Goniec.pl
MIKHAIL METZEL/AFP/East News

MIKHAIL METZEL/AFP/East News

Kanclerz Austrii o rozmowach z Putinem: "Żyje we własnym świecie"

17 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Kanclerz Austrii Karl Nehammer zdradził szczegóły spotkania z Władimirem Putinem. Na antenie NBC przekonywał, że rozmowa była "twarda i szczera". Pod koniec konsultacji prezydent Rosji miał powiedzieć po niemiecku, że "lepiej, aby wojna skończyła się wcześniej niż później". - On żyje we własnym świecie - ocenił austriacki polityk.

Austria, którą Karl Nehammer rządzi od grudnia 2021 r., ma neutralność wpisaną do konstytucji. Kanclerz był pierwszym i jak dotąd jedynym politykiem z państwa członkowskiego Unii Europejskiej, który spotkał się w cztery oczy z Władimirem Putinem po rozpoczęciu wojny w Ukrainie.

łukaszenka putin

Białoruś wprowadza kontrsankcje wobec krajów UE. Resort infrastruktury wydał ostrzeżenie

CZYTAJ DALEJ

Kanclerz Austrii o stanowisku Putina. "Podkreślał, że nie ufa Zachodowi"

Na wstępie kanclerz Austrii przyznał, że nie chciał żadnych uścisków dłoni czy wspólnych zdjęć. - Rozmawialiśmy. przy słynnym długim stole. Jeśli nie zrobi się testu PCR na Kremlu, trzeba przy nim siedzieć - zdradził.

Karl Nehammer przypomniał, że jego wyjazd na wschód rozpoczął się od Ukrainy, gdzie spotkał się z władzami. - Pokazali mi Buczę, widziałem zbrodnie wojenne. Duchowny prawosławny powiedział, że Rosjanie zabijali cywilów - relacjonował. Dopiero po wizycie w Ukrainie kanclerz udał się do Rosji, gdzie 11 kwietnia spotkał się z prezydentem. - Chciałem skonfrontować Władimira Putina z tym, co widziałem - tłumaczył.

- To nie była przyjazna rozmowa. Była szczera i twarda - ocenił. - Powiedziałem mu, że widziałem zbrodnie wojenne i ogromne straty rosyjskiej armii. Podkreśliłem, że potrzebne są korytarze humanitarne dla takich miast jak Mariupol czy Charków - oznajmił. Kanclerz Austrii zwrócił uwagę, że cywilom brakuje wody i należy wziąć pod opiekę rannych.

Karl Nehammer zdradził, jak na te słowa zareagował Władimir Putin. W odpowiedzi na zarzuty dotyczące zbrodni popełnionych w Ukrainie prezydent Rosji miał przekonywać, że
"będzie współpracował z międzynarodowym zespołem śledczych". - Jednocześnie zaznaczał, że nie ufa światu zachodniemu - wspomniał.

Kanclerz Austrii: "Putin wierzy, że wygrywa wojnę". Prezydent pzemówił po niemiecku

Kanclerz Austrii przyznał, że w rozmowach z Wołodymyrem Zełenskim i Władimirem Putinem był jeden punkt wspólny. Zarówno prezydent Ukrainy, jak i prezydent Rosji wspomnieli w trakcie konsultacji o rozmowach pokojowych w Istambule. - Być może jest mała szansa na pokój - ocenił.

Jednak zdaniem austriackiego polityka Władimir Putin "uważa, że wojna jest konieczna, aby zapewnić gwarancje bezpieczeństwa Rosji". - Nie ufa społeczności międzynarodowej. Oskarża Ukraińców o ludobójstwo w Donbasie. On jest w swoim świecie, ale myślę, że wie, co się obecnie dzieje w Ukrainie - stwierdził.

Władimir Putin miał przyznać w trakcie rozmowy z kanclerzem, że "sankcje są twarde". - Ale podkreślił, że jego zdaniem "operacja specjalna" jest konieczna - wskazał. Karl Nehammer nie usłyszał w trakcie rozmowy, jak według prezydenta Rosji wyglądałoby zwycięstwo w Ukrainie.

Zdaniem austriackiego polityk Władimir Putin jest świadomy, jaką siłę stanowi broń atomowa. - Nie wiem, czy zdecyduje się jej użyć, ale na pewno wie, co oznacza to, że nią dysponuje. Ma pełną świadomość, że może nią grozić światu - stwierdził. - Myślę, że Putin wierzy, że wygrywa wojnę - dodał.

Kanclerz Austrii uważa, że konieczne jest "nieustanne uświadamianie Władimira Putina, co dzieje się w Ukrainie". - Na koniec naszej rozmowy powiedział do mnie po niemiecku, że "lepiej, aby wojna skończyła się wcześniej niż później". Więc myślę, że wie jaka jest sytuacja i musimy patrzeć mu w oczy i konfrontować go z tym, co widzimy - przekonywał.

ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News

Rosja postawiła ultimatum obrońcom Mariupola. Przeżyją, jeśli się poddadzą

CZYTAJ DALEJ

Kanclerz Austrii o sankcjach, neutralności i członkostwie Ukrainy w UE

W kontekście sankcji Karl Nehammer stwierdził, że muszą one "uderzać bardziej w Rosję niż w Unię Europejską". Jego zdaniem potrzebne są "mądre" restrykcje. - Sankcje będą nakładane dopóki wojna się nie skończy. Będą zdecydowane - przekonywał.

Nawiązując do neutralnego statusu Austrii kanclerz stwierdził, że ma on charakter "militarny". - Nie jesteśmy neutralni kiedy widzimy, że musimy pomóc czy okazać solidarność. I to robimy - wyjaśnił.

Dopytywany o to, czy popiera szybkie wstąpienie Ukrainy do UE przyznał, że najpierw państwo "potrzebuje pomocy USA, Wielkiej Brytanii i państw członkowskich w odbudowie". - Gdy to się zakończy, to może dojść do poważnych rozmów na temat członkostwa w UE - ocenił.

Fot. PAVEL GOLOVKIN/AFP/East News

Putin zawsze może liczyć na ich niebotyczne sumy? Rosyjscy oligarchowie, którzy trzęsą Kremlem

Po nieuprawnionym ataku Władimira Putina na Ukrainę dotkliwe sankcje nałożono nie tylko na samego prezydenta Rosji, ale i rosyjskich oligarchów, którzy od lat zapewniają mu władzę na Kremlu.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Putin uciekł się do gróźb w kierunku NATO nie bez powodu. Za mocno uwierzył swojej własnej propagandzie

  • Ukraiński wywiad ujawnia prawdę na temat produkcji rosyjskich czołgów. Tego Władimir Putin nie przewidział

  • RCB ostrzega i pokazuje, na czym obecnie skupiają się trolle Putina

Źródło: NBC News

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Iberion

Wiadomości

Przemyśl. Mężczyzna podpalił się w budynku sądu. Na miejscu wszystkie służby

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki podsumował pięć lat swoich rządów. Premier nie był specjalnie skromny

Wiadomości

Mateusz Morawiecki podsumował pięć lat swoich rządów. Premier nie był specjalnie skromny

Czytaj więcej >
Władimir Putin jasno określił cele wojny w Ukrainie. Kreml kończy z kłamstwem o "denazyfikacji"

Wiadomości

Władimir Putin jasno określił cele wojny w Ukrainie. Kreml kończy z kłamstwem o "denazyfikacji"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kolejny pożar na przedmieściach Moskwy. Płonie centrum handlowe, Putin na poważny problem

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nowe fakty ws. zabójstwa kobiety w Sochaczewie. Koniec obławy, policja znalazła ciało

Czytaj więcej >

Wiadomości

Jarosław Kaczyński w oburzający sposób uderzył w Tuska. "Przedstawi się jako kobieta"

Czytaj więcej >