Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Polacy zapłacą podatek od domowych ciast? Ekspert rozwiał wszelkie wątpliwości
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 08.07.2024 09:57

Polacy zapłacą podatek od domowych ciast? Ekspert rozwiał wszelkie wątpliwości

Ciasto
Fot. Pexels/Pixabay

W ostatnich dniach w internecie rozpowszechniana jest informacja, o podatku od domowych ciast i innych wypieków, który miałaby wprowadzić w Polsce dyrektywa UE. 
"W Polsce nic się nie zmienia. Nie ma żadnej dyrektywy o podatku od ciast” - napisał na portalu X adwokat Piotr Leonarski. O co więc chodzi?


 

Polacy zapłacą podatek od domowych ciast?

W ostatnim czasie prawdziwą furorę w polskim internecie robi informacja, dotycząca podatku od domowych ciast i innych wypieków. Miałby on zostać wprowadzony na mocy dyrektywy Unii Europejskiej już w 2025 r. Informacja chętnie podawana jest przez środowiska antyunijne, jako kolejny przykład głupoty UE. 

Dwa dni próbowałem znaleźć dyrektywę, o którą chodziło. Rzecz w tym, że jej nie ma - napisał na portalu X, adwokat Piotr Leonarski.

Aktor Antoni Pawlicki: "Należy pomagać słabszym" [WYWIAD GOŃCA]

Podatek od ciast to fake news

Okazało się, że niezwykle popularna informacja, to fake news, który powstał na skutek błędnie przetłumaczonego artykuły z pewnego niemieckiego portalu. W tekście opublikowanym na niemieckiej stronie internetowej, opisywano problemy wywołane zbyt rygorystyczną implementacją unijnej dyrektywy dotyczącej podatku VAT. 

Po prostu ktoś przetłumaczył artykuł z niemieckiego portalu Chip, w którym ktoś nie zrozumiał, że Niemcy lata temu źle implementowali dyrektywę VAT i teraz to naprawiają. (…) W Polsce nic się nie zmienia! Nie ma żadnej dyrektywy o podatku od ciast! - podsumował adwokat. 

Skąd całe zamieszanie?

Przyczyną całego zamieszania, okazało się złe zinterpretowanie przez naszych zachodnich sąsiadów unijnych przepisów, które mają na celu ochronę prywatnych przedsiębiorców przed sytuacją, w której instytucje publiczne, takie jak np. szkoły świadczyć będą tego typu usługi, bez odprowadzania z tego tytułu podatku. 

Tym samym opodatkowana miała zostać m. in. sprzedaż domowych wypieków w placówkach takich jak szkoły i przedszkola.