Papież Franciszek zamierza abdykować? Głowa Kościoła wysyła liczne sygnały
Niepokojące doniesienia z Watykanu. Papież Franciszek od jakiegoś czasu boryka się z poważnymi problemami zdrowotnymi, które zmuszają go do weryfikacji swoich planów i rezygnacji z pewnych aktywności. Media spekulują, że Ojciec Święty może chcieć zdecydować się na abdykację, tym bardziej że w ostatnim czasie podjął kilka decyzji sugerujących taki zamiar.
O kończącym w tym roku 86 lat papieżu Franciszku mówi się ostatnio coraz więcej. Początkowo zainteresowanie aktywnością Ojca Świętego było związane z oczekiwaniem zajęcia przez niego jednoznacznego stanowiska wobec wojny w Ukrainie, a gdy ten zaczął unikać wskazywania Rosji jako agresora i wypowiedział niechlubne słowa o NATO, wywołało to liczne kontrowersje.
Teraz jednak przekazy na temat głowy Kościoła zdominowały doniesienia o jej stanie zdrowia. Na początku maja papież na dziesięć dni zawiesił swoją działalność, aby odpocząć od zwyczajowych obowiązków w towarzystwie zaufanego ortopedy. To sprawiło, że prasa i watykaniści z jeszcze większą troską zaczęli śledzić jego poczynania.
Papież Franciszek abdykuje?
Splot wydarzeń, jakie miały miejsce na przestrzeni ostatnich tygodni skłoniły media i specjalistów od życia Watykanu do snucia intrygujących teorii. Wiele osób jest przekonanych, że papież Franciszek zamierza pójść w ślady swojego poprzednika i ogłosić, że rezygnuje z bycia głową Kościoła.
Plotki podsyciła tylko zapowiedź o tym, że w sierpniu Ojciec Święty uda się do włoskiej miejscowości L’Aquilla, gdzie weźmie udział w "Święcie Przebaczenia". To właśnie tam znajduje się grób papieża Celestyna V, który sam abdykował w XIII wieku. Podobną podróż odbył przed swoją abdykacją Benedykt XVI.
Stosunek 86-letniego Franciszka do ustępowania z tronu Stolicy Piotrowej znany jest od lat. Decyzję swojego poprzednika chwalił określając ją mianem "odważnej" i podjętej "zgodnie z własnym sumieniem".
- Papież Benedykt XVI dał nam wielki przykład, kiedy Pan pozwolił mu zrozumieć, jaki krok powinien podjąć. Uczynił go z wielkim poczuciem świadomości sytuacji i z odwagą, zgodnie ze swym sumieniem, czyli wolą Boga, który przemawiał do jego serca - mówił.
Niepokojące sygnały z Watykanu
Radio RMF FM podaje także inne przykłady mogące zwiastować szokujące zmiany w Watykanie. Ostatnio Franciszek mianował 21 nowych kardynałów, z których 16 otrzymało tytuł kardynałów-elektorów. Wielu z nich podziela poglądy Ojca Świętego i może być brana pod uwagę w ewentualnym konklawe.
Również zakończenie reformy Kurii Rzymskiej, która była jednym z kluczowych projektów głowy Kościoła pozwala domniemywać, że następca Świętego Piotra będzie bardziej skłonny opuścić zajmowane stanowisko.
Największym argumentem jest jednak zły stan zdrowia papieża. Na najnowszych zdjęciach widać go coraz częściej na wózku inwalidzkim. Zapalenie kaletki przedrzepkowej, niegdyś nazywane "chorobą zakonnic" i wywołane częstym klękaniem, znacznie ogranicza mobilność chorego i powoduje silny ból.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Źródło: RMF FM, Goniec.pl