Goniec.pl

PAVEL GOLOVKIN/AFP/East News

Rozmowa Putina i Erdogana. Kreml zapewnia, że to nie wojna a "operacja specjalna"

6 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Władimir Putin nadal utrzymuje, że Rosja nie prowadzi wojny w Ukrainie, a jedynie "chroni życie i bezpieczeństwo mieszkańców". Kreml i Ankara zdali relację z rozmowy prezydenta Rosji i Recepa Tayyip Erdogana. Prezydent Turcji wezwał swojego rozmówcę do natychmiastowego zaprzestania walk.

Podczas niedzielnej rozmowy między Moskwą i Ankarą Władimir Putin usłyszał jednoznaczne wezwanie do zawieszenia broni w Ukrainie. Biuro prezydenta Recepa Erdogana zaznaczyło, że wezwanie to miało charakter pilny.

Relacja rozmowy telefonicznej przekazana przez Kreml wskazuje, iż Władimir Putin nie zdecyduje się na pozytywne rozpatrzenie tureckiego wezwania. Prezydent Rosji przekazał w rozmowie, że rosyjscy żołnierze robią wszystko "aby chronić życie i bezpieczeństwo mieszkańców Ukrainy".

Wojna w Ukrainie: rozmowa na linii Putin-Erdogan zakończona

Podobnie jak po rozmowie z Emmanuelem Macronem Władimir Putin ponownie zapewniał, że doniesienia medialne, relacje ofiar wojny oraz komunikaty ukraińskich resortów na temat działań Rosji nie są prawdziwe.

Zdaniem Władimira Putina w Ukrainie trwa "operacja specjalna". Dodatkowo w opinii prezydenta Rosji informacje o kolejnych ostrzałach i bombardowaniach cywilnych budynków i infrastruktury także jest kłastwem. - Uderzają (rosyjscy żołnierze - przyp. red.) tylko w obiekty wojskowe - przekazał w niedzielę Kreml.

Dyskusja między prezydentem Erdoganem i Władimirem Putinem przyniosła ze sobą również wiadomości na temat dalszych szans negocjacji między stronami biorącymi udział w wojnie.

Prezydent Rosji widzi nadzieję, na dojście do konsensusu. Ponownie jednak spojrzenie Moskwy na sprawę rozmów dwóch delegacji, jest nieco różne od relacji atakowanej strony.

Jest szansa na zawieszenie "operacji specjalnej" w Ukrainie

- Zawieszenie "operacji specjalnej" w obronie Donbasu jest możliwe tylko wtedy, gdy Kijów przestanie walczyć i spełni rosyjskie żądania - zadeklarował w rozmowie z Recepem Tayyipem Erdoganem Władimir Putin.

Dodatkowo w czasie połączenia prezydent Rosji zadeklarował, że jego delegacja gotowa jest do ponownego zajęcia miejsc przy stole negocjatorskim, ale postawił jednoznaczne warunki. Władimir Putin insynuuje, że to Ukraina blokuje rozwiązanie problemu wojny.

- Gotowość strony rosyjskiej do dialogu z władzami ukraińskimi i partnerami zagranicznymi w celu rozwiązania konfliktu została potwierdzona - przekazał Kreml.

Władimir Putin miał jednak przekazać Recepowi Tayyipowi Erdoganowi, że negocjatorzy reprezentujący Wołodomyra Zełenskiego muszą wykazać się "bardziej konstruktywnym podejściem, w pełni uwzględniającym pojawiające się realia".

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, onet.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Pogrzeb zamiast urodzin. 3-latek zginął w drodze na własne przyjęcie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Były lekarz Białego Domu ostro o stanie zdrowia Joe Bidena. "Nie nadaje się na prezydenta"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Kanada. Tragiczny finał wypadu na ryby. Nie żyje 5 osób, w tym 4 dzieci
Czytaj więcej >

Wiadomości

Woda wdarła się do domów, zalała drogi i auta. Nie żyją dwie osoby, japońskie służby apelują do mieszkańców
Czytaj więcej >

Świat

Stany Zjednoczone. Matka zapomniała o dzieciach, dwulatka umierała w rozgrzanym aucie przez 15 godzin
Czytaj więcej >

Wiadomości

Rosjanie eliminują swoich? Bliski sojusznik Putina ujawnia niewiarygodne fakty
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Świat

Świat

Piotr Szczurowski

Księżniczka Eugenia urodziła. Pokazała zdjęcie dziecka
Czytaj więcej >
Świat

Piotr Szczurowski

Wojna księcia Harry'ego i Meghan Markle odbija się na ich dzieciach. Smutne urodziny Lilibet
Czytaj więcej >
Świat

Agata Jaroszewska

USA. Zostawiła dzieci w aucie, pojazd nagle stanął w ogniu. Oburzające, co robiła w tym czasie
Czytaj więcej >
Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Papież Franciszek spełnił obietnicę. Rusza misja pokojowa w Ukrainie
Czytaj więcej >
Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Lekarze ratowali życie Aleksandra Łukaszenki? Są nowe informacje o stanie zdrowia dyktatora
Czytaj więcej >
Świat

Agata Jaroszewska

Ukradł auto, w środku spało 3-letnie dziecko. Oburzające, co zrobił później
Czytaj więcej >