Goniec.pl
Emerytury [seniorzy i polskie pieniądze]

sklejka własna; [pixabay.com/guvo59/CC0]; [pixabay.com/adam_gorka/CC0]

Podatki pożerają emerytury. Wiemy, jak tego uniknąć i odliczyć ulgi

21 Marca 2021

Autor tekstu:

Oktawian Góral

Udostępnij:

Emerytury wypłacane w Polsce, poza garstką nielicznych osób, nie są najwyższe. Okazuje się jednak, że lwią część naszego świadczenia pożerają podatki. Emerycie, wiemy, na jakie ulgi możesz liczyć i jak je zastosować, aby pobierać wyższą emeryturę.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział Nowy Ład, czyli plan odbudowy Polski po koronakryzysie. Jednym z zapisów programu miało być uwolnienie emerytur od podatków. Szczegóły Nowego Ładu mieliśmy poznać wczoraj, niestety rząd znów nie dopełnił swojej obietnicy.

Póki co, nie jest znana dokłada data, kiedy PiS zaprezentuje swój program na odbudowę gospodarki po kryzysie. Przecieki w rządzie mówią o połowie kwietnia, jednak na tę chwilę to nic pewnego. Co zatem wiemy? Dziś nie ma co liczyć na odpodatkowanie emerytur i nagły wzrost świadczeń, wiemy jednak, jakie podatki odprowadzają seniorzy i co mogą zrobić, by otrzymać wyższe świadczenia.

Podatki od emerytury

Polski system emerytalny opiera się na świadczeniu wypłacanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub Kasę Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych (KRUS). Niewielu wie dlaczego między kwotą brutto a netto jest tak diametralna różnica. Otóż emeryci płacą podatek PIT. Emerytury podlegają takim samym zasadom jak wynagrodzenia pracownicze.

Jakie podatki obniżają wypłacane przez ZUS emerytury? Okazuje się, że seniorzy muszą ze swoich skromnych świadczeń oddawać państwu składki na ubezpieczenie zdrowotne, a także podatek dochodowy. Pamiętać o tym należy szczególnie teraz, gdy zbliża się czas na rozliczenie z fiskusem.

Niezależnie od kwoty pobieranego świadczenia ZUS i KRUS wyśle do każdego emeryta deklarację podatkową. Podstawowymi formularzami, które trafią do skrzynek będą formularze PIT-40A i PIT-11. Większość emerytów nie musi z tymi dokumentami nic robić, urzędy skarbowe same rozliczą za nich podatek. Jednak wówczas nie można liczyć na ulgi podatkowe. A te są spore. Jest także pewna grupa, która musi dostarczyć dodatkowe dokumenty. Każdy przy okazji dostarczanie dokumentów może „uciąć” od państwa kilka groszy i powiększyć swoją emeryturę.

Praca i emerytura? Rozlicz podatek, odlicz ulgi

Znakomita  część seniorów albo aby połączyć koniec z końcem i pozwolić sobie na godne życie, albo aby zabić wolny czas, dorabia sobie do emerytury. Nie jest to w Polsce zakazane, a na takie rozwiązanie decydują się kolejne grupy seniorów. Pracujący emeryci pamiętać muszą o tym, że muszą złożyć deklarację podatkową PIT-37.

O złożeniu deklaracji PIT-37 pamiętać także muszą emeryci, którzy choć nie pracują, to chcą odliczyć od podatku ulgi. Wiemy na jakie mogą liczyć!

Ulgi dla emerytów

Po pierwsze, emeryci mogą od swojego podatku odliczyć ulgę rehabilitacyjną dla osób niepełnosprawnych. Jest to ulga dla osób niepełnosprawnych lub utrzymujących osoby niepełnosprawne, które ponoszą odpowiednie wydatki. Ustawodawca przewidział podział na wydatki limitowane i nielimitowane. Bez limitu odliczyć od podatku można między innymi: adaptację mieszkania na potrzeby osoby niepełnosprawnej, zakup i naprawa sprzętu rehabilitacyjnego, odpłatny pobyt na turnusie rehabilitacyjnym lub w zakładzie uzdrowiskowym. Do wydatków limitowanych, czyli takich od których możemy odliczyć część poniesionych kosztów, należy między innymi utrzymanie psa asystującego.

Ponadto od podatku można odliczyć ulgę mieszkaniową, ulgę za internet, ulgę na darowizny oraz na darowizny przekazywane na cele kultu religijnego, na przykład na kościoły. 

Warto więc zastanowić się nad wypełnieniem kilku dodatkowych dokumentów rozliczyć formularz PIT-37, aby odliczyć dodatkowe ulgi od podatku i dzięki temu cieszyć się ekstra pieniędzmi w formie zwrotu podatku. W przypadku niektórych emerytów mogą one być na tyle wysokie, że stanowić będą „15 emeryturę”.

Na szczegóły zapowiadanego przez PiS programu jeszcze trochę poczekamy. Jednym z elementów Nowego Ładu ma być całkowite zniesienie opodatkowania emerytur i rent. Czy tak się stanie w rzeczywistości? Będziemy przyglądać się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Co z osobami, które nie zgłoszą się na swój termin szczepienia? Szef KPRM wyjawił, niektórzy będą niezadowoleni

  • Oszuści są coraz bardziej aktywni, wykorzystują sprytną metodę. Policja ostrzega, aby nie dać się nabrać

  • Zakończyły się narady sztabu kryzysowego zwołanego przez rząd. Podjęto ważne decyzje

Oktawian Góral

Humanista, człowiek wielu pasji. W dziennikarstwie stawia swoje pierwsze kroki. Najchętniej podejmuje się tematyki społecznej, politycznej oraz związanej z ekonomią. Znaczną część życia poświęcił na pracy w branży turystycznej, której problemy zna i chętnie o nich pisze. Studiował filologię polską, obecnie kształci się na kierunku zarządzanie. Interesuje się historią, językami, naukami społecznymi oraz sztuką. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz wiadomość na adres: oktawian.goral@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Janusz Cieszyński

Pieniądze

Jest projekt zmian w prawie. Państwo chce przejmować niewykorzystane środki z telefonicznych kart prepaid

Czytaj więcej >
Spis powszechny

Pieniądze

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 kończy się 30 września

Czytaj więcej >
Credit Agricole

Pieniądze

Awaria w Credit Agricole. Klienci płacą dwukrotnie za to samo, trzeba wiedzieć

Czytaj więcej >

Pieniądze

Wielu Polaków dostaje listy z wezwaniem do zapłaty. To nie oszustwo, masz zaledwie tydzień

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Pieniądze

Mateusz Morawiecki dostał list od seniorów. Są zaniepokojeni rozwiązaniami Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 06.07.2020. Prezydent Andrzej Duda podpisal projekt zmiany Konstytucji RP, dotyczacy zakazu adopcji dzieci przez pary jednoplciowie.

Pieniądze

Opłata za śmieci uregulowana. Prezydent podpisał dokument

Czytaj więcej >