Goniec.pl

Kremlin.ru

Putin wydał polecenie. Polski MSZ reaguje: "Potępiamy wzmocnienie zagrożenia"

26 Marca 2023

Autor tekstu:

Eryk Błaszak

Rzecznik polskiego MSZ, Łukasz Jasina skomentował słowa Władimira Putina, który w sobotę zapowiedział rozmieszczenie na Białorusi taktycznej broni jądrowej. - Potępiamy to wzmocnienie zagrożenia - mówił w rozmowie z PAP Jasina. Jak przekazał Putin, Rosja na prośbę Łukaszenki przekazała już Białorusi samoloty umożliwiające przenoszenie pocisków jądrowych. 

Putin wydał polecenie. Polski MSZ reaguje

- Potępiamy to wzmacnianie zagrożenia dla pokoju w Europie i na świecie - przekazał krótko w rozmowie z PAP rzecznik polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina. Słowa te są odpowiedzią na sobotnią deklarację Władimira Putina, który zapowiedział rozmieszczenie na terenie Białorusi taktycznej broni jądrowej.  

Jak przekazał rosyjski prezydent w najbliższym czasie, na prośbę Aleksandra Łukaszenki, zostaną na terenie Białorusi rozmieszczone taktyczne pociski nuklearne. W związku z tym strona rosyjska miała już przekazać Białorusinom dziesięć samolotów zdolnych przenosić pociski jądrowe. Kolejnym krokiem ma być wybudowanie do 1 czerwca specjalnych magazynów przeznaczonych do przechowywania tego rodzaju broni.

Nasz nowy dom

"Nasz nowy dom". Samotna matka dostała nie tylko remont. Pierwszy taki przypadek w historii programu

CZYTAJ DALEJ

Reakcja Ukrainy

Na deklarację rosyjskiego dyktatora zareagowały również władze w Kijowie, które stwierdziły, iż decyzja ta jest nie tylko oznaką słabości Putina, lecz również przyniesie skutek odwrotny od zamierzonego, ponieważ roznieci na Białorusi negatywny odbiór “ruskiego miru”, który wziął Mińsk jako “nuklearnego zakładnika”.

- Oświadczenie Putina o rozlokowaniu taktycznej broni jądrowej na Białorusi to krok do wewnętrznej destabilizacji kraju, który maksymalnie zwiększa poziom negatywnego odbioru i społecznego odrzucenia Rosji i Putina w społeczeństwie białoruskim - przekazał szef Rady Bezpieczeństwa Ukrainy Ołeksij Daniłow.

- Putin jest bardzo przewidywalny. Swoim oświadczeniem o taktycznej broni jądrowej na Białorusi przyznaje się, że się boi, że przegrał i pozostało mu tylko straszenie taktyką. […] Po raz kolejny potwierdza swój udział w popełnieniu zbrodni, łamiąc porozumienie o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej - komentował z kolei doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. 

Reakcja USA

- Nie widzimy powodu, aby korygować naszą strategiczną postawę nuklearną, ani (nie dostrzegamy - przyp. red) żadnych oznak, że Rosja przygotowuje się do użycia broń jądrowej  - można przeczytać z kolei w komunikacie Pentagonu, wydanym niedługo po informacjach dotyczących deklaracji Władimira Putina. 

Według zagranicznych mediów, słowa Putina mogą mieć związek z nałożeniem w poprzednim tygodniu przez Stany Zjednoczone kolejnego pakietu sankcji na Białoruś. Obejmują one w szczególności białoruskich urzędników wyborczych i przedstawicieli państwowego przemysłu samochodowego.

Źródło: rmf24.pl/wp.pl

Nie żyje Nicholas Lloyd Webber

Nie żyje syn znanego muzyka. Gwiazdor wydał łamiące serce oświadczenie

CZYTAJ DALEJ
Zacznie się już w poniedziałek. Kolejki ustawią się do Biedronki, lepiej się spieszyć

Zacznie się już w poniedziałek. Kolejki ustawią się do Biedronki, lepiej się spieszyć

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Władimir PutinBiałoruśWojna w Ukrainie

Podobne artykuły

Wiadomości

TVN stanowczo reaguje na skandaliczne słowa Jarosława Kaczyńskiego. Stacja podjęła ważną decyzję
Czytaj więcej >

Wiadomości

Skandaliczne słowa na konferencji Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS przekroczył granicę
Czytaj więcej >

Wiadomości

Dachowanie samochodu w Chojnicach. Ratownicy się tego nie spodziewali, zaskakujące sceny
Czytaj więcej >

Wiadomości

Opole. Splądrowali Żabkę na oczach obsługi. Policja szuka świadków
Czytaj więcej >

Wiadomości

Śląsk. Zaginęła 13-letnia Milena Magiera. Dziewczynka nie wzięła ze sobą nawet telefonu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Łódzkie. Pożar składowiska z chemikaliami w Łaniętach. W akcji strażacy
Czytaj więcej >
Eryk Błaszak

Między Mickiewiczem a Słowackim zasiadam na widowni spektaklu politycznego, by przekazywać dzieje polsko-polskiej miłości. Wszak nie ma większych proroków niż w kraju nad Wisłą.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]