Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Rosja przygotuje kolejną prowokację? "Oskarżą Ukrainę o atak na sąsiednie państwo"
Irmina Jach
Irmina Jach 11.04.2022 16:33

Rosja przygotuje kolejną prowokację? "Oskarżą Ukrainę o atak na sąsiednie państwo"

Putin Władimir
AFP/East News

Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych poinformował, że Rosja może planować prowokację na terytorium obwodu naddniestrzańskiego w Mołdawii. O atak Władimir Putin ma rzekomo zamiar oskarżyć Ukrainę.

Wojna na terytorium Ukrainy trwa od 47 dni. Aktualnie wojska Władimira Putina kontynuują tworzenie ofensywnego zgrupowania na wschodzie kraju. W najbliższych dniach możliwe jest wznowienie działań ofensywnych w tym regionie, co potwierdza ukraiński wywiad.

Wojna w Ukrainie. Rosyjskie władze mają przygotowywać prowokację na terytorium Mołdawii

W poniedziałek Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych w codziennej informacji operacyjnej poinformował, że władze Rosji mogą przygotowywać prowokacje na terytorium obwodu naddniestrzańskiego w Mołdawii.

- Niewykluczone, że siły zbrojne federacji rosyjskiej podejmą prowokacyjne działania w regionie naddniestrzańskim Republiki Mołdawii, aby oskarżyć Ukrainę o agresję na sąsiednie państwo - czytamy w komunikacie.

W niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony przekazało, że Rosjanie usiłują uzupełnić straty poniesione w ostatnich tygodniach walk. Władze mają powoływać do służby żołnierzy zwolnionych ze służby wojskowej oraz prowadzić rekrutację w obwodzie naddniestrzańskim.

Władimir Putin szuka pretekstu do ataku na Mołdawię? Chce oskarżyć Ukrainę o prowokację

Już 16 marca dyskutowało się, że Mołdawia może stać się kolejnym celem Władimira Putina. Wskazywał na to wpis rosyjskiej ambasady w tym kraju, która apelowała do obywateli rosyjskich o kontakt, gdyby spotkali się z "przypadkami dyskryminacji ze względów narodowych, językowych, kulturowych, religijnych i innych, a także aktami przemocy lub czynów zagrażających ich życiu i zdrowiu".

Domniemywano, że gromadzenie danych na temat domniemanej rusofobii ma być szukaniem pretekstu do interwencji wojskowej w Mołdawii, która w przeszłości była jedną z republik ZSRR, a obecnie część jej terytorium stanowi separatystyczne, prorosyjskie Naddniestrze, w którym stacjonuje nawet osiem tysięcy rosyjskich żołnierzy.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec/The Sky