Goniec.pl
Orlen otworzy własne paczkomaty

Artur Andrzej, CC0, via Wikimedia Commons

KE wyraziła zgodę na ostateczne przejęcie Lotosu przez Orlen. Obajtek wskazuje konkretny termin

22 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Komisja Europejska wydała zgodę na fuzję PKN Orlen i Grupy Lotos. Część aktywów gdańskiej firmy trafi do Saudi Aramco, a ponad 400 stacji przejmie węgierski MOL. Prezes Orlenu Daniel Obajtek przekazał, że przejęcie nastąpi na przełomie lipca i sierpnia.

Imperium Daniela Obajtka rośnie w siłę. Z wyliczeń Ministerstwa Aktywów Państwowych wynika, że cztery połączone spółki (PKN Orlen, Energa, Grupa Lotos i PGNiG) wygenerują 200 mld zł przychodu rocznie.

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki skrytykował Polski Ład. Szczere wyznanie premiera, "to mitręga dla księgowych"

CZYTAJ DALEJ

Orlen przejmie Lotos. Unijna komisarz tłumaczy

W poniedziałek 20 czerwca PKN Orlen przekazał, że Komisja Europejska zatwierdziła zaproponowanych przez koncern "nabywców aktywów sprzedawanych w ramach realizacji środków zaradczych przy przejęciu kontroli nad Grupą Lotos".

Płocki gigant poinformował w komunikacie, że instytucja unijna zaakceptowała również umowy zawarte z tymi nabywcami. Dodał, że oznacza to ostateczną zgodę na przejęcie kontroli nad Grupą Lotos.

Głos w sprawie decyzji zabrała unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager. W jej opinii przejęcie Grupy Lotos przez Orlen nie przełoży się na wzrost cen na stacjach benzynowych. Wskazała, że spółka ma zagwarantować, że "rynki pozostaną otwarte i konkurencyjne".

Obajtek o "miliardach oszczędności". Wątpliwości co do nabywców

Zasady wskazują, że umowy z nabywcami powinny zostać zawarte i wejść w życie w ciągu sześciu miesięcy od dnia ich zatwierdzenia przez KE. W trakcie konferencji prasowej Daniel Obajtek wskazał, że przejęcie nastąpi na przełomie lipca i sierpnia br.

- Fuzja pozwoli nam zdecydowanie szybciej się rozwijać, osiągnąć synergie, generujące miliardy oszczędności - przekonywał. Tłumaczył, że Orlen to firma globalna, która przygotowuje się do transformacji. - Do tego potrzebne są pieniądze i odpowiedni partnerzy np. największy producent ropy na świecie Saudi Aramco - przyznał.

To właśnie do Saudi Aramco ma trafić 30 proc. udziałów Grupy Lotos. Nabywcą będzie także węgierski MOL, który przejmie od spółki 417 stacji na Węgrzech i 41 stacji na Słowacji. Taki podział budzi ogromne wątpliwości.

Podziela je m.in. lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, który przyznał w ubiegłym miesiącu, że nie wie, dlaczego kluczowe zasoby mają trafić pod kontrolę firm powiązanych z saudyjskim rządem i premierem Węgier Viktorem Orbanem. - To jest bardzo ryzykowne i oni w to brną, nie wiem dlaczego - stwierdził.

Lotnisko

Radio Zet: Ciąg dalszy sporu kontrolerów lotów z PAŻP. "Wakacje znowu zagrożone"

CZYTAJ DALEJ

Przypomnijmy, że proces przejęcia Grupy Lotos rozpoczął się w lutym 2018 r. W listopadzie tego samego roku Orlen złożył KE wstępną wersję wniosku, w którym domagał się zgody na koncentrację. W lipcu 2019 r. do instytucji trafiła jego ostateczna treść.

Rok później Orlen otrzymał od KE warunkową zgodę na koncentrację. Do 14 stycznia 2022 r. Orlen miał zaprezentować "środki zaradcze", które umożliwią przejęcie Grupy Lotos.

Kaczyński i Duda

Ile wzrostu mają polscy politycy? Wzrost Andrzeja Dudy może zaskoczyć

Polscy politycy różnią się nie tylko poglądami i przynależnością do ugrupowań politycznych, ale również wzrostem. To, ile mierzą najpopularniejsi z nich nie idzie w parze z władzą, jaką posiadają i może zaskoczyć niejednego wyborcę. / fot. AFP/EAST NEWS

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Pojechał na wycieczkę rowerową i zaginął. Tragiczny finał poszukiwań 69-latka

  • Mateusz Morawiecki opublikował zdjęcie z córką. Nie krył dumy, "Ojcostwo to wspaniała sprawa"

  • Monika Olejnik uderza w Kaczyńskiego. Wyjaśnia, dlaczego "naczelnik państwa" jest nieszczęśliwy

Źródło: RMF FM, money.pl, tvn24.pl, goniec.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Papież Franciszek

Wiadomości

Decyzja papieża wywołała burzę. Polski ksiądz nie wytrzymał, skandaliczne słowa

Czytaj więcej >
policjant kajdanki
Polska Policja

Wiadomości

Dolnośląskie: Przedstawiono zarzuty handlarzowi narkotykami. Miała mu pomagać 14-latka

Czytaj więcej >

Wiadomości

Oszuści podszywają się pod bank PKO. Wydano ostrzeżenie, klienci narażeni na straty

Czytaj więcej >
Szewach Weiss

Wiadomości

Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat

Czytaj więcej >
Spalony Autobus, MPK Łódź

Wiadomości

Łódź: 5 zastępów straży pożarnej gasiło pożar autobusu MPK

Czytaj więcej >
JRG PSP Zakopane

Wiadomości

Podhale: Ewakuacja pasażerów pociągu. Linia wysokiego napięcia spadła na trakcję kolejową

Czytaj więcej >