Goniec.pl
Papież Franciszek: szczepienia

Pixabay.com Annett_Klingner

Papież Franciszek apeluje, aby patenty na szczepionki zostały uwolnione

8 Maja 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Papież Franciszek dołączył do zwolenników pomysłu uwolnienia patentów szczepionek. Chce, aby prawo do własności intelektualnej zostało w tym przypadku zawieszone dla dobra ludzi na całym świecie. Podobne opinie wyraziły rządy Francji, Stanów Zjednoczonych oraz Polski.

Podczas sobotniego koncertu "Vax Live" papież Franciszek skomentował sprawę patentów szczepionkowych, które aktualnie obowiązują. Według Głowy Kościoła uderzają one w wartości chrześcijańskie i przedkładają biznes ponad dobro człowieka. Pomysł zniesienia patentów spodobał się również rządom Francji, USA oraz Polski. 

Papież Franciszek chce, aby patenty szczepionkowe zostały zniesione

Papież Franciszek uważa, że przedkładanie interesu nad dobro człowieka jest wręcz nowym wariantem wirusa, z którym zmaga się obecnie ludzkość. Apeluje, aby uwolnić patenty szczepionkowe, co ułatwiłoby dostęp do szczepionek wielu ludziom na całym świecie, jednak spowodowało ogromne straty koncernów farmaceutycznych.

- Wariantem wirusa jest, gdy przedkładamy prawa rynkowe lub własności intelektualnej nad prawo do miłości i zdrowia ludzkości - mówi papież Franciszek.

Według papieża Franciszka indywidualizm i patrzenie tylko na swój interes w kwestii tak istotnej jak walka z globalną pandemią, powoduje zobojętnienie na cierpienie innych. Głowa kościoła podkreśla jasno, że jest zwolennikiem wprowadzenia uniwersalnego prawa do szczepionek oraz zawieszenia praw do własności intelektualnej w ich kwestii. 

W tym tygodniu w podobnym tonie wypowiadał się prezydent USA Joe Biden, który zaskoczył bardzo wiele osób, spodziewających się, iż będzie stał po stronie rynku farmaceutycznego, gdzie Stany Zjednoczone mają ogromne wpływy.

Uwolnienie patentów na szczepionki poparł również prezydent Francji Emmanuel Macron oraz premier Polski Mateusz Morawiecki, który wyraził swoje stanowisko podczas sobotniego spotkania nieformalnego Rady Europejskiej w Portugalii. 

- Patenty na produkcję szczepionek powinny być dostępne dla wszystkich - powiedział Mateusz Morawiecki.

Łatwy dostęp do szczepionki ma być kluczowy w powstrzymaniu pandemii koronawirusa, która zdążyła już pochłonąć miliony ludzkich istnień na całym świecie. Uniwersytet Hopkinsa, który zajmuje się gromadzeniem statystyk dotyczących patogenu podaje, że potwierdzono już ponad 156 milionów zakażeń od początku pandemii. Koronawirus przyczynił się do śmierci 3 272 800 ludzi. 

  • Zenek Martyniuk w żałobie. Stracił teściową

  • Ministerstwo zdrowia potwierdziło pierwszy przywilej dla zaszczepionych

  • Widz obraził dziennikarzy TVP Info

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >