Goniec.pl
Donald Tusk

Pawel Wodzynski/East News

Rzecznik PO przekonany o sprawczości Tuska. "Obniżyłby cenę benzyny w kilka miesięcy"

30 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Ceny paliw od kilku miesięcy spędzają sen z powiek wielu polskim kierowcom. Sam Donald Tusk uważa, że rozwiązaniem tego problemu byłoby... objęcie przez niego stanowiska premiera. Na antenie Radia Plus rzecznik PO Jan Grabiec przekonywał, że Tusk jako szef rządu obniżyłby cenę paliwa do 5,19 zł.

Putin czy Orlen - kto odpowiada za wysokie ceny paliw? Dyskusja na ten temat trwa od kilku miesięcy. Mimo przyrzeczenia, że opozycja "wygra wybory" niewiele przesłanek wskazuje na to, że w najbliższym czasie to Donald Tusk obejmie stanowisko premiera i będzie miał okazję zrealizować swoją obietnicę w sprawie cen paliw.

Prezes PGE ostrzega przed nadchodzą zimą

Prezes PGE apeluje do Polaków. "Najbliższa zima będzie bardzo trudna"

CZYTAJ DALEJ

Wysokie ceny paliw. Rzecznik PO o sprawczości Tuska

Ceny paliw zniechęcają do wakacyjnych podróży. Popularna benzyna 95 kosztuje około 8 zł za litr. Zdaniem rządu za drożyznę na stacjach benzynowych odpowiada Władimir Putin i rozpętana przez niego wojna w Ukrainie, która trwa już ponad cztery miesiące.

Zupełnie innego zdania jest największy rywal Jarosława Kaczyńskiego - Donald Tusk. W jego opinii wysokie ceny paliw w Polsce to efekt marż Lotosu i Orlenu. Były premier przyznał, gdyby znów objął stery polskiego rządu to z pewnością obniżyłby cenę benzyny do 5,19 zł za litr.

O rzekomej "magicznej mocy" Donalda Tuska opowiadał rzecznik PO Jan Grabiec na antenie Radia Plus. Dopytywany o to, w jaki sposób lider PO obniżyłby cenę benzyny, stwierdził, że w tym celu trzeba byłoby podjąć "szereg działań".

- Trzeba obniżyć inflację w Polsce, trzeba radykalnie polepszyć zarządzanie państwowymi spółkami - przekonywał. Jego zdaniem jest "to kwestia kilku miesięcy bardzo konkretnych działań".

Na potwierdzenie swoich słów wskazał, że "wychodzenie z inflacji po kryzysie finansowym zajęło kilka, kilkanaście miesięcy". W jego opinii jest to wystarczający "dowód, że da się to zrobić".

Jednak warto pamiętać, że w czasie kryzysu w 2008 r. Polska była "zieloną wyspą" i zmagała się z mniejszymi skutkami niż pozostałe państwa europejskie. Choć stwierdzenia obecnego premiera Mateusza Morawieckiego, że mamy do czynienia wyłącznie z "putinflacją" są przesadzone, to sytuacja Polski jest niepokojąca.

OLGA MALTSEVA/AFP/East News / Screen Twitter: Nexta

Kolejny pożar w Moskwie, czarne chmury nad miastem. Płonie potężny hangar

CZYTAJ DALEJ

Wystarczy jeden ruch, aby obniżyć paliwo o złotówkę? Rzecznik PO tłumaczy

W trakcie rozmowy Jan Grabiec odniósł się także do fuzji Orlenu z Lotosem, która zgodnie z zapowiedziami Daniela Obajtka ma nastąpić na przełomie lipca i sierpnia. Na wstępie wskazał, że "firmy, które ze sobą konkurowały, mają być jedną firmą".

- Trzeba przeciwdziałać monopolom, musi być dywersyfikacja nie tylko kierunków dostaw paliw, ale też tych, którzy te paliwa produkują - oznajmił. Jak wskazał, miał na myśli "realne działania gospodarcze, które mogą obniżyć cenę paliwa".

W opinii rzecznika PO cena paliwa mogłaby spaść o złotówkę "gdyby Orlen obniżył marże hurtowe i detaliczne". - To jest do zrobienia z dnia na dzień - przekonywał.

Tankowanie/Photo by Dawn McDonald on Unsplash

Rząd chwali się, że mamy niemal najtańsze paliwo w Europie. Ile w tym prawdy? Sprawdzamy

Na podstawie ogólnodostępnych danych dotyczących średnich zarobków w Europie i cen na stacjach paliw z początku kwietnia, postanowiliśmy sprawdzić, jakim faktycznym wydatkiem dla Europejczyków jest zakup paliwa.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: dorzeczy.pl, goniec.pl

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Flickr/Kris

Wiadomości

Strzały podczas policyjnej interwencji w Warszawie. Służy apelują o pomoc, wydano list gończy

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Ewakuacja szkoły w Głogoczowie. Ponad 400 uczniów i nauczycieli musiało pilnie opuścić budynek

Czytaj więcej >
Zaskakująca decyzja prezydenta ws. Antoniego Macierewicza. Były szef MON otrzyma Order Orła Białego

Wiadomości

Zaskakująca decyzja prezydenta ws. Antoniego Macierewicza. Były szef MON otrzyma Order Orła Białego

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Pomorskie: 17-letni motorowerzysta potrącił psa i uderzył w drzewo. Nastolatek poniósł śmierć na miejscu

Czytaj więcej >
Longinówka: Dwaj spadochroniarze runęli na ziemię. Jeden z nich nie żyje, drugi jest w ciężkim stanie

Wiadomości

Longinówka: Dwaj spadochroniarze runęli na ziemię. Jeden z nich nie żyje, drugi jest w ciężkim stanie

Czytaj więcej >
Przedszkolanki nie mogły powstrzymać się od rasistowskich uwag na temat dziecka. Wszystko nagrało się na telefonie jednej z matek; Źródło: Pixabay/FeeLoona

Wiadomości

Rasistowskie uwagi warszawskich przedszkolanek. Kobiety nie wiedziały, że wszystko się nagrywa

Czytaj więcej >