Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Putin wydał polecenie. Polski MSZ reaguje: "Potępiamy wzmocnienie zagrożenia"
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 26.03.2023 15:31

Putin wydał polecenie. Polski MSZ reaguje: "Potępiamy wzmocnienie zagrożenia"

Władimir Putin ponownie mówi o możliwym rozmieszczeniu taktycznej broni jądrowej w Białorusi.
Kremlin.ru

Rzecznik polskiego MSZ, Łukasz Jasina skomentował słowa Władimira Putina, który w sobotę zapowiedział rozmieszczenie na Białorusi taktycznej broni jądrowej. - Potępiamy to wzmocnienie zagrożenia - mówił w rozmowie z PAP Jasina. Jak przekazał Putin, Rosja na prośbę Łukaszenki przekazała już Białorusi samoloty umożliwiające przenoszenie pocisków jądrowych. 

Putin wydał polecenie. Polski MSZ reaguje

- Potępiamy to wzmacnianie zagrożenia dla pokoju w Europie i na świecie - przekazał krótko w rozmowie z PAP rzecznik polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina. Słowa te są odpowiedzią na sobotnią deklarację Władimira Putina, który zapowiedział rozmieszczenie na terenie Białorusi taktycznej broni jądrowej.  

Jak przekazał rosyjski prezydent w najbliższym czasie, na prośbę Aleksandra Łukaszenki, zostaną na terenie Białorusi rozmieszczone taktyczne pociski nuklearne. W związku z tym strona rosyjska miała już przekazać Białorusinom dziesięć samolotów zdolnych przenosić pociski jądrowe. Kolejnym krokiem ma być wybudowanie do 1 czerwca specjalnych magazynów przeznaczonych do przechowywania tego rodzaju broni.

"Nasz nowy dom". Samotna matka dostała nie tylko remont. Pierwszy taki przypadek w historii programu

Reakcja Ukrainy

Na deklarację rosyjskiego dyktatora zareagowały również władze w Kijowie, które stwierdziły, iż decyzja ta jest nie tylko oznaką słabości Putina, lecz również przyniesie skutek odwrotny od zamierzonego, ponieważ roznieci na Białorusi negatywny odbiór “ruskiego miru”, który wziął Mińsk jako “nuklearnego zakładnika”.

- Oświadczenie Putina o rozlokowaniu taktycznej broni jądrowej na Białorusi to krok do wewnętrznej destabilizacji kraju, który maksymalnie zwiększa poziom negatywnego odbioru i społecznego odrzucenia Rosji i Putina w społeczeństwie białoruskim - przekazał szef Rady Bezpieczeństwa Ukrainy Ołeksij Daniłow.

- Putin jest bardzo przewidywalny. Swoim oświadczeniem o taktycznej broni jądrowej na Białorusi przyznaje się, że się boi, że przegrał i pozostało mu tylko straszenie taktyką. […] Po raz kolejny potwierdza swój udział w popełnieniu zbrodni, łamiąc porozumienie o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej - komentował z kolei doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. 

Reakcja USA

- Nie widzimy powodu, aby korygować naszą strategiczną postawę nuklearną, ani (nie dostrzegamy - przyp. red) żadnych oznak, że Rosja przygotowuje się do użycia broń jądrowej  - można przeczytać z kolei w komunikacie Pentagonu, wydanym niedługo po informacjach dotyczących deklaracji Władimira Putina. 

Według zagranicznych mediów, słowa Putina mogą mieć związek z nałożeniem w poprzednim tygodniu przez Stany Zjednoczone kolejnego pakietu sankcji na Białoruś. Obejmują one w szczególności białoruskich urzędników wyborczych i przedstawicieli państwowego przemysłu samochodowego.

Źródło: rmf24.pl/wp.pl