Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Radosław Sikorski: Po PiS nastanie prawo i sprawiedliwość
Irmina Jach
Irmina Jach 07.12.2022 17:18

Radosław Sikorski: Po PiS nastanie prawo i sprawiedliwość

Radosław Sikorski
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Radosław Sikorski w rozmowie z portalem Wirtualna Polska ocenił rządy Prawa i Sprawiedliwości. - PiS rządził w myśl zasady: hulaj dusza, piekła nie ma, a po nas to choćby i potop. No i właśnie woda zaczęła się podnosić - ocenił.

W rozmowie z portalem Wirtualna Polska ocenił m.in. działania rządu po tragedii w Przewodowie. Przypomnijmy, że Niemcy zaproponowały Polsce przekazanie systemów ochrony przeciwlotniczej Patriot. Politycy obozu władzy woleli jednak, żeby trafiły one do Ukrainy, co spotkało się ze stanowczą odmową niemieckich władz. Wielu ekspertów jest przekonanych, że szef MON, nie przyjmując pierwotnie propozycji Niemiec, popełnili ogromny błąd - przyjęcie pomocnej ręki byłoby bowiem sygnałem dla Rosji, że kraje NATO są solidarne. Ostatecznie Andrzej Duda i Mariusz Błaszczak postanowili jednak skorzystać z pomocy i rozpoczęli rozmowy z niemieckim MON.

Radosław Sikorski: "Kaczyński zmyśla i fantazjuje"

- Jeśli minister obrony narodowej nie przyjmie wzmocnienia sojuszniczego podczas wojny u naszych granic, to powinien stanąć za to przed Trybunałem Stanu. A jeśli znowu jakaś zabłąkana rakieta zabije Polaków, to również przed prokuratorem. I nie jest okolicznością łagodzącą to, że dla Jarosława Kaczyńskiego potrzeba szczucia na Niemców, i w ogóle na Zachód, jest większa niż dbałość o bezpieczeństwo Polski - ocenił w rozmowie z portalem Wirtualna Polska Radosław Sikorski.

Zdaniem byłego ministra spraw zagranicznych, Jarosław Kaczyński doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że Niemcy nie zgodzą się na przekazanie Patriotów Ukrainie. Polityk zaznacza, że wprowadzenie wojsk krajów NATO na Ukrainę oznaczałoby bezpośrednią wojnę z Rosją. Niemieckie systemy miałyby być bowiem obsługiwane przez niemieckich żołnierzy.

Powodem absurdalnego zachowania Jarosława Kaczyńskiego może być jego antyniemiecka polityka, która w niektórych przemówieniach zakrawa wręcz o obsesję. Radosław Sikorski, który był ministrem w rządzie prezesa PiS, podkreślił, że "ta fobia prezesa PiS postępuje od tamtego czasu, ale to mogą być już jakieś nasilające się z wiekiem obsesje".

- Kaczyński zmyśla i fantazjuje. Ostatnio o tym jakoby w Wielkiej Brytanii setki ludzi siedziały w więzieniach za powiedzenie, że homoseksualiści nie mogą mieć dzieci. Naprawdę tak jest? Gdzie? A jeżeli nie rozumie, że Niemcy są naszym sojusznikiem, a wrogiem jest Władimir Putin i putinowska Rosja, to proszę nie oczekiwać wyjaśnień, dlaczego tak myśli i mówi. Nie mam ich - kontynuował były minister w rozmowie z portalem Wirtualna Polska.

Radosław Sikorski: "Gdy nie będzie Prawa i Sprawiedliwości przy władzy, to w Polsce nastanie wreszcie prawo i sprawiedliwość"

Radosław Sikorski dodał, że "gdyby rządzący byli patriotami Polski, a nie PiS-u, to te niemieckie patrioty już byłyby w drodze". - Gdy nie będzie Prawa i Sprawiedliwości przy władzy, to w Polsce nastanie wreszcie prawo i sprawiedliwość. [...] Po PiS trzeba będzie rozpocząć wielkie sprzątanie, przywracanie elementarnych zasad państwa - ocenił.

Polityk odniósł się także do teorii Jarosława Kaczyńskiego, jakoby opozycja miała sfałszować wybory parlamentarne. - To władza ma instrumenty do fałszerstw, a nie opozycja. To nie opozycja kontroluje zasoby państwa. To nie opozycja odpowiada za organizację procesu wyborczego. To nie opozycja ma wpływ na wygląd demokracji w Polsce i uczciwość wyborów - podkreślił w WP.

"Wielu pewnie żyje się lepiej za PiS niż żyło za Platformy Obywatelskiej. Pensja minimalna wyższa, średnie wynagrodzenie wyższe, emerytury wyższe" - wysunął tezę Mateusz Ratajczak, dziennikarz portalu Wirtualna Polska. - I zadłużenie kraju też jest wyższe. I ceny też są wyższe. Eldorado na kredyt u naszych dzieci i wnuków właśnie się kończy - podsumował Radosław Sikorski.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Wirtualna Polska