Goniec.pl
Rosyjscy jeńcy ujawniają swoją stronę historii, część z nich mówi, że nie wiedziała, że jedzie do Ukrainy

Twitter.com/@nexta_tv

"Pojechaliśmy na manewry, a trafiliśmy tutaj". Ukraińskie służby nagrywają wyznania jeńców

26 Lutego 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Rosyjski żołnierz pojmany przez Ukraińców opowiedział swoją stronę historii działań wojskowych. - Pojechaliśmy na manewry, a trafiliśmy tutaj - słyszymy na nagraniu rosyjskiego jeńca. Coraz więcej członków armii wykonującej rozkazy Władimira Putina zabiera głos.

Neo-angin. Działa antyseptycznie. Łagodzi ból gardła

Porażające słowa rosyjskich żołnierzy pojmanych po walkach w Ukrainie. Na nagraniach udostępnianych przez ukraińskie służby słychać, że część członków armii okupujących wschodnich sąsiadów Polski... nie miała pojęcia, gdzie jedzie.

Nie kupuj produktów z Rosji i Białorusi

Społeczny wymiar sankcji, Izba apeluje do Polaków. Sprawdź kod produktu i nie kupuj rosyjskich i białoruskich towarów

CZYTAJ DALEJ

Na jednym z filmów żołnierz z rosyjskiego Niżnego Nowogrodu wprost stwierdził, że otrzymał informację, iż jedzie na manewry. - Trafiliśmy tutaj - pada z ust zrozpaczonego mężczyzny, który ma na swoich rękawach czerwone znaki.

Dodatkowo zbliżenie na pojazd pojmanego Rosjanina ujawnia, że na jego boku pojawiła się biała litera "Z". Oba te znaki są obecnie utożsamiane z siłami wykonującymi plan inwazji Ukrainy stworzonym przez Władimira Putina.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Jeńcy z armii rosyjskiej tłumaczą się z udziału w wojnie

Wojna w Ukrainie jest na bieżąco relacjonowana w sieci. Internauci docenili już niezwykłą odwagę mieszkanki Geniczeska, która nie bacząc na ryzyko podeszłą do uzbrojonego żołnierza wrogiej armii i zaczęła krzyczeć na niego, domagając się wyjaśnień na temat najechania jej kraju.

Sztab ukraińskiej armii także dostarcza nieustannie mediów na temat wydarzeń w kraju. Jest to ważne z punktu widzenia dezinformacji organizowanej przez rosyjskie siły. W sobotę opublikowano zdjęcia porzuconych przez Rosjan pojazdów, którzy mają być głodni i przestraszeni siłą oporu Ukraińców.

Nie brakuje również nagrań relacjonujących postawy jeńców wojennych. Rosyjscy żołnierze pojmani przez Ukraińców stawiani są przed kamerą, a w ich kierunku padają bardzo konkretne pytania.

Rosyjski okręt z Floty Czarnomorskiej ostrzelał rosyjski samolot wojskowy

Rosyjski okręt z Floty Czarnomorskiej ostrzelał rosyjski samolot wojskowy. "Przyjazny ogień"

CZYTAJ DALEJ

Na filmach wielokrotnie padają deklaracje, że część Rosjan, która trafiła do Ukrainy "nie wiedziała", gdzie jedzie. Z drugiej strony są też osoby, które jasno wskazują, że otrzymały jednoznaczne rozkazy. Jeden z funkcjonariuszy OMON-u Rosgwardii wprost wyznał, jakie otrzymał polecenie.

- Naszym zadaniem było wzięcie Kijowa - powiedział rosyjski jeniec. - Z przodu szły wojska i "oczyszczały", a potem już OMON i SOBR, siły specjalne milicji - dodawał żołnierz. Ujawnił również, że do Ukrainy trafił z terytorium Białorusi.

Przybyli z Białorusi u z Krymu, ale wielu deklaruje, że nie wiedziało, że trafi do Ukrainy

Jeniec schwytany przez Ukraińców wprost do kamery przekazał, że już wcześniej przez pewien czas przebywał niedaleko w granicy z Ukrainą. Rosyjski żołnierz zrelacjonował, że armia Władimira Putina zgromadzona była między innymi pod Homlem.

Swoją wersję wojny w Ukrainie rozpoczętej przez prezydenta Rosji przekazali również spadochroniarze. Powielają oni wcześniej słyszaną retorykę swoich rodaków.

Według jego słów spadochroniarze zostali przerzuceni z Krymu. Podkreślił jednak, że "nie wiedzieli", gdzie przewidziano ich działania. Cel desantu miał nie być znany szeregowym członkom armii.

Piątkowe walki w Kijowie, sytuacja robi się poważna

W Kijowie trwają walki, wybuchy w okolicy elektrociepłowni. Rosjanie atakują pod osłoną nocy

Piątkowe walki w Kijowie. W godzinach wieczornych odnotowano w stolicy Ukrainy pięć wybuchów w odstępach około 3-5 minut. Mer Kijowa podał, że Rosjanie prowadzą walki w okolicach kijowskiej elektrociepłowni.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: nexta.tv, pap

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Brazylia: Skarpa osunęła się na drogę. Nie żyją co najmniej dwie osoby, około 30 jest zaginionych

Wiadomości

Brazylia: Skarpa osunęła się na drogę. Nie żyją co najmniej dwie osoby, około 30 jest zaginionych

Czytaj więcej >

Wiadomości

Karczemna awantura w Sejmie. Błaszczak uciszył marszałek i uderzył w opozycję

Czytaj więcej >

Wiadomości

Dolnośląskie: Pociąg uderzył w autobus. Jedna osoba nie żyje

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Jiang Zemin. Były prezydent Chin odszedł w wieku 96 lat

Czytaj więcej >
"Polskie bezpieczeństwo jest zagrożone"

Wiadomości

"Polskie bezpieczeństwo jest zagrożone". Generał ocenił propozycję polskiego MON

Czytaj więcej >

Wiadomości

Strzały na ulicach Wałbrzycha. Agresorzy biegali w centrum z tasakiem i atrapą broni

Czytaj więcej >