Goniec.pl

Piotr Molecki/East News

Polacy zabrali głos ws. wykorzystywania wizerunku Jana Pawła II. Wyniki sondażu obnażyły prawdę

20 Marca 2023

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Jan Paweł II po 18 latach od śmierci znów jest na ustach wszystkich. Najgorętsza dyskusja toczy się wśród polityków. Niektórzy heroicznie bronią papieża Polaka, wskazując, że wysoka pozycja w Kościele jest niejako rozgrzeszeniem wszystkich ewentualnych win związanych z przestępstwami seksualnymi. Druga strona domaga się rzetelnego śledztwa i wyjaśnienia, czy kard. Karol Wojtyła winny jest ukrywaniu księży przestępców. Polacy odpowiedzieli na pytanie i są jednoznaczni. Kto wykorzystuje Jana Pawła II do politycznych celów? Dawno nie byliśmy tak zgodni.

Politycy kłócą się o Jana Pawła II, Polacy mają dość

Jan Paweł II znalazł się w centrum zainteresowania na całym świecie po głośnym reportażu Marcina Gutowskiego “Franciszkańska 3”. Dziennikarz TVN24 przez 2,5 roku zbierał materiał i dowody na winy kard. Karola Wojtyły

Papież Polak miał dobrze wiedzieć o przestępstwach seksualnych księży w czasie, gdy sprawował funkcję metropolity krakowskiego. Jan Paweł II ma na sumieniu niewinność i krzywdę ofiar duszpasterzy wykorzystujących pozycję i bezkarność? Taki wniosek pojawia się po obejrzeniu głośnego materiału o Janie Pawle II.

Po publikacji reportażu zawrzało. Polska scena polityczna osiągnęła niewidziany dawno poziom kłótni , gdzie pojawił się nawet argument o atakowaniu kwintesencji polskości i spuścizny narodowej wielkiego Polaka. Polacy także mają zdanie w tej kwestii. Politycy broniący czci i honoru Jana Pawła II raczej nie będą z tego poglądu zadowoleni.

paczkomat

Poszedł do paczkomatu i nie mógł uwierzyć, w to, co widzi. Od razu chwycił za telefon

CZYTAJ DALEJ

Sondaż o Janie Paweł II obnażył prawdę, dawno nie byliśmy tak zgodni

Wirtualna Polska zleciła przeprowadzenie sondażu i zadaniu Polakom bardzo konkretnego pytania. - Czy i która z sił politycznych Pana/Pani zdaniem wykorzystuje postać Jana Pawła II dla swoich korzyści politycznych? - usłyszeli od ankieterów United Surveys respondenci. Wyniki są zaskakujące. Dawno nie byliśmy aż tak zgodni.

Sondaż na temat wykorzystywania Jana Pawła II do celów politycznych nie pozostawia złudzeń. Wyborcy nie są tacy głupi i nie dają mydlić sobie oczu wizją walki tylko i wyłączenie o dobre imię papieża Polaka . Aż 71,8 proc. ankietowanych wskazało, że politycy bez dwóch zdań z premedytacją wykorzystują postać Jana Pawła II do podbijania słupków.

Polacy nie mają wątpliwości, PiS wykorzystuje Jana Pawła II

Chociaż w kwestii wykorzystywania przez polityków kontrowersji wokół Jana Pawła II do własnych celów Polacy są zgodni, to ankietowani rozjeżdżają się już po prośbie sprecyzowania, która partia to robi. Niemniej to właśnie PiS znalazło się na szczycie.

Wyniki sondażu United Surveys dla wp.pl są jednoznaczne. Aż 42,2 proc. Polaków głośno mówi o tym, że to właśnie PiS bazuje na obronie Jana Pawła II w celach politycznych. Drugie miejsce jest daleko w tyle i nie ma mowy, o równie złej opinii wśród ankietowanych.

W porównaniu do 42,2 proc. głosów ankietowanych oddanych na PiS, 14,9 proc. osób wskazujących Lewicę wydaje się szczegółem. Trzecie miejsce w sondażu badającym, kto zdaniem Polaków żeruje na aferze wokół Jana Pawła II, zajmuje Koalicja Obywatelska. Partię Donalda Tuska wskazało zaledwie 13,9 proc.

Źródło: wp.pl

pogodynka

Chwile grozy w programie na żywo. Pogodynka nagle runęła na ziemię, nagranie obiegło sieć

CZYTAJ DALEJ
Robert Lewandowski zmienił oblicze meczu FC Barcelona kontra real Madryt

Robert Lewandowski zmienił oblicze El Classico. Wystarczyło jedno dotknięcie, fani w euforii

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Prezydent i premier chcą unijnej komisji ds. rosyjskich wpływów. "Nie ma się czego bać"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Abp Wiktor Skworc prosi wiernych o wybaczenie. W przeszłości tuszował pedofilię
Czytaj więcej >

Wiadomości

Mariusz Kamiński ogłosił nowe sankcje na Białoruś. To odpowiedź na wyrok ws. Poczobuta
Czytaj więcej >

Wiadomości

Pożar autokaru na autostradzie A4. Nastolatkowie jechali na wycieczkę, pojazd spłonął doszczętnie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Samochód niemal wjechał w wózek na pasach dla pieszych. Było o krok od tragedii
Czytaj więcej >

Wiadomości

Donad Tusk zareagował na decyzję Andrzeja Dudy. Przedstawił prezydentowi propozycję
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]