Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Rozmowa Putina i Erdogana. Kreml zapewnia, że to nie wojna a "operacja specjalna"
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 06.03.2022 15:05

Rozmowa Putina i Erdogana. Kreml zapewnia, że to nie wojna a "operacja specjalna"

Rozmowa Władimira Putina i Recapa Erdogana na temat wojny w Ukrainie
PAVEL GOLOVKIN/AFP/East News

Władimir Putin nadal utrzymuje, że Rosja nie prowadzi wojny w Ukrainie, a jedynie "chroni życie i bezpieczeństwo mieszkańców". Kreml i Ankara zdali relację z rozmowy prezydenta Rosji i Recepa Tayyip Erdogana. Prezydent Turcji wezwał swojego rozmówcę do natychmiastowego zaprzestania walk.

Podczas niedzielnej rozmowy między Moskwą i Ankarą Władimir Putin usłyszał jednoznaczne wezwanie do zawieszenia broni w Ukrainie. Biuro prezydenta Recepa Erdogana zaznaczyło, że wezwanie to miało charakter pilny.

Relacja rozmowy telefonicznej przekazana przez Kreml wskazuje, iż Władimir Putin nie zdecyduje się na pozytywne rozpatrzenie tureckiego wezwania. Prezydent Rosji przekazał w rozmowie, że rosyjscy żołnierze robią wszystko "aby chronić życie i bezpieczeństwo mieszkańców Ukrainy".

Wojna w Ukrainie: rozmowa na linii Putin-Erdogan zakończona

Podobnie jak po rozmowie z Emmanuelem Macronem Władimir Putin ponownie zapewniał, że doniesienia medialne, relacje ofiar wojny oraz komunikaty ukraińskich resortów na temat działań Rosji nie są prawdziwe.

Zdaniem Władimira Putina w Ukrainie trwa "operacja specjalna". Dodatkowo w opinii prezydenta Rosji informacje o kolejnych ostrzałach i bombardowaniach cywilnych budynków i infrastruktury także jest kłastwem. - Uderzają (rosyjscy żołnierze - przyp. red.) tylko w obiekty wojskowe - przekazał w niedzielę Kreml.

Dyskusja między prezydentem Erdoganem i Władimirem Putinem przyniosła ze sobą również wiadomości na temat dalszych szans negocjacji między stronami biorącymi udział w wojnie.

Prezydent Rosji widzi nadzieję, na dojście do konsensusu. Ponownie jednak spojrzenie Moskwy na sprawę rozmów dwóch delegacji, jest nieco różne od relacji atakowanej strony.

Jest szansa na zawieszenie "operacji specjalnej" w Ukrainie

- Zawieszenie "operacji specjalnej" w obronie Donbasu jest możliwe tylko wtedy, gdy Kijów przestanie walczyć i spełni rosyjskie żądania - zadeklarował w rozmowie z Recepem Tayyipem Erdoganem Władimir Putin.

Dodatkowo w czasie połączenia prezydent Rosji zadeklarował, że jego delegacja gotowa jest do ponownego zajęcia miejsc przy stole negocjatorskim, ale postawił jednoznaczne warunki. Władimir Putin insynuuje, że to Ukraina blokuje rozwiązanie problemu wojny.

- Gotowość strony rosyjskiej do dialogu z władzami ukraińskimi i partnerami zagranicznymi w celu rozwiązania konfliktu została potwierdzona - przekazał Kreml.

Władimir Putin miał jednak przekazać Recepowi Tayyipowi Erdoganowi, że negocjatorzy reprezentujący Wołodomyra Zełenskiego muszą wykazać się "bardziej konstruktywnym podejściem, w pełni uwzględniającym pojawiające się realia".

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, onet.pl