Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Nawet 5000 zł kary. Tego nie zostawiają na klatce schodowej
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 19.05.2024 15:09

Nawet 5000 zł kary. Tego nie zostawiają na klatce schodowej

klatka schodowa portfel
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News, Pixabay/Chronomarchie

Żyjąc w bloku, koniecznie trzeba pamiętać, że obowiązuje nas określony regulamin. We wspólnej przestrzeni, jaką jest klatka schodowa, nie można np. zostawiać wielu używanych na co dzień przedmiotów. To bardzo ważne, bo w przypadku pożaru, graty i rupiecie mogą skutecznie uniemożliwić szybką ewakuację. Nic więc dziwnego, że na łamiących przepisy czekają kary sięgające nawet 5 tys. złotych.

Surowe kary za łamanie przepisów w blokach

Znajomość i stosowanie się do przepisów dotyczących klatek schodowych to nie tylko sprawa tego, czy jesteśmy przykładnymi obywatelami, ale również dbałości o bezpieczeństwo swoje i osób w naszym otoczeniu. Wielu z nas ignoruje prawo, traktując je bardzo nonszalancko i nie podejrzewając, jak wielkie znaczenie i uzasadnienie mają pewne nakazy i zakazy. Aż do czasu, gdy nie stanie się tragedia.

Jeśli chodzi o klatki schodowe, mieszkańcy bloków chętnie przechowują na nich różne przedmioty, które nie mieszczą się w lokalach czy piwnicach. Niestety, nie wszystko można zostawić na korytarzu, chyba, że chcemy zapłacić wysoki mandat i sprowadzić na siebie kłopoty.

Kary finansowe mogą nałożyć odpowiednie służby np. z powodu naruszenia przepisów przeciwpożarowych, porządkowych albo stworzenie ryzyka wypadku. Ich wysokość różni się w zależności od poszczególnych czynników, ale w skrajnych przypadkach może sięgać nawet 5 tys. złotych.

Była 13:59. Trudno uwierzyć, co nagrały kamery na plaży w Międzyzdrojach

Co można zostawić na klatce schodowej?

Aby nie zaczynać od zakazów, przyjrzyjmy się najpierw przedmiotom, które ze spokojną głową możemy zostawić na klatce schodowej, nie obawiając się o swoje portfele. To np. rośliny doniczkowe, które jednak nie powinny blokować przejścia i stwarzać zagrożenia. Najlepiej więc ustawić je na parapetach, jeżeli zależy nam na estetyce.

Na korytarzu w bloku ustawić można ponadto wózek dziecięcy lub rower, o ile w budynku nie ma przeznaczonej do tego rowerowni. Tu także należy pamiętać, aby nie zastawiały one przejścia, wykorzystując specjalne wnęki albo przestrzenie przy schodach.

Następnym razem rozejrzyjmy się, gdyż liczne wspólnoty udostępniają swoim lokatorom specjalne strefy na klatkach. Tam bardzo często można zostawiać przeróżne przedmioty. Być może także i te, których nie wymieniono wyżej.

Tych rzeczy nie można zostawiać na klatce schodowej

Przechodząc do tego, czego na klatce schodowej przechowywać nie można pod żadnym pozorem, należy wspomnieć o prywatnych meblach. Szafy, stoły i krzesła absolutnie nie powinny znaleźć się na korytarzach, blokując drogę ewakuacyjną.

Straż pożarna z pewnością skarciłaby nas, gdyby odkryła, że na korytarzu znajdują się łatwopalne przedmioty lub niebezpieczne materiały (np. benzyna, farby, butle z gazem), a także duże sprzęty AGD i RTV, zajmujące wiele miejsca.

Na koniec śmieci i odpady. One, poza tym, że są po prostu nieestetyczne i szybko się psują, także mogą być niebezpieczne i utrudniać sprawną ewakuację. Bez względu na wymienione przypadki, warto zainteresować się, czy nasza wspólnota mieszkaniowa nie ma ściśle określonego regulaminu i postępować zgodnie z nim. Wówczas będziemy najlepiej poinformowani o zasadach panujących w naszych małych społecznościach.

Źródło: Polsat News