Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > IMGW ostrzega mieszkańców wielu regionów Polski. ”Możliwe bardzo silne zjawiska”
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 18.06.2024 12:18

IMGW ostrzega mieszkańców wielu regionów Polski. ”Możliwe bardzo silne zjawiska”

burza
fot. Pixabay/NoName_13

Wraz z nadchodzącymi upałami należy spodziewać się kolejnych burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej właśnie opublikował prognozy pogody na najbliższe dni. We wtorek w wielu regionów Polski może zrobić się niebezpiecznie – zagrzmi, a do tego wystąpią intensywne opady deszczu.

Burze w Polsce. IMGW wydało prognozy

We wtorek 18 czerwca należy spodziewać się powrotu potencjalnie niebezpiecznej pogody. Wraz z upałami w wielu regionach kraju wystąpią także burze i silne opady deszczu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że w najbliższych godzinach na obszarze praktycznie całego kraju rozwijać się będzie ”głęboka konwekcja w formie rozproszonych komórek, przynoszących zarówno przelotne opady deszczu, jak i burze”.

Kontrolerzy Poczty Polskiej zapukają do drzwi w całym kraju. Sprawdzają jedną rzecz

Gdzie jest burza? Prognoza pogody na wtorek

IMGW dodało, że ryzyko wystąpienia silnych opadów jest niższe, "natomiast warunki kinematyczne sprzyjać będą tworzeniu się izolowanych superkomórek burzowych, a w takim przypadku możliwe są głównie silniejsze porywy wiatru (do 85 km/h) oraz opady gradu”. Zgodnie z udostępnioną mapą, najgroźniej pod względem burz może być w rejonie województw południowo wschodnich:

  • lubelskiego,
  • podkarpackiego,
  • małopolskiego,
  • oraz świętokrzyskiego.

Z kolei intensywne opady deszczu mogą wystąpić miejscami m.in. na Podlasiu, w północnych rejonach Ziemi Lubuskiej oraz na Pomorzu.

ZOBACZ: Ksiądz wystosował zaskakujący apel. ”Dawaj dziesięcinę”. Nagranie niesie się po Polsce

W niektórych miejscach spadnie grad

Silnych opadów deszczu należy spodziewać się także w nocy w z wtorku na środę. IMGW poinformowało, że na wybrzeżu lokalnie może spaść do 30-40 mm deszczu w związku z ośrodkiem niżowym, który zmierza do Polski znad Niemiec. Na południu mogą pojawić się nawet opady gradu.

Natomiast w sektorze południowym spodziewać się możemy dobrze rozwiniętych i zorganizowanych burz, również w postaci superkomórek burzowych oraz układów mezoskalowych, przemieszczaniu których towarzyszyć mogą silne porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h, opady deszczu o natężeniu do 20-30 mm oraz opady gradu o średnicy do 3-5 cm – przekazało IMGW.