Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Oszuści działają bez skrupułów. Policja ostrzega przed tą metodą
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 06.07.2024 20:13

Oszuści działają bez skrupułów. Policja ostrzega przed tą metodą

telefon komórkowy
fot. Pixabay/bssmadeit

Internetowi oszuści stają się coraz bardziej bezwzględni. Policja ostrzega przed metodą, która w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Mundurowi przestrzegają, jak uchronić się przed tym działaniem oszustów i nie zostać ofiarą wyłudzenia. 

Policja ostrzega przed tą metodą. Oszuści są bezwzględni

Metoda płatności za pomocą kodu BLIK bardzo szybko stała się jedną z najchętniej używanych przez Polaków. Przekonuje do siebie głównie przez wygodę i funkcjonalność. Niestety, jak się okazuje, ma też swoje poważne wady.

W ostatnim czasie zostaje wykorzystywana przez oszustów, którzy wyłudzają spore ilości pieniędzy, posługując się do tego właśnie kodem BLIK. Sprawcy działają bez żadnych skrupułów, często podszywając się pod najbliższą rodzinę. Policja ostrzega i informuje, jak zabezpieczyć się przed takim działaniem. 

Tyle Polacy wydadzą na wakacje. Kwota może zaskoczyć, nie zamierzają oszczędzać

Oszuści działają metodą "na BLIK". Policja ostrzega

Internetowi oszuści najczęściej wyłudzają pieniądze poprzez kod BLIK, podszywając się pod naszych znajomych i rodzinę, głównie w mediach społecznościowych. Przejmują konto na portalu, po czym rozsyłają wiadomości, które z pozoru wyglądają bardzo wiarygodnie i autentycznie, zupełnie tak jakbyśmy to właśnie my byli ich autorami.

ZOBACZ: Działkowcy nawet nie wiedzą, że mogą łamać przepisy. Kary są wyjątkowo surowe

Sprawcy w wysyłanej wiadomości proszą o udostępnienie kodu BLIK, tłumacząc, że rzekomo zgubili portfel, telefon, kartę płatniczą lub po prostu potrzebują pewnej kwoty pieniędzy na konkretny cel. Zazwyczaj zapewniają, że bardzo szybko zwrócą pożyczkę.

Niestety w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze. Co prawda, właściciel konta musi potwierdzić transakcję, ale robi to wierząc, że pomaga swojemu znajomemu, który znalazł się w potrzebie - podkreśla policja.

Policja informuje, jak chronić się przed oszustami

Policja podkreśla, że aby nie paść ofiarą oszustów powinniśmy stosować w swoich kontach społecznościowych uwierzytelnienie dwuskładniowe. Wówczas zalogowanie wiąże się z koniecznością potwierdzenia SMS. Ponadto powinniśmy uważnie i skrupulatnie weryfikować otrzymywane wiadomości od rzekomych bliskich nam osób, czy faktycznie pochodzą od nich.

ZOBACZ: ZUS wydał ważny komunikat. Wystarczy jeden dokument, żeby zwiększyć emeryturę

Służby zaznaczają także, aby sprawdzać dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji mobilnej, a także szczególnie chronić swój PIN, a przede wszystkim zachować czujność i rozsądnie korzystać z internetu.