porównanie ze sklepów z Polski i Niemiec.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: wp.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Donald Tusk

Wiadomości

Opozycja razem czy osobno? Polacy zdecydowali

Czytaj więcej >
Myśleli, że nie żyje, a on był w areszcie. Sąsiedzi do dziś na widok pana Jarosława krzyczą "Cześć, nieboszczyk"

Wiadomości

Warszawa: Kilka miesięcy po pogrzebie do jej drzwi zapukał nieboszczyk. Zbladła i zaniemówiła

Czytaj więcej >
Kamil Bortniczuk

Wiadomości

Katolicka fundacja promuje sport. Gdzie podziały się rządowe pieniądze?

Czytaj więcej >
Antoni Macierewicz

Wiadomości

Szef klubu PiS wygryzie Macierewicza? Politycy ujawniają

Czytaj więcej >
Rzecznik PiS skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego o "zniszczeniu tych ludzi". Niewiarygodne, kim się zasłonił

Wiadomości

Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego. Rzecznik PiS nieudolnie broni prezesa

Czytaj więcej >
Szokujące słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Nie do wiary, do czego wezwała prezenterka

Wiadomości

Oburzające słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Prezenterka nawołuje do buntu

Czytaj więcej >