Goniec.pl

East News/AFP

Bellingcat: Putin ukarał pracowników za porażki w Ukrainie. Z FSB wyrzucono 150 funkcjonariuszy

11 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Irmina Jach

Portal Bellingcat przeprowadził śledztwo, z którego wynika, że Władimir Putin ukarał funkcjonariuszy FSB zajmujących się wywiadem i analizą. Od obowiązków odsunięto nie tylko szefa rosyjskiej służby bezpieczeństwa, ale także 150 oficerów.

Dziennikarze donoszą, że przyczyną decyzji prezydenta Rosji był fakt, że władze kraju otrzymywały nieprawdziwe, zbyt optymistyczne informacje, co z kolei przyczyniło się do licznych porażek na terytorium Ukrainy.

Władimir Putin wyciąga konsekwencje wobec pracowników. Był okłamywany?

- Większość tych osób, o ile nie została aresztowana, na pewno nie pracuje już w FSB. [...] Już w styczniu 2015 roku, podczas wcześniejszych walk w Mariupolu, kierownictwo polityczne otrzymywało z armii spreparowane doniesienia. Ukrywano wówczas różne błędy, np. ostrzały własnych pozycji lub atakowanie celów cywilnych - czytamy.

Christo Grozew, kierujący portalem śledczym Bellingcat w rozmowie z rosyjskim niezależnym kanałem Popularna Polityka, poinformował jednak, że "na podstawie przechwytywanych obecnie rozmów można stwierdzić, że - przynajmniej na szczeblu taktycznym - rosyjscy dowódcy rozkazują swoim podwładnym atakować cywilów i traktować ich jak cele militarne".

Służba Informacji Operacyjnej i Kontaktów Międzynarodowych jest odpowiedzialna za relacje FSB z zagranicznymi partnerami. Strukturze tej podlega Departament Informacji Operacyjnej (DOI), pełniący funkcję wywiadu zagranicznego w ramach FSB.

Ze śledztwa portalu Bellingcat wynika, że funkcjonariusze DOI mieli udzielać Władimirowi Putinowi i ośrodkowi prezydenckiemu nieprawdziwych informacji na temat potencjału wojskowego i morale armii Ukrainy, a także nastawienia ukraińskiego społeczeństwa wobec Rosji. W ocenie analityków przyczyniło się to zarówno do podjęcia decyzji o ataku, jak i do późniejszych niepowodzeń na froncie.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Małgorzata Tomaszewska o rozstaniu Cichopek i Hakiela: "Nie miała innego wyjścia"

  • Jedna pensja miesięczna może nie wystarczyć. Ceny na Wielkanoc 2022 u Magdy Gessler przyprawiają o zawrót głowy

  • "Totalne remonty Szelągowskiej" wyremontują mieszkanie Marcina "Borkosia" Borkowskiego

Źródło: Bellingcat

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Zdjęcie profilowe tylko w koloratce i zakaz spowiedzi przez internet to nie wszystko. KEP zmienia zasady działalności duchownych w mediach
Czytaj więcej >

Wiadomości

Niepokojąca wiadomość obiegła całą Polskę. Chodzi o zdrowie Jarosława Kaczyńskiego
Czytaj więcej >

Wiadomości

Podejrzany o podwójne zabójstwo w Wielkopolsce nie przyznaje się do winy. "Nie okazuje żadnych emocji"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Jerzy Owsiak podsumował tegoroczny finał WOŚP. Po raz kolejny padła rekordowa kwota
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nocny rajd Bronisława Komorowskiego. Limuzyna z byłym prezydentem łamała przepisy drogowe
Czytaj więcej >

Świat

37-latek zaatakowany przez nożownika umierał na oczach córki. Nikt nie ruszył z pomocą
Czytaj więcej >
Irmina Jach

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]