Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Porażające zdjęcia zniszczeń po nawałnicach. Wiele osób nadal nie ma prądu
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 23.06.2024 14:49

Porażające zdjęcia zniszczeń po nawałnicach. Wiele osób nadal nie ma prądu

Interwencje strażaków
Fot. KW PSP w Rzeszowie

Po burzach i nawałnicach, które w sobotę 22 czerwca przeszły przez Polskę strażacy musieli interweniować ponad półtora tysiąca razy. Najgorsza sytuacja jest na Śląsku i Podkarpaciu, gdzie na skutek żywiołu wiele gospodarstw wciąż pozostaje bez prądu.

Pogoda: nawałnice nad Polską

W piątek, 21 czerwca Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wydał ostrzeżenia o możliwych ekstremalnych zjawiskach pogodowych na nadchodzący weekend. Mowa była o burzach, gradzie i silnym wietrze. 

Przewidywania synoptyków znalazły odzwierciedlenie w rzeczywistości. Przez Polskę przeszły gwałtowne burze, wskutek których straż pożarna miała w ostatnich godzinach pełne ręce roboty, usuwając setki zwalonych drzew oraz pomagając mieszkańcom, których domy zostały podtopione. 

Samolot musiał natychmiast zawrócić na lotnisko. Pilot poinformował o usterce

Ponad półtora tysiąca interwencji strażaków w związku z burzami

W sobotę do godziny 14-tej strażacy odnotowali aż 1595 zgłoszeń w związku z przechodzącym frontem burzowym. Interwencje dotyczyły głównie podtopień i zalanych piwnic, a także powalonych drzew, połamanych konarów i uszkodzonych dachów - poinformował rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Karol Kierzkowski.

W związku z trudną  sytuacją pogodową IMGW-PIB wydał ostrzeżenia 3. stopnia w województwach: świętokrzyskim, podkarpackim, lubelskim oraz częściowo małopolskim i mazowieckim.

ZOBACZ: Quiz o PRL. Wstydem jest wynik gorszy niż 6/10

Najgorzej na Śląsku i Podkarpaciu

Najgorzej wygląda sytuacja na Śląsku i Podkarpaciu, gdzie strażacy musieli interweniować odpowiednio 399 i 500 razy. W najgorszym momencie podczas sobotnich nawałnic bez prądu było 20 tys. mieszkańców na samym tylko Podkarpaciu. Jeszcze rano w niedzielę 23 czerwca prądu nie miało wielu mieszkańców Przemyśla i Jarosławia. 

Pomagaliśmy także zabezpieczyć ponad 70 dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Dachy zostały uszkodzone przez silne podmuchy wiatru i opady gradu - przekazał rzecznik podkarpackich strażaków bryg. Marcin Betleja.