Goniec.pl

ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News

Rosja postawiła ultimatum obrońcom Mariupola. Przeżyją, jeśli się poddadzą

17 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Rosyjski resort obrony postawił ultimatum obrońcom Mariupola - jeżeli złożą broń, to przeżyją. Reuters podaje za agencją TASS, że żołnierze mieliby skapitulować o godz. 6 czasu moskiewskiego. Jeden z rosyjskich generałów stwierdził, że propozycja jest podyktowana "czysto ludzkimi wartościami".

Mariupol znalazł się na celowniku Rosjan na początku inwazji. Miasto w obwodzie donieckim, położone nad Morzem Azowskim jest zniszczone w około 80 proc. Mariupol ma strategiczne znaczenie dla Rosjan - jego ewentualne zajęcie umożliwiłoby im utworzenie lądowego połączenia łączącego zachodnie i wschodnie tereny, które okupują.

Ultimatum dla Ukraińców w Mariupolu. Kijów nie reaguje

Rosjanie poinformowali, że zlikwidowali wszystkie ośrodki ruchu oporu w Mariupolu. Następnie postawili ultimatum dotyczące złożenia broni. Rosja twierdzi, że pozostali bojownicy - ukraińscy i obcokrajowcy, są zabarykadowani w hucie stali Azowstal.

Propozycję złożył gen. płk. Michail Mizintsew, którego cytuje agencja TASS. Wojskowy wskazał, że oferta to odpowiedź na "katastrofalną sytuację" w zakładzie. Była podyktowana "czysto ludzkimi wartościami".

- Gwarantujemy, że życie wszystkich tych, którzy złożą broń, zostanie oszczędzone - oświadczył generał, cytowany przez rosyjską agencję.

Warunki proponowanej ugody wskazują, że obrońcy Mariupola mieliby opuścić hutę stali bez broni między godz. 6:00 a 13:00 czasu moskiewskiego (5:00-12:00 czasu polskiego). Reuters donosi, że Kijów nie zareagował niezwłocznie na propozycję Moskwy.

Rosjanie mają nowy plan ws. Mariupola

Kilka godzin wcześniej doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko przekazał, że Rosjanie zamierzają "zamknąć miasto, uniemożliwiając wjazd i wyjazd, by prowadzić działania filtracyjne". Plan miałby zostać zrealizowany w poniedziałek 18 kwietnia.

"Proceder filtracji nabrał maksymalnych rozmiarów", czytamy w komunikacie, który doradca mera Mariupola opublikował na Telegramie. Z jego informacji wynika, że w obozach i punktach filtracyjnych "wszyscy mężczyźni są przesłuchiwani, sprawdzane są ich telefony, kontrolowane ciała".

Doradca mera Mariupola wskazuje, że od 5 do 10 proc. "nie przechodzi filtracji" i trafia do Dokuczajewska i Doniecka. "Ich dalsze losy nie są na razie znane", czytamy w wiadomości.

Rosjanie "zmietli Mariupol z powierzchni ziemi"

O tym, jak dramatyczna sytuacja panuje w Mariupolu mówił szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyrylenko. - Wróg może zająć ziemię, na której stał Mariupol, ale miasta Mariupol już nie ma. Miasto Mariupol zostało zmiecione z powierzchni Ziemi przez Federację Rosyjską - stwierdził przedstawiciel władz w rozmowie z CNN.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez Ukraińską Prawdę, stwierdził, że "sytuacja w Mariupolu jest bardzo trudna". - Nasi żołnierze są zablokowani, ranni są zablokowani. Jest kryzys humanitarny… Mimo tego chłopaki się bronią - przyznał.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: wp.pl, wprost.pl, rp.pl, goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Nie żyją dwie starsze osoby. Służby były bezradne
Czytaj więcej >

Wiadomości

Książę William odwiedził Warszawę. Spotkał się m.in. z Andrzejem Dudą
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Barbara Okulicz-Sługocka, wieloletnia dziennikarka Polskiego Radia
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ostry atak rosyjskiego dowódcy na Putina. "Władimirze, zamknij się. Milcz"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ksiądz zabrał głos w sprawie Jana Pawła II. Wymowne słowa obiegły sieć. "Nie wierzę, że..."
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje znany i ceniony dziennikarz. Rodzina przekazała smutne informacje, wielka strata
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]