Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Polskie cmentarze ogłosiły licytację miejsc pod grób. Cena wywoławcza zaskakuje
Monika Majko
Monika Majko 26.01.2024 15:12

Polskie cmentarze ogłosiły licytację miejsc pod grób. Cena wywoławcza zaskakuje

cmentarz
Iberion [zdjęcie ilustracyjne]

Polski cmentarz ogłosił niecodzienną aukcję. Drogą licytacji można nabyć miejsce wiecznego spoczynku. Chętnych może nie brakować, bowiem jest to wyjątkowo “limitowana oferta". Cena wywoławcza nie jest jednak niska.

Cena wywoławcza zwala z nóg

Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie ogłosił aukcję miejsc na trzech lokalnych cmentarzach. Łącznie licytacja obejmie 19 miejsc pod budowę grobów murowanych. Dziesięć z nich jest dostępnych na znanym cmentarzu Rakowickim, pięć na nekropolii Grębałów i cztery na cmentarzu Podgórskim.

Wyjątkowo “atrakcyjnie” brzmi licytacja miejsc na cmentarzu Rakowickim, który jest najstarszą nekropolią w Krakowie. Znajdują się tam groby m.in. Jana Matejki, Ewy Demarczyk, Wisławy Szymborskiej czy Krzysztofa Pendereckiego. 10 miejsc, które będą dostępne na licytacji, znajduje się w nowszej części nekropolii. Każde z nich ma powierzchnie niecałych 3 m2, a ich cena wywoławcza każdego z nich to 15 982 zł.

Mariusz Kamiński był torturowany za kratami? Służba Więzienna odpowiedziała na zarzuty

Kiedy odbędzie się licytacja?

Od takiej samej kwoty zacznie się także licytacja czterech miejsc o tym samy metrażu na Cmentarzu Podgórskim, który znajduje się u stóp kopca Krakusa. Z kolei na cmentarzu Grębałów cena wywoławcza każdego z pięciu miejsc takiej samej wielkości to 7 991 zł.

Aukcja ma odbyć się w środę, 7 lutego 2024 roku o godzinie 13:00 w siedzibie Zarządu Cmentarzy Komunalnych przy ul. Powstańców 48 w Krakowie. Aby wziąć w niej udział, należy do 6 lutego do godz. 9.00 złożyć oświadczenia o zapoznaniu się z zasadami aukcji, stanem przedmiotu aukcji oraz wzorem umowy. Należy także dostarczyć zaświadczenie o braku nabycia wcześniej w drodze aukcji/przetargu miejsca pod budowę grobu murowanego lub piwnicy grobu murowanego na cmentarzach komunalnych w Krakowie.

Kto może wziąć udział w licytacji?

Każda osoba chętna do wzięcia udziału w licytacji musi wpłacić wadium w wysokości 2000 zł. Opłata ta zostanie jednak zwrócona płatnikowi w przypadku, gdy nie dojdzie do wylicytowania przez niego miejsca. Z kolei po udanej licytacji nabywca będzie miał prawo do zawarcia umowy na użytkowanie gruntu pod grób murowany po wniesieniu opłaty w kwocie: 7991 zł za gwarancję użytkowania gruntu pod grób na okres 50 lat lub 14 000 zł na okres 99 lat.