Goniec.pl

Pawel Wodzynski/East News

Rzecznik PO przekonany o sprawczości Tuska. "Obniżyłby cenę benzyny w kilka miesięcy"

30 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Ceny paliw od kilku miesięcy spędzają sen z powiek wielu polskim kierowcom. Sam Donald Tusk uważa, że rozwiązaniem tego problemu byłoby... objęcie przez niego stanowiska premiera. Na antenie Radia Plus rzecznik PO Jan Grabiec przekonywał, że Tusk jako szef rządu obniżyłby cenę paliwa do 5,19 zł.

Putin czy Orlen - kto odpowiada za wysokie ceny paliw? Dyskusja na ten temat trwa od kilku miesięcy. Mimo przyrzeczenia, że opozycja "wygra wybory" niewiele przesłanek wskazuje na to, że w najbliższym czasie to Donald Tusk obejmie stanowisko premiera i będzie miał okazję zrealizować swoją obietnicę w sprawie cen paliw.

Wysokie ceny paliw. Rzecznik PO o sprawczości Tuska

Ceny paliw zniechęcają do wakacyjnych podróży. Popularna benzyna 95 kosztuje około 8 zł za litr. Zdaniem rządu za drożyznę na stacjach benzynowych odpowiada Władimir Putin i rozpętana przez niego wojna w Ukrainie, która trwa już ponad cztery miesiące.

Zupełnie innego zdania jest największy rywal Jarosława Kaczyńskiego - Donald Tusk. W jego opinii wysokie ceny paliw w Polsce to efekt marż Lotosu i Orlenu. Były premier przyznał, gdyby znów objął stery polskiego rządu to z pewnością obniżyłby cenę benzyny do 5,19 zł za litr.

O rzekomej "magicznej mocy" Donalda Tuska opowiadał rzecznik PO Jan Grabiec na antenie Radia Plus. Dopytywany o to, w jaki sposób lider PO obniżyłby cenę benzyny, stwierdził, że w tym celu trzeba byłoby podjąć "szereg działań".

- Trzeba obniżyć inflację w Polsce, trzeba radykalnie polepszyć zarządzanie państwowymi spółkami - przekonywał. Jego zdaniem jest "to kwestia kilku miesięcy bardzo konkretnych działań".

Na potwierdzenie swoich słów wskazał, że "wychodzenie z inflacji po kryzysie finansowym zajęło kilka, kilkanaście miesięcy". W jego opinii jest to wystarczający "dowód, że da się to zrobić".

Jednak warto pamiętać, że w czasie kryzysu w 2008 r. Polska była "zieloną wyspą" i zmagała się z mniejszymi skutkami niż pozostałe państwa europejskie. Choć stwierdzenia obecnego premiera Mateusza Morawieckiego, że mamy do czynienia wyłącznie z "putinflacją" są przesadzone, to sytuacja Polski jest niepokojąca.

Wystarczy jeden ruch, aby obniżyć paliwo o złotówkę? Rzecznik PO tłumaczy

W trakcie rozmowy Jan Grabiec odniósł się także do fuzji Orlenu z Lotosem, która zgodnie z zapowiedziami Daniela Obajtka ma nastąpić na przełomie lipca i sierpnia . Na wstępie wskazał, że "firmy, które ze sobą konkurowały, mają być jedną firmą".

- Trzeba przeciwdziałać monopolom, musi być dywersyfikacja nie tylko kierunków dostaw paliw, ale też tych, którzy te paliwa produkują - oznajmił. Jak wskazał, miał na myśli "realne działania gospodarcze, które mogą obniżyć cenę paliwa".

W opinii rzecznika PO cena paliwa mogłaby spaść o złotówkę "gdyby Orlen obniżył marże hurtowe i detaliczne". - To jest do zrobienia z dnia na dzień - przekonywał.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: dorzeczy.pl, goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Zabawa w lesie zakończyła się dramatem, na miejscu wszystkie służby. Lądował śmigłowiec LPR
Czytaj więcej >

Wiadomości

Policja z całej Polski szuka tej kobiety. Oburzające, czego się dopuściła, haniebny czyn
Czytaj więcej >

Wiadomości

Wójt ufundował baner z Janem Pawłem II, wydał oficjalne oświadczenie. "Moralny obowiązek"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ksiądz zdradził czy osoba po rozwodzie może otrzymać rozgrzeszenie. Nagranie obiegło sieć
Czytaj więcej >

Wiadomości

Już wkrótce listonosze zapukają do drzwi milionów Polaków, niosą złe wieści. Wręczą ważne pismo
Czytaj więcej >

Wiadomości

Skandal, co pacjent wyprawiał na SORze. Policja w akcji
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]