Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Kanclerz Austrii o rozmowach z Putinem: "Żyje we własnym świecie"
Maria Glinka
Maria Glinka 17.04.2022 10:51

Kanclerz Austrii o rozmowach z Putinem: "Żyje we własnym świecie"

MIKHAIL METZEL/AFP/East News
MIKHAIL METZEL/AFP/East News

Kanclerz Austrii Karl Nehammer zdradził szczegóły spotkania z Władimirem Putinem. Na antenie NBC przekonywał, że rozmowa była "twarda i szczera". Pod koniec konsultacji prezydent Rosji miał powiedzieć po niemiecku, że "lepiej, aby wojna skończyła się wcześniej niż później". - On żyje we własnym świecie - ocenił austriacki polityk.

Austria, którą Karl Nehammer rządzi od grudnia 2021 r., ma neutralność wpisaną do konstytucji. Kanclerz był pierwszym i jak dotąd jedynym politykiem z państwa członkowskiego Unii Europejskiej, który spotkał się w cztery oczy z Władimirem Putinem po rozpoczęciu wojny w Ukrainie.

Kanclerz Austrii o stanowisku Putina. "Podkreślał, że nie ufa Zachodowi"

Na wstępie kanclerz Austrii przyznał, że nie chciał żadnych uścisków dłoni czy wspólnych zdjęć. - Rozmawialiśmy. przy słynnym długim stole. Jeśli nie zrobi się testu PCR na Kremlu, trzeba przy nim siedzieć - zdradził.

Karl Nehammer przypomniał, że jego wyjazd na wschód rozpoczął się od Ukrainy, gdzie spotkał się z władzami. - Pokazali mi Buczę, widziałem zbrodnie wojenne. Duchowny prawosławny powiedział, że Rosjanie zabijali cywilów - relacjonował. Dopiero po wizycie w Ukrainie kanclerz udał się do Rosji, gdzie 11 kwietnia spotkał się z prezydentem. - Chciałem skonfrontować Władimira Putina z tym, co widziałem - tłumaczył.

- To nie była przyjazna rozmowa. Była szczera i twarda - ocenił. - Powiedziałem mu, że widziałem zbrodnie wojenne i ogromne straty rosyjskiej armii. Podkreśliłem, że potrzebne są korytarze humanitarne dla takich miast jak Mariupol czy Charków - oznajmił. Kanclerz Austrii zwrócił uwagę, że cywilom brakuje wody i należy wziąć pod opiekę rannych.

Karl Nehammer zdradził, jak na te słowa zareagował Władimir Putin. W odpowiedzi na zarzuty dotyczące zbrodni popełnionych w Ukrainie prezydent Rosji miał przekonywać, że "będzie współpracował z międzynarodowym zespołem śledczych". - Jednocześnie zaznaczał, że nie ufa światu zachodniemu - wspomniał.

Kanclerz Austrii: "Putin wierzy, że wygrywa wojnę". Prezydent pzemówił po niemiecku

Kanclerz Austrii przyznał, że w rozmowach z Wołodymyrem Zełenskim i Władimirem Putinem był jeden punkt wspólny. Zarówno prezydent Ukrainy, jak i prezydent Rosji wspomnieli w trakcie konsultacji o rozmowach pokojowych w Istambule. - Być może jest mała szansa na pokój - ocenił.

Jednak zdaniem austriackiego polityka Władimir Putin "uważa, że wojna jest konieczna, aby zapewnić gwarancje bezpieczeństwa Rosji". - Nie ufa społeczności międzynarodowej. Oskarża Ukraińców o ludobójstwo w Donbasie. On jest w swoim świecie, ale myślę, że wie, co się obecnie dzieje w Ukrainie - stwierdził.

Władimir Putin miał przyznać w trakcie rozmowy z kanclerzem, że "sankcje są twarde". - Ale podkreślił, że jego zdaniem "operacja specjalna" jest konieczna - wskazał. Karl Nehammer nie usłyszał w trakcie rozmowy, jak według prezydenta Rosji wyglądałoby zwycięstwo w Ukrainie.

Zdaniem austriackiego polityk Władimir Putin jest świadomy, jaką siłę stanowi broń atomowa. - Nie wiem, czy zdecyduje się jej użyć, ale na pewno wie, co oznacza to, że nią dysponuje. Ma pełną świadomość, że może nią grozić światu - stwierdził. - Myślę, że Putin wierzy, że wygrywa wojnę - dodał.

Kanclerz Austrii uważa, że konieczne jest "nieustanne uświadamianie Władimira Putina, co dzieje się w Ukrainie". - Na koniec naszej rozmowy powiedział do mnie po niemiecku, że "lepiej, aby wojna skończyła się wcześniej niż później". Więc myślę, że wie jaka jest sytuacja i musimy patrzeć mu w oczy i konfrontować go z tym, co widzimy - przekonywał.

Kanclerz Austrii o sankcjach, neutralności i członkostwie Ukrainy w UE

W kontekście sankcji Karl Nehammer stwierdził, że muszą one "uderzać bardziej w Rosję niż w Unię Europejską". Jego zdaniem potrzebne są "mądre" restrykcje. - Sankcje będą nakładane dopóki wojna się nie skończy. Będą zdecydowane - przekonywał.

Nawiązując do neutralnego statusu Austrii kanclerz stwierdził, że ma on charakter "militarny". - Nie jesteśmy neutralni kiedy widzimy, że musimy pomóc czy okazać solidarność. I to robimy - wyjaśnił.

Dopytywany o to, czy popiera szybkie wstąpienie Ukrainy do UE przyznał, że najpierw państwo "potrzebuje pomocy USA, Wielkiej Brytanii i państw członkowskich w odbudowie". - Gdy to się zakończy, to może dojść do poważnych rozmów na temat członkostwa w UE - ocenił.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: NBC News