Goniec.pl

AFP PHOTO / Russian Defence Ministry

Rosyjscy żołnierze mogą dostać 5 mln rubli i pełną amnestię od Ukrainy. Jest warunek

28 Lutego 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Minister Obrony Ukrainy zwrócił się do rosyjskich żołnierzy. Oleksii Reznikov złożył Rosjanom walczących w wojnie w Ukrainie propozycję dotyczącą zawieszenia walk. Oferta zawiera między innymi pieniądze w zamian za złożenie broni. - Nie wykonuj kryminalnych rozkazów - napisał ukraiński minister.

Biorący udział w poniedziałkowych negocjacjach z Rosją ukraiński minister obrony postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Oleksii Reznikov zwrócił się bezpośrednio do Rosjan walczących w wojnie w Ukrainie.

- Rosyjski żołnierzu! Przywieziono Cię na naszą ziemię, by zabijać i umrzeć - napisał we wpisie szef Ministerstwa Obrony Ukrainy. Padła propozycja, z której skorzystać może wielu żołnierzy z Federacji Rosyjskiej. Mogą dostać pieniądze i ofertę zmazania win ich wojennych działań.

Wojna w Ukrainie: minister oferuje rosyjskim żołnierzom 5 mln rubli

Rozpoczęta w czwartek wojna w Ukrainie nie idzie według zakładanych przez Władimira Putina planów . Dodatkowo morale wśród rosyjskich żołnierzy nie jest najlepsze, o czym świadczą kolejne nagrania dostarczane z frontu .

Na jednym z filmów udostępnionym przez ukraińską armię można znaleźć wyznanie Rosjanina, który zrozpaczony relacjonuje, iż otrzymał wiadomość, że jedzie "na manewry", trafił jednak do Ukrainy .

Oleksii Reznikov postanowił wykorzystać doniesienia o porzucaniu rosyjskiego sprzętu, głodzie i strachu wśród armii Federacji Rosyjskiej . Szef ukraińskiego ministerstwa obrony apeluje, by szeregowi żołnierze się poddali.

Ukraina oferuje spore korzyści tym, którzy zdecydują się na skorzystanie z oferty. - Gwarantujemy Ci pełną amnestię i 5 mln rubli, jeśli złożysz broń - napisał w specjalnym apelu Oleksii Reznikov.

Żołnierze, którzy odrzucą propozcyję nie mogą liczyć na litość

Minister Oleksii Reznikov w tym samym apelu, tłumaczy podjętą decyzję swoim rodakom. Zwraca uwagę, że już teraz Rosja odnotowała ogromne straty, a wielu żołnierzy wroga trafiło do niewoli. - Wielu z nich jest bardzo młodych. Kreml zamienia ich w przestępców, robi z nich morderców - dodaje polityk.

- Część z nich została oszukana, część została zastraszona przez propagandę lub zastraszona. Ogólnie rzecz biorąc, jasne jest, że motywacja większości najeźdźców jest niska - tłumaczy minister obrony Ukrainy.

Wskazuje, że Rosjanie mają obecnie wybór: "umrzeć w niesprawiedliwej wojnie lub pełną amnestię i 5 mln rubli odszkodowania". - Zapraszamy rosyjskie wojsko do rozpoczęcia nowego życia. Każdy, kto nie chce być okupantem, przyniesie pokój. Dla tych, którzy wybierają drogę okupanta - nie będzie litości! - czytamy w specjalnym wpisie Oleksiego Reznikova.

Ukraiński minister nie pozostawia pola do niezrozumienia w przypadku opublikowanego w poniedziałek apelu. Wyciągnął w stronę wrogich żołnierzy rękę, która dla wielu jest wyczekiwanym gestem. - Ukraina to cywilizowany kraj. Wszyscy więźniowie są bezpieczni, otrzymują pomoc. Już komunikują się z krewnymi. Masz szansę rozpocząć nowe życie. Dokonać wyboru. Wyjdź nieuzbrojony z białą flagą. Powiedz słowo kodowe - „milion”. Żyj. Przytul swoją rodzinę - przekazał Oleksii Reznikov.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Wielkopolska. 17-letnia Amelia przepadła bez śladu. "Uciekła ze swoim chłopakiem"
Czytaj więcej >

Wiadomości

934 policjantów zmierza do Warszawy. Wydano komunikat, znamy powód
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje kard. Karl-Josef Rauber. Był zasłużonym watykańskim dyplomatą
Czytaj więcej >

Wiadomości

Władimir Putin obrażany przez rosyjskie elity. Do sieci trafiło zdumiewające nagranie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Dramat w polskim mieście. 19-latek śmiertelnie raniony nożem. Policja zatrzymała podejrzanego
Czytaj więcej >

Wiadomości

14. emerytura nie dla wszystkich seniorów? Niepokojące wieści, świadczenie będzie coraz niższe
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]