Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Rosyjska telewizja zhakowana. W dniu narodowego święta widzowie zobaczyli antywojenne hasła
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 09.05.2022 14:08

Rosyjska telewizja zhakowana. W dniu narodowego święta widzowie zobaczyli antywojenne hasła

Putin
Evgenia Novozhenina/AFP/East News

W poniedziałek 9 maja Rosjanie obchodzą Dzień Zwycięstwa. W 77. rocznicę zwycięstwa Związku Radzieckiego nad nazistowskimi Niemcami na wszystkich kanałach moskiewskiej telewizji satelitarnej wyświetlono antywojenny komunikat.

W menu rosyjskiej telewizji satelitarnej hakerzy umieścili antywojenne komunikaty, które widoczne były dla wszystkich widzów. „Macie na rękach krew tysięcy Ukraińców i setek martwych dzieci”, „Telewizja i władze kłamią. Nie dla wojny” to tylko kilka przykładów wiadomości, które wyświetlały się w menu i w opisach nadawanych programów - również tych dla dzieci. Zdjęcia komunikatów opublikował m.in. Reuters. Hasła pojawiły się tuż przed paradą z okazji Dnia Zwycięstwa na Placu Czerwonym, na której prezydent Władimir Putin porównał wojnę na Ukrainie do walki sowietów z hitlerowskimi Niemcami podczas drugiej wojny światowej. Na początku nie było wiadomo, skąd wzięły się antyputinowskie hasła. Agencja informacyjna Interfax poinformowała, że komunikaty pojawiły się wskutek ataku hakerskiego. Niedługo później podobne hasła wyświetlone zostały również w telewizji kablowej.

9 maja Rosjanie świętują dzień zwycięstwa ZSRR nad Niemcami. W Moskwie trwają dziś uroczystości z okazji 77. rocznicy zwycięstwa w tzw. Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Tradycyjnie tego dnia na Placu Czerwonym odbywają się obchody, w tym parada wojskowa, która jest okazją do zaprezentowania siły rosyjskiej armii.

Hakerzy przejęli rosyjską telewizje. W Dniu Zwycięstwa wyświetlili antywojenne hasła

W trakcie rosyjska inwazji od 24 lutego wojska agresora zabiły tysiące ludzi, a kolejne miliony zmuszone zostały do opuszczenia domów w poszukiwaniu bezpieczeństwa.

Prokremlowskie media utrzymują, że „specjalna operacja wojskowa” na Ukrainie była konieczna, ponieważ Stany Zjednoczone wykorzystywały Ukrainę do grożenia Rosji, a Moskwa musiała bronić się przed prześladowaniami ludności rosyjskojęzycznej.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Reuters