Goniec.pl
Służba wojskowa

Pixabay.com/maciejbednarek/CC0

Sędzia TK chce obowiązkowej służby wojskowej. "Obrona to obowiązek "

22 Marca 2021

Autor tekstu:

Oktawian Góral

Udostępnij:

Będzie wielki powrót obowiązkowej służby wojskowej? Tego chce nominowana z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz, sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Na swoim Twitterze zamieściła wpis, który nie pozostawia złudzeń. Jej zdaniem o

Krystyna Pawłowicz to postać, której nie trzeba specjalnie przedstawiać. Kontrowersyjna polityczka, była posłanka Prawa i Sprawiedliwości, obecnie sędzia Trybunału Konstytucyjnego znana jest ze swoich ostrych słów i dobitnych osądów społecznych. Tym razem sędzia zabrała głos w sprawie obowiązkowej służby wojskowej. Zdaniem byłej posłanki powinna zostać ona przywrócona! Jakie argumenty ma na obronę swojej tezy Pawłowicz?

Służba wojskowa znów obowiązkowa?

Mikołaj Kaczmarek, zajmujący się koloryzowaniem archiwalnych fotografii zamieścił w swoich mediach społecznościowych efekt jednej ze swoich prac. Na profilu artysty pojawiło się zdjęcie z czasów Powstania Warszawskiego. Do fotografii odniosła się Krystyna Pawłowicz. Polityczka nie zamierzała jednak ocenić walorów estetycznych pracy, czy nakładu siły, jaką Kaczmarek włożył w rekonstrukcję cyfrową fotografii. 

Była posłanka odniosła się do patriotyzmu. Krystyna Pawłowicz przywołała badania sprzed kilku lat, z których wynika, że młodzi obywatele Polski nie są patriotami. Jak przytoczyła Pawłowicz, młodzi ludzie - wskazał konkretnie na maturzystów, są bardziej skłonni w poszukiwaniu lepszej pracy wyjechać za granicę, niż walczyć za kraj. Sędzię TK oburzyło to, że w czasach pokoju niewiele osób z młodego pokolenia myśli o małorealnym zagrożeniu niepodległości, a zastanawia się nad tym, jak zapewnić sobie godną przyszłość. Krystyna Pawłowicz przestrzegła młodych ludzi, że obowiązkowa służba wojskowa może wkrótce powrócić.

Pod wpisem Krystyny Pawłowicz pojawiła się lawina komentarzy dotyczących obowiązkowej służby wojskowej w Polsce. Polityczka postanowiła odnieść się do tych słów i wyrazić swoje stanowisko. Zdaniem sędzi TK służba wojskowa powinna powrócić jako obowiązek każdego młodego Polaka.

Pawłowicz o służbie wojskowej

Krystyna Pawłowicz wskazała, że młode osoby „zbyt dużo rozrabiają na ulicach”. - Dlatego też jestem za przywróceniem OBOWIĄZKOWEJ, choćby krótkoterminowej służby wojskowej Art.85 ust.1 i ust.2 Konstytucji: „Obowiązkiem obywatela polskiego jest obrona Ojczyzny. Zakres OBOWIĄZKU SŁUŻBY WOJSKOWEJ określa ustawa.” Nie chuliganić na ulicach, a szkolić się do obrony RP - odpowiedziała sędzia, która jest blisko związana z władzami PiS-u.

Znamienne jest ostatnie zdanie jej wpisu. Użycie trybu rozkazującego sugeruje, że polityczka wie o pracach nad przywróceniem obowiązkowej służby wojskowej w Polsce i przestrzega młodych ludzi.

Czy to prawda? Analizując wpis Pawłowicz, trzeba mieć na uwadze jej charakterystyczny styl wypowiadania się, który często odbiega od reguł i norm gramatycznych, stylistycznych, czy nawet ortograficznych. Ponadto żadne ze źródeł nie potwierdza takich rewelacji, nie mamy także żadnych przecieków ze źródeł rządowych.

Krystyna Pawłowicz jest wielką fanką wojska. Do odbycia służby wojskowej zachęcała kilka lat temu Roberta Biedronia. Sama również zadeklarowała chęć odbycia przeszkolenia wojskowego, jednak z racji na wiek oraz wykonywany mandat poselski okazało się to niemożliwe.

Zobacz post:

[EMBED-199]

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Syn Beaty Szydło wydał oświadczenie. Prawda jest jasna. Kto stoi za jego posadą?

  • Minister zdrowia wyjaśnia co z kościołami na Wielkanoc. „Będą kontrolowane”

  • Podatki pożerają emerytury. Wiemy, jak tego uniknąć i odliczyć ulgi

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >