Goniec.pl > Wiadomości > Bellingcat: Putin ukarał pracowników za porażki w Ukrainie. Z FSB wyrzucono 150 funkcjonariuszy
Irmina Jach
Irmina Jach 11.04.2022 16:54

Bellingcat: Putin ukarał pracowników za porażki w Ukrainie. Z FSB wyrzucono 150 funkcjonariuszy

Władimir Putin o zabójstwie nieprzychylnej mu dziennikarki niezależnej
East News/AFP

Portal Bellingcat przeprowadził śledztwo, z którego wynika, że Władimir Putin ukarał funkcjonariuszy FSB zajmujących się wywiadem i analizą. Od obowiązków odsunięto nie tylko szefa rosyjskiej służby bezpieczeństwa, ale także 150 oficerów.

Dziennikarze donoszą, że przyczyną decyzji prezydenta Rosji był fakt, że władze kraju otrzymywały nieprawdziwe, zbyt optymistyczne informacje, co z kolei przyczyniło się do licznych porażek na terytorium Ukrainy.

Władimir Putin wyciąga konsekwencje wobec pracowników. Był okłamywany?

- Większość tych osób, o ile nie została aresztowana, na pewno nie pracuje już w FSB. [...] Już w styczniu 2015 roku, podczas wcześniejszych walk w Mariupolu, kierownictwo polityczne otrzymywało z armii spreparowane doniesienia. Ukrywano wówczas różne błędy, np. ostrzały własnych pozycji lub atakowanie celów cywilnych - czytamy.

Christo Grozew, kierujący portalem śledczym Bellingcat w rozmowie z rosyjskim niezależnym kanałem Popularna Polityka, poinformował jednak, że "na podstawie przechwytywanych obecnie rozmów można stwierdzić, że - przynajmniej na szczeblu taktycznym - rosyjscy dowódcy rozkazują swoim podwładnym atakować cywilów i traktować ich jak cele militarne".

Służba Informacji Operacyjnej i Kontaktów Międzynarodowych jest odpowiedzialna za relacje FSB z zagranicznymi partnerami. Strukturze tej podlega Departament Informacji Operacyjnej (DOI), pełniący funkcję wywiadu zagranicznego w ramach FSB.

Ze śledztwa portalu Bellingcat wynika, że funkcjonariusze DOI mieli udzielać Władimirowi Putinowi i ośrodkowi prezydenckiemu nieprawdziwych informacji na temat potencjału wojskowego i morale armii Ukrainy, a także nastawienia ukraińskiego społeczeństwa wobec Rosji. W ocenie analityków przyczyniło się to zarówno do podjęcia decyzji o ataku, jak i do późniejszych niepowodzeń na froncie.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Bellingcat