Goniec.pl
pociąg

East News/Marek Balzak

W pociągu jadącym do Wrocławia doszło do interwencji. Policjanci obezwładnili pasażera

14 Września 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

W pociągu jadącym do Wrocławia doszło do poważnej szarpaniny między mężczyzną, który nie chciał założyć maseczki a funkcjonariuszami policji. Mundurowi rzucili pasażera na ziemię, czym wywołali sprzeciw innych podróżnych. Wideo z interwencji zamieszczono w sieci.

Do zdarzenia doszło w czwartek 9 września na stacji Bydgoszcz Główna w pociągu relacji Gdynia-Wrocław. Dwójka pasażerów została poproszona przez drużynę konduktorską o założenie maseczki, jednak konsekwentnie odmawiała wykonania prośby. Doszło do kłótni, w wyniku której postanowiono wezwać policję oraz Straż Ochrony Kolei.

aktorka

Nie żyje Krystyna Kołodziejczyk, gwiazda filmu "Kogel-mogel"

CZYTAJ DALEJ

Szarpanina z pasażerem

To, co zdarzyło się w pociągu po przybyciu na miejsce służb zostało uwiecznione na nagraniu, które krąży w sieci. Film rozpoczyna się, gdy policjant mówi do jednego z pasażerów niezasłaniających nosa i ust, że "pracownicy PKP żądają, aby opuścił pociąg".

Podróżny nie chce jednak dostosować się do żądania twierdząc, że zapłacił za usługę i nie może zostać wyrzucony z wagonu. Funkcjonariusz próbuje wytłumaczyć mężczyźnie, że ten nie stosuje się do regulaminu, jednak pasażer niegrzecznie mu odpowiada.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

- Co pan bredzi, gdzie to jest napisane? - mówi zirytowany nie spodziewając się, że za chwilę zostanie siłą wyciągnięty z fotela. W pociągu dochodzi do szarpaniny, a funkcjonariusze przyciskają mężczyznę do podłogi, siadając na jego plecach.

"Zostawcie go, bez przesady!", "Jestem lekarzem, nie zgadzam się na takie traktowanie w takich warunkach!" - włączają się do dyskusji inni pasażerowie. Między jedną z kobiet a policjantem wywiązuje się sprzeczka, gdyż ta zarzuca mundurowemu, że bije człowieka. 

Zdaniem funkcjonariusza nie ma niczego złego w jego zachowaniu. Stosowane metody nazywa środkami przymusu i twierdzi, że wykonuje swoje polecenia. Nagle słychać niepokornego pasażera, który krzyczy, że policjant łamie mu rękę.

Po chwili funkcjonariusze zaprzestają brutalnego przyciskania podróżnego. - Widzisz, co zrobiłeś? - mówi mężczyzna, wskazując na swoją rękę i nazywając ją "całą siną".

Dalej słychać stos obelg, jakie pod adresem funkcjonariuszy wypowiada pasażer. Zarzuca on także funkcjonariuszom, że go dusili. Nagranie kończy się na peronie, gdy mężczyzna i policjanci wysiadają z pociągu.

Poseł Konfederacji reaguje

Wideo wzbudziło liczne kontrowersje w mediach społecznościowych. Do filmu odniósł się poseł Konfederacji, Artur Dziambor. - Rok prania mózgów i oto efekty. Policja zatrzymuje groźnego bandytę, nie założył w maseczki. Interwencji by nie było, gdyby nie wyprane mózgi współpasażerów - napisał na Twitterze.

Policja nie ma sobie nic do zarzucenia

Policja utrzymuje, że interwencja została przeprowadzona prawidłowo i "adekwatnie do zaistniałych okoliczności". Całą winą obarcza pasażera, nazywając jego zachowanie agresywnym.

Mł. insp. Monika Chlebicz w rozmowie z Interią twierdzi, iż funkcjonariusze działali zgodnie z Ustawą o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej. Użyli siły fizycznej, aby "wyegzekwować polecenia" oraz "pokonać bierny i czynny opór".

W podobnym tonie wypowiada się także SOK, którego rzecznik ocenia działanie pracowników jako prawidłowe. Jego zdaniem film nie oddaje całej prawdy o sytuacji. Nie pokazuje np. tego, że mężczyzna odmówił wylegitymowania.

Przedstawiciel SOK uważa, że funkcjonariusze mieli prawo interweniować również na podstawie ustawy o transporcie kolejowym oraz ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych i Prawa przewozowego.

Finalnie mężczyzna, którego wyprowadzono z pociągu przyjął mandat za niezasłanianie ust i nosa, pasażerce, która również nie miała na sobie maseczki, karę wymierzy sąd.

Regulamin nie mówi o maseczkach

Dziennikarze Interii sprawdzili regulamin PKP Intercity. Jak się okazało, nie znajdują się w nim słowa takie jak "maseczka" oraz frazy: "ust i nosa", "zasłonić", "zasłaniać". Czytamy w nim jednak m.in.: "Osoby korzystające z przejazdu pociągiem uruchamianym przez PKP Intercity zobowiązane są podporządkować się wskazówkom związanym z bezpieczeństwem przewozu, wydawanym przez konduktora".

Zgodnie z dokumentem, służby mają prawo usunąć z pociągu osoby zagrażające bezpieczeństwu lub porządkowi. Nakaz zakrywania ust i nosa w pojazdach transportu publicznego znajduje się dopiero w rozporządzeniu "covidowym" sporządzonym przez rząd.

Tylko geniusze odpowiedzą w mniej, niż minutę. 5 pytań na spostrzegawczość

Pytanie 1 z 5

Ile cyfr znajduje się w numerze PESEL?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Interia

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

"Psia grypa" rozeszła się po komendach. "GW" ujawnia skalę, KSP odpowiada

Czytaj więcej >

Wiadomości

TVP przegrała w sądzie w sprawie "goebbelsowskich mediów"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Polski Ład przepychany na siłę. Kuriozalne obrady sejmowych komisji

Czytaj więcej >

Wiadomości

Stało się, pan Jacek wygrał wczoraj milion w "Milionerach". Oto finałowe pytanie

Czytaj więcej >
mężczyzna

Wiadomości

Polacy masowo otrzymują skierowania na kwarantannę. GIS ostrzega przed oszustami

Czytaj więcej >
Zdjęcia

Wiadomości

Straż Graniczna pokazała zdjęcia z telefonów imigrantów spod białoruskiej granicy

Czytaj więcej >