Goniec.pl
Rafał Trzaskowski dał się nabrać oszustom. Rozmawiał z fałszywym Witalijem Kliczką

Pawel Wodzynski/East News

Rafał Trzaskowski dał się nabrać oszustom. Rozmawiał z fałszywym Witalijem Kliczką

27 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

Rafał Trzaskowski na początku czerwca odbył wideorozmowę z merem Kijowa Witalijem Kliczką... przynajmniej tak mu się wówczas wydawało. Jak poinformowało dzisiaj Radio ZET, prezydent Warszawy padł ofiarą oszustwa - podobnie zresztą jak włodarze innych europejskich miast.

piątek marcin k

Jest akt oskarżenia ws. śmierci Marcina K. Policjant miał go skopać i zostawić w lesie

CZYTAJ DALEJ

Rafał Trzaskowski rozmawiał z fałszywym Witalijem Kliczką

Ofiarami cyberataku padli także sprawujący władze w innych europejskich miast, m.in. Wiednia, Budapesztu, Berlina i Madrytu. O tym fakcie w rozmowie z Radiem Zet poinformował prezydent Warszawy.

- Rozmowa nie dotyczyła żadnych wrażliwych kwestii, ale i tak zdecydowałem się powiadomić o incydencie polskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo oraz ambasadę Ukrainy. Wcześniej już kilkakrotnie rozmawiałem z Witalijem Kliczką, a zasady współpracy na wypadek wojny omawialiśmy na żywo w Kijowie - zapewnił Rafał Trzaskowski.

Jak poinformowało Radio ZET, rozmowa Rafała Trzaskowskiego udającym Witalija Kliczko oszustem od początku była nietypowa i wzbudziła podejrzenia.

- Zaraz po jej zakończeniu warszawski ratusz skontaktował się z władzami Kijowa. Okazało się, że Kliczko nie prowadził w tym czasie żadnej rozmowy. Stołeczny ratusz zawiadomił Wydział do walki z cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji - ustaliło Radio ZET.

Radio wyjaśniło, że wszystkie rozmowy z pięcioma europejskimi włodarzami wyglądały bardzo podobnie. Zaproszenia przychodziły z oficjalnego adresu kijowskiego urzędu miasta, a w spotkaniu brała udział osoba, której twarz i głos do złudzenia przypominały mera Kijowa. Nietrudno było uwierzyć w sprawną manipulację.

O oszustwie informowali burmistrzowie Berlina, Wiednia oraz Madrytu. Jak pisał portal "Niebezpiecznik.pl", politycy uważali, że mieli do czynienia z deepfakiem, czyli doskonale podrobionym nagraniem audio-wideo.

Rafał Trzaskowski padł ofiarą oszustów. Czy jest się czego obawiać?

Do stworzenia tak udanej "kopii" potrzeba wielu materiałów z bohaterem, którego chcemy "naśladować" oraz specjalnego algorytmu. Pomocny przy mistyfikacji jest również aktor o podobnym wyglądzie - dzięki temu znacznie łatwiej i dokładniej można odwzorować wygląd pożądanej osoby. 

"Niebezpiecznik.pl" podał, że fałszywy Kliczko podczas rozmów poruszał tematy dotyczące uchodźców, ale "potem zagadywał o bardzo dziwne lub kontrowersyjne kwestie". Prezydent Warszawy poinformował Radio ZET, że stołeczny ratusz zorganizuje wideospotkanie wszystkich oszukanych merów z prawdziwym Witalijem Kliczką.

- Ta historia zakończy się pozytywnie, wspólnie z merami Berlina, Wiednia, Budapesztu i Madrytu połączymy się z Witalijem Kliczką także po to, żeby zademonstrować solidarność z Ukrainą i pokazać, że razem jesteśmy silni i nie poddamy się prowokacjom - powiedział w rozmowie z Radio ZET Rafał Trzaskowski.

Wojna w Ukrainie jest wręcz idealnym momentem do wykorzystywania deepfake'ów w celach dezinformacyjnych. Co zaskakujące, do tej pory udało się wychwycić jedynie jedną taką próbę - bardzo kiepską i szybko wyśmianą przez internautów. W nagraniu prezydent Zełenski nakłaniał Ukraińców do "poddania się".

Elektryk pokazał swój paragon z niemieckiego Lidla

Polak pracuje w Niemczech, pokazał swój paragon z Lidla. Szybko zamknął usta krytykom

Elektryk mieszkający w Niemczech pokazał paragon z Lidla. - Gdzie tutaj widzisz 2 razy drożej - napisał mężczyzna na Twitterze. Powodem był zarzut dotyczący kłamstwa na temat tego, że za zachodnią granicą jest taniej. Rozpętała się prawdziwa burza, a dowodów nie zabrakło.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Radio ZET, niebezpiecznik.pl

Piotr SzczurowskiAutor

Od najmłodszych lat zainteresowany głównie motoryzacją. Od kilkunastu lat codziennie sprawdzam co nowego w branży - od lat na bieżąco.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

IMAGO/Winfried Mausolf/Imago Stock and People/East News

Wiadomości

Skażenie Odry. Są wyniki badań martwych ryb ws. obecności rtęci

Czytaj więcej >
archiwum rodzinne/Iberion

Wiadomości

17-latka została zamordowana, ciało znaleziono w winoroślach. Trumna zniknęła z grobu

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Wielkopolska: Tragiczna śmierć 35-latka na dworcu w Mosinie

Czytaj więcej >
IMAGO/Winfried Mausolf/Imago Stock and People/East News

Wiadomości

Najpierw Odra, teraz kolejna rzeka. Znaleziono setki martwych ryb

Czytaj więcej >
KMP Suwałki

Wiadomości

Kombajn zmiażdżył auto, którym podróżowała matka z trojgiem dzieci. Z samochodu prawie nic nie zostało

Czytaj więcej >
Domena publiczna / lek. Filip Zatyka

Wiadomości

Zatrucie Odry. Na chwilę zanurzył rękę w skażonej rzece. Lekarz był przerażony

Czytaj więcej >