Goniec.pl
AFP/EAST NEWS

AFP/EAST NEWS

Rosyjska propaganda łagodnieje? Niespodziewane słowa w prorządowym programie

17 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Ludzie odpowiedzialni za działanie rosyjskiej propagandy zdali sobie sprawę, że muszą zmienić wersję zdarzeń? Niedawny wywiad na kanale Rossija 1 dostarcza dowodów na potwierdzenie tej tezy. - Nie potrzebujemy tego - powiedział ekspert, którego słuchały miliony. Putin przygotowuje grunt pod wycofanie żołnierzy?

Jeszcze do niedawna podważanie zasadności wojny w Ukrainie i obecności tam rosyjskich żołnierzy była czymś, co nie miało prawa pojawić się w oficjalnym przekazie Kremla oraz w prorządowym kanale telewizyjny. Przykładem może być emocjonalna reakcja jednego z prowadzących rosyjskiego programu. Goszcząc wojskowego, usłyszał on, że ten chciałby tylko oddać hołd Rosjanom, którzy oddali swoje życie w imię ojczyzny.

AFP PHOTO / RUSSIAN DEFENCE MINISTRY, AFP/East News

Plan Putina wyszedł na jaw. "Łączy terror z grabieżą"

CZYTAJ DALEJ

Na samą myśl o publicznym przyznaniu, że rosyjscy żołnierze giną w Ukrainie dziennikarz zareagował tak emocjonalnie, iż trudno określić, czy zrobił to ze względu na strach czy pewność, że zapewnienia Władimira Putina o sukcesach w "denazyfikacji" Ukrainy faktycznie są prawdą.

Od początku marca zaszła ogromna zmiana. Część Rosjan mogła niedowierzań słowom, jakie usłyszeli podczas dyskusji na kanale Rossija 1. Ekspert nie tylko przedstawił wersję, która do niedawna była niemożliwa do publicznego wyartykułowania, ale postawił hipotezę o zasadności wojny w Ukrainie, lub jak nazywają ją Rosjanie: "operacji specjalnej".

Propaganda Kremla zmienia tor, niespodziewana deklaracja w programie na żywo

Już pod koniec marca Kreml rozsiewający rosyjską propagandę na temat wojny w Ukrainie postanowił pójść na ustępstwa i złagodzić narrację o paśmie sukcesów Rosjan podczas walk.

Yaakov Kedmi i Igor Girkin, którzy są całkowicie związani z Kremlem i Władimirem Putinem, wprost zaczęli wplatać tezy o tym, że zakładany plan "operacji specjalnej" w Ukrainie nie jest wykonywany, tak jak wcześniej zakładano.

Igor Girkin zaproszony w roli eksperta otwarcie powiedział w czasie programu, iż jest bardzo niezadowolony z "braku sukcesów" w Ukrainie. Człowiek Kremla uderzył dodatkowo w dowódców kierujących działaniami rosyjskich żołnierzy na wojnie.

Najnowsza deklaracja ze strony kontrolowanej przez propagandę osoby jest jeszcze mocniejsza. W czasie programu prowadzonego przez Władimira Sołowjowa - nazywanego "medialnym żołnierzem Władimira Putina" - gość zapytał o zasadność dalszych walk w Ukrainie.

- Zostawmy denazyfikację Ukrainy Ukraińcom. My nie możemy tego za nich robić. Czy musimy pakować się w drugi Afganistan albo nawet gorzej? - grzmiał ekspert w programie na żywo na kanale Rossija 1. Zaskakujących słów, dla przekonanych o sukcesach Rosjan, padło jednak więcej.

Rosja nie ma jak produkować nowych czołgów, żołnierze walczący w Ukrainie otrzymali rozkaz

Ukraiński wywiad ujawnia prawdę na temat produkcji rosyjskich czołgów. Tego Władimir Putin nie przewidział

CZYTAJ DALEJ

"Potrafią lepiej posługiwać się bronią": propaganda Rosji "podwija ogon"

Chociaż rosyjscy żołnierze pozostają w Ukrainie, to rosyjska propaganda zdaje się wycofywać. Niemal niemożliwe jest, by dotychczasowy ekspert wykorzystywany przez prokremlowskie i prorządowe zabiegi nagle zdecydował się samodzielnie zmienić tor swojego rozumowania.

Rosjanie, słuchając wypowiedzi eksperta w programie Władimira Sołowjowa, dowiedzieli się, że Ukraińcy nie do końca witają ich wojsko kwiatami, jak forsowała jeszcze do niedawna propaganda.

- Tam jest (w Ukrainie - przyp. red.) jeszcze więcej ludzi, którzy potrafią jeszcze lepiej posługiwać się bronią. Nie potrzebujemy tego. Dość tego. Armia wykonała swoje zadanie. Dajmy dyplomatom albo jakimś organizacjom rozwiązać te problemy. Armia nie może być organem decyzyjnym w tych sprawach - wyrokował dalej gość "medialnego żołnierza Putina".

Władimir Putin przed laty mówił o sobie

Tajemnice Putina wyszły na jaw. Jego słowa nie pozostawiają wątpliwości, niewiele osób wiedziało

- Można mnie uznać za udany produkt patriotycznego wychowania człowieka radzieckiego - mówił przed laty Władimira Putin. Archiwalne wypowiedzi prezydenta Rosji na swój własny temat rzucają światło nie tylko na pełną sukcesów zaskakującą karierę byłego agenta FSB, ale również na jego postawę jako polityka i agresora.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: wp.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Pilne spotkanie kierownictwa PiS. W Sejmie huczy od plotek

Czytaj więcej >

Wiadomości

Waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku. Seniorzy dostaną więcej niż się spodziewali

Czytaj więcej >
Policja w Radomiu, Środowiskowo-Lekarskie WOPR

Wiadomości

Tragiczny finał poszukiwań. Zaginiony 21-letni Filip z Radomia nie żyje

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki w Sejmie otoczony kordonem ochrony

Wiadomości

Mateusz Morawiecki ochraniany przez kordon funkcjonariuszy. Dziennikarze nie mieli szans

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński przegrał w sądzie z Radosławem Sikorskim, w tle duże pieniądze i pomówienie

Wiadomości

Jarosław Kaczyński przegrał w sądzie z Radosławem Sikorskim. Zasądzono ogromne zadośćuczynienie

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News, Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Jerzy Owsiak nie przebierał w słowach. Ostro zaatakował Jarosława Kaczyńskiego

Czytaj więcej >