Cmentarz to wydzielona administracyjnie przestrzeń, stanowiąca miejsce pochówku osób zmarłych oraz miejsce, w którym bliscy osoby zmarłej mogą oddać jej cześć. Zasadniczo we wszystkich kulturach, religiach i tradycjach na świecie, cmentarz jest sferą sacrum – przestrzenią świętą i nienaruszalną bez względu na okoliczności.
Choć zasady grzebania zwłok na cmentarzach regulowane są w pewnej mierze prawem, to jednak przepisy te wywodzą się bezpośrednio z religii dominującej w czasie na danym terytorium, oraz tradycji obecnej w społeczeństwie. Dla przykładu, na cmentarzach komunalnych w Polsce, mimo, iż formalnie nie należą one do kościoła katolickiego, żywo obecna jest chrześcijańska symbolika i tradycje.
Zwyczaj chowania zwłok zmarłego, a także rozmaite zwyczaje pogrzebowe towarzyszące temu wydarzeniu, odnotowywane są w historii już w czasach przedchrześcijańskich i sięgają pierwszych ludzkich cywilizacji. Mimo to, niektóre zwyczaje ewoluują (na przykład kremacja zwłok) i z tematu tabu stają się elementem równoprawnym tradycji. Cmentarze odpowiadają na taki stan rzeczy wydzielając na swoim terytorium miejsce na przykład na kolumbarium – miejsce, w którym w trakcie pogrzebu składa się prochy zmarłego w urnie.
Fundamentalna zasada dzieli cmentarze na dwie kategorie – cmentarz komunalny (cmentarz świecki) i cmentarz wyznaniowy, spośród których najpopularniejszym w Polsce jest cmentarz katolicki. W mniejszej ilości w Polsce znajdują się także inne cmentarze chrześcijańskie (na przykład cmentarz prawosławny czy cmentarz protestancki), cmentarze żydowskie (określane jako kirkut) czy muzułmańskie (mizar). Jako specjalny rodzaj cmentarza wyróżnić można cmentarz wojskowy.
Coraz popularniejsze w Polsce stają się także cmentarze dla zwierząt, na których bliscy mogą pochować psa, kota, czy inne zwierzę, które przez lata stanowiło członka ich rodziny.
Odwiedziny osób zmarłych na cmentarzach stanowią normę i tradycję na całym świecie. Dla ułatwienia poszukiwań grobów bliskich na najrozleglejszych nekropoliach, idąc z duchem nowoczesności, administracje cmentarzy zapewniają odwiedzającym internetowe wyszukiwarki grobów.
Internetowa wyszukiwarka grobów jest prosta w obsłudze. Wystarczy wpisać imię i nazwisko zmarłego, datę urodzenia i datę śmierci, a wyszukiwarka precyzyjnie określi miejsce, w którym szukać możemy pomnika osoby zmarłej. Nierzadko wystarczy wpisać tylko część danych i przeszukać otrzymane wyniki, więc w razie gdybyśmy nie byli czegoś w tej mierze pewni, to nie musimy się o nic martwić.
Pokaż więcej
23-letnia Weronika z Poznania zmarła nagle w dziewiątym miesiącu ciąży. Pomimo natychmiastowej reakcji lekarzy, nie udało się uratować również jej dziecka. Prokuratura umorzyła śledztwo, jednak bliscy zmarłej mają wątpliwości co do oficjalnych ustaleń. Rodzina oskarża również teściów Weroniki o bezczeszczenie jej grobu. W celu udowodnienia ich winy zostawili na miejscu ukrytą kamerę. Ale nawet oni nie mogli uwierzyć w to, co zobaczyli na nagraniu.
Na cmentarzach w Gończycach i Sobolewie doszło do nietypowych aktów wandalizmu. Dwóch seniorów postanowiło poszukać sprawiedliwości, mszcząc się na zmarłych osobach.
Nie bez powodu mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Mogli się o tym przekonać mieszkańcy gdańska, którzy w ostatnich dniach odwiedzili lokalny cmentarz.
W wieku 75 lat zmarła prof. dr hab. n. med. Maria Jastrzębska - jedna z najwybitniejszych postaci w dziedzinie medycyny laboratoryjnej w Polsce. Informację o jej śmierci przekazał Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, z którym była związana przez większość swojego życia zawodowego.
Kornel Morawiecki, marszałek senior Sejmu VIII kadencji i ojciec byłego premiera Mateusza Morawieckiego pochowany jest w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych w Warszawie. W ostatnim czasie jego nagrobek uległ znacznej zmianie. Tak wygląda teraz, po ponad pięciu latach od śmierci.
Porażające doniesienia z województwa lubuskiego. Do policjantów wpłynęło zgłoszenie o zdewastowaniu jednego z cmentarzy. Wiadomo już, że uszkodzonych zostało blisko 50 pomników. Sprawcy kopali nagrobki, wyrywali płyty i łamali tablice, w sieci pojawiło się szokujące nagranie.
Jedna z mieszkanek Wrocławia po wizycie na cmentarzu doznała prawdziwego szoku. Kobieta udała się tam, by odwiedzić grób zmarłego ojca. Gdy pojawiła się na miejscu, widok rodzinnego grobu ogromnie ją zaskoczył, bowiem dokwaterowano tam zupełnie obcą osobę. Prawda okazała się wyjątkowo zaskakująca.
Policjanci z Lublina opublikowali pilny komunikat w sprawie poszukiwań mężczyzny, którego wizerunek uwieczniono na portrecie pamięciowym. Podejrzany dopuścił się haniebnego czynu. Wszystko działo się na miejscowym cmentarzu.
W Polsce od lat wielu zarządców cmentarzy pobiera różnego rodzaju opłaty w związku z utrzymaniem nekropolii. Okazuje się, że większość z tych "danin" jest nielegalna, a płacić należy tylko w jednym, konkretnym przypadku. Sąd właśnie wydał w tej sprawie przełomowy wyrok.
Przy okazji uroczystości Wszystkich Świętych Ralph Kaminski odwiedzając groby najbliższych spotkał Jarosława Kaczyńskiego. Piosenkarz postanowił nagrać prezesa PiS, a krótkie wideo z wymownym komentarzem opublikował na swoim profilu w mediach społecznościowych.
Rośnie bilans szkód po wczorajszej, wietrznej pogodzie na Pomorzu. Dzień Wszystkich Świętych upłynął pod znakiem silnego wiatru na północy kraju, który przewracał drzewa i łamał konary. Pojawił się pilny apel w sprawie wizyt na cmentarzach. Tymczasem IMGW prognozuje kolejne zagrożenia na niedzielę.
Dzień Wszystkich Świętych to dla większości z nas okazja do zadumy, modlitwy i wspomnień o bliskich, których już z nami nie ma. Niestety w ostatnich latach to z reguły najspokojniejsze święto w niektórych miastach zaczyna przypominać istny jarmark, a okolice cmentarzy wypełniają stoiska z szaszłykami, kiełbasą czy bigosem.
Choć temat straszliwej powodzi, która kilka tygodni temu przeszła przez południe Polski, nieco ucichł w przestrzeni publicznej, to skutki wielkiej wody wciąż są doskonale widoczne. Rzucają się w oczy szczególnie w takie dni jak Wszystkich Świętych, kiedy mieszkańcy zalanych terenów odwiedzają groby bliskich.
Chwile grozy przeżyli w piątek przy okazji dnia Wszystkich Świętych mieszkańcy Gdańska. Największy cmentarz w mieście musiał zostać zamknięty. Na miejscu pojawiła się policja, która prowadziła ewakuację. Sytuacja wydarzyła się z samego rana, chwilę po godzinie 7.00.
Dzień Wszystkich Święty to nie tylko czas odwiedzin grobów najbliższych, ale także okres wzmożonych zakupów licznych zniczy i kwiatów. Okazuje się jednak, że jeden ze zwyczajów dotyczących wspomnianych, nagrobnych dekoracji wyjątkowo oburzył Kingę Rusin. Dziennikarka postanowiła podzielić się swoją frustracją w mediach społecznościowych. Nie przebierała w słowach.
Piotr Woźniak-Starak zmarł przeszło pięć lat temu wskutek wypadku na mazurskim jeziorze Kisajno. Trzy lata temu jego szczątki przeniesiono i pochowano na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Przed dniem Wszystkich Świętych odwiedziliśmy grób utalentowanego filmowca. To co zobaczyliśmy, chwyta za serce.
Skandaliczna sytuacja wydarzyła się na jednym z warszawskich cmentarzy. Spacerując alejkami, można natknąć się na niecodzienną wiadomość, którą poszkodowana osoba powiesiła na drzewie. Komunikat jest prosty i bardzo dosadny, skierowany do "cmentarnego złodzieja".
Synoptycy są zgodni, że w tym roku pogoda na Wszystkich Świętych nie będzie nas rozpieszczać. W wielu regionach prognozowane są nie tylko opady deszczu, ale również silne porywy wiatru. Jak zatem odpowiednio zabezpieczyć znicze i kwiaty na grobach przed wichurą? Jest na to bardzo prosty, aczkolwiek niesamowicie skuteczny sposób. Nie potrzeba wiele.
Już za chwilę miliony Polaków wyruszy na cmentarze, by wspomnieć swoich zmarłych bliskich. Do dnia Wszystkich Świętych pozostała zaledwie chwila, więc wiele osób z pewnością zakupiło już znicze i kwiaty. Jak zauważa jednak ksiądz Rafał Główczyński, często zdarza nam się zapomnieć o jednej, bardzo istotnej, kwestii.
Irena Kamińska-Radomska, znana z “Projektu Lady” ekspertka savoir-vivre'u i etykiety, przy okazji nadchodzących świąt wyjaśniła, jak należy zachowywać się na cmentarzu. Zauważa, że 1 listopada to wyjątkowy czas zadumy i ważne, by okazać szacunek innym ludziom korzystającym z tego dnia. Lista zasad jest długa, ale jedna szczególnie przykuwa uwagę. Wielu myślało, że to zabronione, a jednak nie.
W okresie Wszystkich Świętych wielu Polaków uda się na groby bliskich, aby je uprzątnąć, przystroić i zapalić na nich symboliczne znicze. Coraz więcej osób decyduje się w tym czasie na dekorowanie grobów sztucznymi kwiatami, które - choć nie oferują naturalnej woni - są trwalsze i odporne na warunki atmosferyczne niż ich żywe odpowiedniki. Ich żywotność można jeszcze bardziej przedłużyć jednym prostym trikiem.
Już w najbliższy piątek 1 listopada obchodzić będziemy uroczystość Wszystkich Świętych. Tego dnia na cmentarzach w całej Polsce pojawią się tłumy rodaków. Warto odpowiednio przygotować się do odwiedzania grobów i zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale również zdrowie.
Tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych na cmentarzach komunalnych w jednym z polskich miast pojawiły się nieczęsto spotykane naklejki z ważną informacją. Wiadomość widnieje na blisko 15 tys. grobach. Mieszkańcy muszą o tym wiedzieć.
Praca grabarza wciąż owiana jest tajemnicą, a temat przygotowania ciała do pochówku niezmiennie wiąże się z pewnym tabu. Ze stereotypami związanymi ze swoim zawodem walczy pan Robert. Grabarz pogrzebnik zdradził ostatnio, że jedno z powierzonych mu zadań prawie przerosło jego możliwości. Przyznał bez ogródek: “Nie wytrzymałem”.
Dzień Wszystkich Świętych od kilku lat wzbudza ogromne emocje zarówno wśród odwiedzających cmentarze, jak i duchownych. Teraz na temat zachowania tych pierwszych wypowiedzieć się postanowił dyrektor Zarządu Cmentarza Bródzieńskiego w Warszawie ks. prał. Jerzy Gołębiewski. Duchowny zdradził m.in., co sądzi o wyglądzie Polaków 1 listopada. Nie wszystkim te słowa przypadną do gustu.
Niepokojące informacje na grobach w jednym z polskich miast. Zarządcy cmentarzy tuż przed Wszystkimi Świętymi postanowili poinformować o możliwej likwidacji aż 15 tysięcy mogił. Zdradzamy, co należy zrobić, aby uniknąć tak przykrej niespodzianki w przyszłości.
Zbliżający się Dzień Wszystkich Świętych to czas, kiedy Polacy masowo wybierają się na cmentarze, aby upamiętnić swoich bliskich. Stare Powązki w Warszawie przyciągają w tym okresie nie tylko tłumy odwiedzających, ale i licznych sprzedawców oferujących kwiaty i znicze. W 2024 roku ceny tych produktów są zróżnicowane, co daje odwiedzającym szeroki wybór. Czy jest drogo?
Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Już za tydzień tysiące Polaków wybiorą się na cmentarze, aby wspominać swoich bliskich. Warto jednak pamiętać, że tłok, jaki zastaniemy na terenie nekropolii to idealna okazja dla kieszonkowców. Istnieje jednak kilka ważnych zasad, dzięki którym nie damy się okraść.