Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Cmentarz

Cmentarz

Cmentarz – co to jest? Definicja

Cmentarz to wydzielona administracyjnie przestrzeń, stanowiąca miejsce pochówku osób zmarłych oraz miejsce, w którym bliscy osoby zmarłej mogą oddać jej cześć. Zasadniczo we wszystkich kulturach, religiach i tradycjach na świecie, cmentarz jest sferą sacrum – przestrzenią świętą i nienaruszalną bez względu na okoliczności.

Choć zasady grzebania zwłok na cmentarzach regulowane są w pewnej mierze prawem, to jednak przepisy te wywodzą się bezpośrednio z religii dominującej w czasie na danym terytorium, oraz tradycji obecnej w społeczeństwie. Dla przykładu, na cmentarzach komunalnych w Polsce, mimo, iż formalnie nie należą one do kościoła katolickiego, żywo obecna jest chrześcijańska symbolika i tradycje.

Zwyczaj chowania zwłok zmarłego, a także rozmaite zwyczaje pogrzebowe towarzyszące temu wydarzeniu, odnotowywane są w historii już w czasach przedchrześcijańskich i sięgają pierwszych ludzkich cywilizacji. Mimo to, niektóre zwyczaje ewoluują (na przykład kremacja zwłok) i z tematu tabu stają się elementem równoprawnym tradycji. Cmentarze odpowiadają na taki stan rzeczy wydzielając na swoim terytorium miejsce na przykład na kolumbarium – miejsce, w którym w trakcie pogrzebu składa się prochy zmarłego w urnie.

Rodzaje cmentarzy w Polsce

Fundamentalna zasada dzieli cmentarze na dwie kategorie – cmentarz komunalny (cmentarz świecki) i cmentarz wyznaniowy, spośród których najpopularniejszym w Polsce jest cmentarz katolicki. W mniejszej ilości w Polsce znajdują się także inne cmentarze chrześcijańskie (na przykład cmentarz prawosławny czy cmentarz protestancki), cmentarze żydowskie (określane jako kirkut) czy muzułmańskie (mizar). Jako specjalny rodzaj cmentarza wyróżnić można cmentarz wojskowy. 

Coraz popularniejsze w Polsce stają się także cmentarze dla zwierząt, na których bliscy mogą pochować psa, kota, czy inne zwierzę, które przez lata stanowiło członka ich rodziny. 

Cmentarz – internetowa wyszukiwarka grobów

Odwiedziny osób zmarłych na cmentarzach stanowią normę i tradycję na całym świecie. Dla ułatwienia poszukiwań grobów bliskich na najrozleglejszych nekropoliach, idąc z duchem nowoczesności, administracje cmentarzy zapewniają odwiedzającym internetowe wyszukiwarki grobów.

Internetowa wyszukiwarka grobów jest prosta w obsłudze. Wystarczy wpisać imię i nazwisko zmarłego, datę urodzenia i datę śmierci, a wyszukiwarka precyzyjnie określi miejsce, w którym szukać możemy pomnika osoby zmarłej. Nierzadko wystarczy wpisać tylko część danych i przeszukać otrzymane wyniki, więc w razie gdybyśmy nie byli czegoś w tej mierze pewni, to nie musimy się o nic martwić.

Pokaż więcej

grób, Tomasz Komenda
04.04.2024 18:22 Tajemniczy szczegół na grobie Tomasza Komendy. Wiemy, o co chodzi

Tajemnica wiązanki na grobie Tomasza Komendy została rozwiązana. Żółto-czerwony winiec z inicjałami siedmiu osób nie jest przypadkowy. Symboliczny podarunek miał pojawić się już na pogrzebie. “Było nas siedmioro” to jedynie fragment większej całości.

krzysztof gawkowski
30.03.2024 18:46 Skandal na cmentarzu. Oblali farbą grób ojca Gawkowskiego

Rodzina wicepremiera Krzysztofa Gawkowskiego doznała przykrej sytuacji. Jego matka zalała się łzami po tym, jak odkryła, że ktoś oblał czarną farbą grób ojca polityka na cmentarzu w Wołominie. ”Kiedy polityka wchodzi na cmentarze, upadają wszelkie wartości. Rodzi się przekonanie, że natura człowieka jest straszna” – komentował w rozmowie z PAP.

cmentarz, policja
29.03.2024 19:41 Wyszła z cmentarza z dużym, czarnym workiem. Policja w akcji

Skandaliczne zachowanie 55-latki z Grudziądza. Na kilka dni przed Wielkanocą kobieta udała się na cmentarz. Kiedy wychodziła, jej torba zwróciła uwagę mężczyzny jadącego do pracy. Na miejsce przyjechała policja.

cmentarz
28.03.2024 10:56 Z cmentarza zniknął nagrobek. Emeryt próbuje wyjaśnić sprawę na własną rękę

Tajemnicze zniknięcie pomnika w Bolesławcu (woj. dolnośląskie). Kilka miesięcy temu z miejscowego cmentarza komunalnego nieustalona osoba usunęła nagrobek należący do dziadka pana Stanisława. Mężczyzna próbuje wyjaśnić tę sprawę, ale organy ścigania i administracja nekropolii wydają się być niewzruszone. Postępowanie w sprawie co prawda wszczęto, ale bardzo szybko umorzono. Dlaczego? Nikt dobrowolnie nie przyznał się do winy.

mężczyzna urna
17.03.2024 20:02 Ukradł urnę z cmentarza. W tramwaju wysypały się z niej prochy

Niecodzienny incydent w Poznaniu. Mężczyzna wykopał urnę z prochami, potem wybrał się z nią w podróż tramwajem. W pewnym momencie zasnął, a znajdujące się wewnątrz prochy wysypały się. Na miejscu interweniowała policja. Jak się okazało, w urnie znajdowały się prochy jego bliskiej osoby.

trumna
17.03.2024 08:25 Nie zawsze to rodzina płaci za pogrzeb. Pieniądze wyłożyć może zupełnie obca osoba

Pogrzeb i organizacja ostatniego pożegnania bliskiej osoby nie są łatwymi zadaniami. Dodatkowo pieniądze, jakie trzeba zapłacić za koszty pogrzebu, nie są małe. Niewiele osób pamięta, że obowiązek ten ciąży na spadkobiercach. Niemniej jeszcze mniej ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że przepisy mogą doprowadzić do przeniesienia kosztów pogrzebu na osoby trzecie.

Jarosław Kaczyński
16.03.2024 12:26 Trudno uwierzyć, jak wygląda grób matki Kaczyńskiego. Syn nie pochował jej z mężem

Cmentarz Powązkowski w Warszawie jest miejscem szczególnym. To tu spoczywa wielu wybitnych obywateli stolicy. Pośród przepięknych nagrobków bez wątpienia jednym z najbardziej wyróżniających się jest ten rodziny Jarosława Kaczyńskiego, w którym spoczywa jego matka Jadwiga. Co ciekawe, w zupełnie innym grobie pochowany jest ojciec prezesa PiS.

cmentarz
12.03.2024 15:57 Cmentarz bez zniczy i krzyży. Kontrowersyjny pomysł w polskim mieście

Odejście każdego z nas jest czymś nieuniknionym, a co za tym idzie, nieuchronne jest także to, że kiedyś przyjdzie nas pożegnać. Dziś wydaje się, że jedyną opcją na wieczny spoczynek jest pochówek na cmentarzu takim, jaki znamy z polskich miast i miasteczek, ale przyszłość stawia przed nami nowe wyzwania i możliwości. Właśnie dlatego władze Łodzi zdecydowały się na utworzenie tzw. Lasu Pamięci, gdzie zmarli grzebani będą w zgodzie z naturą. Pomysł już budzi ciekawość i kontrowersje, ale dlaczego? Jak przekazano, znajdujące się tam mogiły nie będą pojedyncze, ale zbiorowe.

cmentarz
07.03.2024 17:58 Skandal na cmentarzu w Radomsku. Na nekropolii nie można chować zmarłych

Mieszkańcy Radomska w woj. łódzkim znaleźli się w sytuacji bez wyjścia. Na tamtejszym cmentarzu parafialnym nie wolno bowiem grzebać zmarłych, bo nekropolia okazała się być samowolą budowlaną. Miejscowy proboszcz tłumaczy, że choćby chciał wydać zgodę na pogrzeb, ma związane ręce, a za jedno z pozwoleń został już nawet ukarany przez sąd. Parafianie tymczasem są zdesperowani i proszą o reakcję niewzruszonych urzędników.

pieniądze cmentarz
02.03.2024 20:14 5000 zł kary, a nawet więzienie. Tego nigdy nie rób na cmentarzu

Wizyta na cmentarzu zawsze powinna sprzyjać refleksji i zadumie. Bywa jednak i tak, że zamiast wspominać w ciszy zmarłych, musimy być świadkami haniebnych zachowań innych osób lub sami nie do końca wiemy, co można, a czego nie można robić w tych wyjątkowych miejscach. Warto więc zdawać sobie sprawę z zasad tam panujących. W ten sposób nie tylko oszczędzimy swoją reputację, ale także i nasze portfele.

Kamilek z Częstochowy
18.02.2024 21:06 Urodziny Kamilka z Częstochowy. Spotkali się na cmentarzu

Kamilek z Częstochowy, ofiara jednej z najbardziej wstrząsających zbrodni, jakie rozegrały się w naszym kraju, w poniedziałek 19 lutego obchodziłby dziewiąte urodziny. Kilka dni wcześniej uchwalono tzw. uchwałę Kamilka, która ma pomóc dzieciom, które przeżywają taki sam dramat, jak zmarły chłopiec. W niedzielę na grobie ośmiolatka pojawiły się tłumy. Dlaczego?

cmentarz
12.02.2024 19:30 Ksiądz szedł cmentarzem. Zobaczył na grobie "jedną z dziwniejszych rzeczy"

Ksiądz Daniel Wachowiak jest doskonale znany wszystkim aktywnym użytkownikom mediów społecznościowych. W jednym z ostatnich filmów opowiedział o najdziwniejszej sytuacji, która spotkała go podczas wizyty na cmentarzu. Wielbiciele czarnego humoru będą zachwyceni.

cmentarz znicz
10.02.2024 16:13 Tragedia podczas pogrzebu. Przewrócił się i zmarł na cmentarzu

Tragedia na cmentarzu. Podczas ceremonii pogrzebowej zmarł 68-letni mężczyzna. Funkcjonariusze ujawnili kulisy zdarzenia. Co było przyczyną śmierci denata?

cmentarz pieniądze
29.01.2024 11:39 Ksiądz żąda pieniędzy z pomnik na cmentarzu? Uważaj, nie daj się naciągnąć

Kwestie związane z Kościołem i finansami od zawsze wywołują wielkie poruszenie. Coraz częściej słyszy się, na przykład, o księżach, którzy żądają od wiernych zapłaty za postawienie pomnika na cmentarzu, gdzie spoczywają ich bliscy. Pytanie tylko, czy taka praktyka jest w ogóle dopuszczalna? Portal Goniec.pl rozwiewa wszelkie wątpliwości.

cmentarz
26.01.2024 15:12 Polskie cmentarze ogłosiły licytację miejsc pod grób. Cena wywoławcza zaskakuje

Polski cmentarz ogłosił niecodzienną aukcję. Drogą licytacji można nabyć miejsce wiecznego spoczynku. Chętnych może nie brakować, bowiem jest to wyjątkowo “limitowana oferta". Cena wywoławcza nie jest jednak niska.

ksiądz cmentarz kobieta
22.01.2024 12:34 Skandal na cmentarzu, proboszcz usłyszał wyrok. "Znieważył miejsca spoczynku i szczątki ludzkie"

Proboszcz z Nowej Wsi Ełckiej usłyszał nieprawomocny wyrok sądu. Sprawa dotyczy wydarzeń na cmentarzu z wiosny 2021 r. Ksiądz Andrzej B. został uznany za winnego. Chodzi o zniszczenie grobów Mazurów. Cała sprawa wywoływała wielkie emocje.

cmentarz groby znicze
16.01.2024 22:59 Zamontował kamerę na grobie. Niewiarygodne, co udało mi się nagrać

Kamera na cmentarzu pozwoliła na ujawnienie prawdy. Pan Andrzej był oburzony tym, co dzieje się na grobie jego teścia. Wyjechał na Islandię do pracy, ale nadal udało mu się przyłapać nieznanego mężczyznę na gorącym uczynku. Straty liczone są w setkach złotych.

cmentarz
16.01.2024 12:48 Parafia pokazała cmentarny cennik. Nawet 3200 złotych za usługę

Parafia pw. św. Marcina w Radziechowach (woj. śląskie) zamieściła na swojej stronie internetowej cennik. Wykaz kosztów za poszczególne usługi dotyczy cmentarza, nad którym nadzór sprawuje jej proboszcz. Na długiej liście znalazły się przeróżne pozycje, w tym te, mogące kosztować nawet 3200 złotych. Co ciekawe, zapłacić trzeba nawet za tak przyziemne rzeczy, jak wjazd na nekropolię.

trumna pieniądze
09.01.2024 16:19 Kuria zwraca pieniądze za pogrzeby. Chętnych nie brakuje

Łódzka kuria zwraca mieszkańcom pieniądze za zbyt wysokie opłaty pogrzebowe? Okazuje się, że wystarczy złożyć pozew w tej sprawie. Jak przekazała w rozmowie z “Gazetą Wyborczą” kancelaria adwokacka, która pro bono zajmuje się reprezentowaniem mieszkańców m.in. miejscowości Brzeziny, już 12 osób uzyskało zwrot pieniędzy za ugodą. “Wolą zwrócić część pieniędzy powodom niż narażać się na przegraną w sądzie” – mówi w rozmowie z "GW" adwokat Sebastian Głogowski.

cmentarz znicze nagrobki
05.01.2024 11:55 Koszmarne odkrycie na cmentarzu w Szczecinku. Kobieta natychmiast wezwała służby

Do makabrycznych scen doszło na cmentarzu w Szczecinku. Kobieta weszła do tamtejszej toalety. W środku zastała przerażający widok, na podłodze leżał mężczyzna.

Kamilek z Częstochowy grób miś
27.12.2023 17:12 Skandal na grobie Kamilka z Częstochowy. Dopuścili się okropnego czynu

Oburzające, co stało się na cmentarzu, gdzie spoczął Kamilek z Częstochowy, który zginął po skatowaniu przez ojczyma. Grób dziecka jest chętnie odwiedzany przez osoby wstrząśnięte przemocą, jakiej doświadczył 8-letni chłopiec. Niestety przy niedawno odsłoniętej mogile dziecka pojawili się nie tylko ci, którzy chcieli zostawić znicze i kwiaty.

policjanci cmentarz groby
26.12.2023 18:27 Tragedia na cmentarzu. Przy grobie znalazł ciało 44-latka

Na cmentarzu w Rawicz przechodzeń dokonał makabrycznego odkrycia. Nieopodal jednego z grobów leżał mężczyzna. 44-latek nie żył i nie było szans na jego uratowanie. Policja bada sprawę.

Grzegorz Borys grób znicze
17.12.2023 16:04 Poszli na grób Grzegorza Borysa. Zaskakujący widok miesiąc po pogrzebie

Widok grobu Grzegorza Borysa miesiąc po pogrzebie zaskakuje. 44-letni wojskowy podejrzewany o zabójstwo własnego syna został pochowany 16 listopada w Gdyni. Wiele osób może być zdziwionych tym, jak wygląda mogiła. Wbrew pozorom nie została opuszczona.

cmentarz policja
27.11.2023 19:02 Z grobów na cmentarzach znikały wazony. Do akcji wkroczyła policja

Cmentarz w Lesznie stał się miejscem działania hieny cmentarnej. Pogrążone w żałobie rodziny musiały regularnie zgłaszać na policję braki ujawnione na grobach bliskich. Śledczy ogłosili sukces, ale ich ustalenia na temat skali przestępstwa jest zaskakujący.

grób Grzegorz Borys
22.11.2023 18:59 Tak wygląda grób syna Grzegorza Borysa. Poruszający widok

Grób Olusia zamordowanego przez Grzegorza Borysa porusza do głębi. Rodzina prosiła, by nie ujawniać miejsca, gdzie spoczywa 6-latek zamordowany przez ojca. Niemniej dziennikarze dotarli na mogiłę dziecka. Uwagę przyciąga nie tylko pluszowy miś, który z uśmiechem strzeże grobu chłopczyka.

Hanna Gucwińska świeczki
22.11.2023 16:21 Poruszające sceny na pogrzebie Hanny Gucwińskiej. Ksiądz zdecydował się na osobiste słowa

Pogrzeb Hanny Gucwińskiej zgromadził w kościele we Wrocławiu tłumy. Żona Antoniego Gucwińskiego zmarła w wieku 91 lat. W środę 22 listopada pożegnano legendę tworzącą program “Z kamerą wśród zwierząt”. Nad urną nie zabrakło poruszających słów oraz wspomnień tworzonych przez miłośniczkę zwierząt.

trumna ksiądz pogrzeb
14.11.2023 21:32 Ksiądz odprawił pogrzeb noworodka pod wpływem alkoholu. "Mylił słowa, pieśni, bełkotał"

Skandaliczne sceny na pogrzebie dziecka na Pomorzu. Ksiądz przyszedł na cmentarz, ale jego stan sprawił, iż żałobnicy żegnający noworodka wezwali policję. Do całego zdarzenia doszło ów poniedziałek 13 listopada pod Lęborkiem.

cmentarz
11.11.2023 19:14 Porażające sceny na cmentarzu. Wyznaczono nagrodę za wskazanie sprawcy

Szokujące sceny na cmentarzu w Nowych Skalmierzycach (woj. wielkopolskie). W połowie października na nekropolii doszło do spalenia przez anonimowego sprawcę toalety, a na tym nie koniec. Skandal powtórzył się po zaledwie miesiącu, tylko tym razem ofiarą padły nowo posadzone tuje. Burmistrz wypowiedział wojnę wandalowi i wyznaczył nagrodę za pomoc w jego ujęciu.