Parujące szyby w samochodzie? Te proste i szybkie metody załatwią problem na zawsze
Parujące szyby samochodowe to powszechny problem zwłaszcza zimą, kiedy temperatura na zewnątrz pojazdu jest niższa i zmienia się wilgotność powietrza. Jak sobie poradzić z czymś tak uporczywym? Osłony przeciwszronowe nie zawsze pomogą, ale istnieją skuteczne sposoby, które są łatwe i jednocześnie zdecydowanie tańsze. Sprawdź, zanim niepotrzebnie wydasz pieniądze.
Parujące szyby w samochodzie? Załatw to na dobre
Parafrazując popularną piosenkę dla dzieci, zima to dużo zabaw i radości. Jednak właściciele samochodów wielokrotnie na przestrzeni kilku miesięcy doświadczają jej nieprzyjemnej strony, jak chociażby paraliż ruchu drogowego, konieczność zmiany opon, ale przede wszystkim zaśnieżone auta. Natomiast żadna z tych rzeczy nie irytuje tak bardzo jak zaparowane szyby.
Szukając przyczyny parujących szyb samochodowych można zmarnować cały dzień i finalnie niczego nie znaleźć. Problemem są zazwyczaj uszkodzone uszczelki lub zabrudzony filtr kabinowy, ale ich wymiana może nie być możliwa od razu, a w najgorszym przypadku wcale nie pomoże. Podejdź do tego z głową i postępuj według prostych wskazówek.
Dramatyczny stan Tomasza Jakubiaka. Niebywale smutne słowa jego żony W końcu ruszą wypłaty długo wyczekiwanego świadczenia. Nawet 1900 zł od przyszłego tygodniaSposoby na zaparowane szyby w samochodzie zimą
Pierwszym, co możesz zrobić, to jeszcze podczas jazdy włączyć klimatyzację. Ustaw komfortową temperaturę, skieruj nadmuch na szyby i pozwól, aby w ten sposób powietrze wewnątrz auta się osuszyło.
Gdy po zaparkowaniu pod domem znajdziesz chwilę, to poświęć ją na dokładne wyczyszczenie szyby od środka. Możesz wykorzystać do tego specjalny płyn lub przygotować mieszankę wody z octem, co ograniczy parowanie. Dlaczego to może być istotne? Do szkła przywierają drobinki brudu i kurzu, na których łatwiej osadzi się wilgoć niż na czystej szybie.
Wskazówka: Aby ograniczyć parowanie luster w domach, nakłada się na nie płynne mydło lub piankę do golenia. Spróbuj wykonać podobną czynność po wewnętrznej stronie szyby samochodowej, a później dokładnie ją wytrzyj.
Co jeśli nie chcesz używać klimatyzacji ani myć szyby zimą? Pozostaje bardzo skuteczne, choć trwające kilka minut dłużej, wyrównywanie wilgotności. Tutaj znów występuje podział na dwie metody.
Jak pozbyć się wilgoci z samochodu? Tak zapobiegniesz zaparowaniu szyb
Wybierając się zimą w podróż samochodem, ustawiamy nawiew na jak najcieplejszy. Wzrost temperatury prowadzi jednak do skraplania się wody, która później może nawet zamarznąć po wychłodzeniu. Dobrze zatem, jeśli przeniesiemy jej do samochodu jak najmniej. Przed wejściem, dokładnie otrzep buty ze śniegu, a jeśli naprószyło się do środka, wytrzep dywaniki.
Nadal jednak problem może pojawić się przez to, że nasz oddech jest cieplejszy i też powoduje uwalnianie pary. Na to skutecznym rozwiązaniem – być może najskuteczniejszym, ale pochłaniającym o wiele więcej czasu – jest wyrównywanie temperatury w pojeździe z otoczeniem po zaparkowaniu.
Gdy już zakończysz jazdę, ustaw nawiew na chłodny, a dodatkowo odsuń okna. Po chwili możesz zakończyć mechaniczną cyrkulację powietrza, jednak szyby powinny być odsunięte przez kilka minut. Chłodne i suche powietrze z zewnątrz zmiesza się z tym w środku auta i pozwoli ci następnego ranka wsiąść do samochodu bez nerwowych wypieków na twarzy.
Sprawdź też: Zapomnij o barszczu na Wigilię. Ta starodawna polska zupa to prawdziwy rarytas, cała rodzina będzie zachwalać