Goniec.pl > Polska > Aleksander Kwaśniewski szczerze o Janie Pawle II. "W kilku kwestiach pewnie mocno zgrzeszył"
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 10.03.2023 18:05

Aleksander Kwaśniewski szczerze o Janie Pawle II. "W kilku kwestiach pewnie mocno zgrzeszył"

Aleksander Kwaśniewski
Piotr Molecki/East News

Nie milkną echa wywołane przez głośny reportaż wyemitowany na antenie TVN24 pod tytułem "Franciszkańska 3". Materiał dowodzi, jakoby Jan Paweł II miał wiedzieć o przypadkach molestowania osób nieletnich wśród księży i celowo ignorować te doniesienia. Zamieszanie wokół papieża Polaka ocenił były prezydent RP, Aleksander Kwaśniewski.

Głośny materiał "Franciszkańska 3"

Reportaż “Franciszkańska 3”, który został wyemitowany w poniedziałek 5 marca na antenie TVN24, był niczym trzęsienie ziemi. Autor materiału, Marcin Gutowski w swoim reportażu ukazuje nieznane dotychczas fakty z życia Karola Wojtyły, kiedy ten był jeszcze arcybiskupem krakowskim. 

Dziennikarz dotarł do ofiar księży-pedofilów, podlegających jeszcze w latach 60. ówczesnemu kardynałowi Wojtyle. Gutowski w toku swojego dziennikarskiego śledztwa rozmawia między innymi z osobami, które osobiście miały informować późniejszego papieża o przypadkach pedofilii wewnątrz kościoła. Miały one potwierdzać zaniechania Karola Wojtyły przy podejmowaniu jakichkolwiek działań. Materiał wyemitowany na antenie stacji informacyjnej wywołał falę komentarzy zarówno tych krytycznych wobec Jana Pawła II, jak i tych broniących nieżyjącej głowy Kościoła Katolickiego. 

 

Górale stanęli murem za Janem Pawłem II. Lata temu przyrzekli papieżowi ważną rzecz

"W kilku kwestiach pewnie mocno zgrzeszył"

Jednym z komentatorów, który odniósł się do medialnej burzy wokół postaci Jana Pawła II jest Aleksander Kwaśniewski. - Był czas, kiedy stawiano Janowi Pawłowi II pomniki ponad miarę. I myślę, że dzisiaj ta zmasowana krytyka jest też ponad miarę - skomentował  były prezydent na antenie programu "Kropka nad i" w TVN24.

Była głowa naszego państwa podkreślała, że przy ocenie dokonań zmarłego w 2005 roku papieża należy brać pod uwagę wszelkie aspekty. - Nigdy nie zapomnę mu pomocy, której udzielił nam przed referendum, kiedy mówił na Placu Św. Piotra: "Europa potrzebuje Polski, Polska potrzebuje Europy, od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej" - wspominał doświadczony polityk.

Emerytowany prezydent bez owijania w bawełnę oceniał. - Papież robił rzeczy wielkie, ale w kilku kwestiach pewnie mocno zgrzeszył - dodawał Aleksander Kwaśniewski. 

Uchwała

- Jego słowa i czyny demonstrowały i budziły miłość do Ojczyzny, wspierając czynnie naród polski w dążeniach do odzyskania wolności i niepodległego bytu państwowego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież- św. Jan Paweł II najwybitniejszy Polak w historii - zapisano w uchwale, którą w czwartek 9 marca przyjęto w Sejmie. 

Za uchwałą głosowało 271 posłów, 43 przeciw było, od głosu wstrzymało się 4 posłów. Projekt trafił pod głosowanie ze względu na inicjatywę posłów PiS, a był bezpośrednią odpowiedzią na krytyczny materiał wyemitowany na antenie TVN24.

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca .

Źródło: TVN24