Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > ZUS wydał ważny komunikat. Wystarczy jeden dokument, żeby zwiększyć emeryturę
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 05.07.2024 09:39

ZUS wydał ważny komunikat. Wystarczy jeden dokument, żeby zwiększyć emeryturę

emeryci
fot. Pixabay/pxby666, materiały własne

Czy można zwiększyć swoją przyszłą emeryturę, a jeśli tak, to jak to zrobić? Jak się okazuje, bardzo pomocne w tej kwestii powinny okazać się stosowne dokumenty dotyczące historii naszej pracy zawodowej i zatrudnienia. Ta kwestia tyczy się szczególnie tych, którzy pracę rozpoczęli jeszcze przed 1999 rokiem.

Czy można zwiększyć swoją emeryturę? ZUS tego wymaga

Wszyscy, którzy rozpoczęli swoją aktywność zawodową jeszcze przed 1999 rokiem, powinni bardzo mocno zastanowić się nad dokładnym przeszukaniem domowego archiwum w celu odnalezienia dokumentów dot. historii zatrudnienia. Jak zaznacza ZUS, zmiany, które weszły w życie w związku z reformą systemu emerytalnego, mogą wpływać na wysokość otrzymywanych świadczeń. Brak dokumentów dotyczących historii zatrudnienia może z kolei wpłynąć na obniżenie naszej emerytury.

ZUS dosyć często przypomina, że osoby zatrudnione przed 1999 rokiem mają szansę na znacznie wyższe świadczenia, jeśli przedstawią pełną dokumentację dotyczącą historii swego zatrudnienia. Warto zatem sprawdzić, czy w szafie nie zalegają nam dokumenty i ważne pisma, które mogą okazać się niezwykle istotne. 

Dodatkowy zasiłek ZUS dla wielu Polaków. Nie trzeba składać wniosku

ZUS potrzebuje tych dokumentów. Możesz mieć wyższą emeryturę

Dostarczenie brakujących dokumentów o historii zatrudnienia może realnie wpłynąć na wysokość emerytury. W przypadku bycia aktywnym na rynku pracy jeszcze przed 1999 rokiem powinniśmy upewnić się, że w rejestrach ZUS zostały uwzględnione wszystkie okresy naszej pracy zawodowej. Świadectwa pracy, czy np. zaświadczenia o zarobkach mogą wpłynąć na ponowne przeliczenie emerytury, tym razem na korzystniejszych dla nas zasadach. 

ZUS może pomóc

W przypadku gdy firma, w której pracowaliśmy, już nie istnieje, możemy skontaktować się z archiwami zakładowymi, które prawdopodobnie przechowują odpowiednią dokumentację. Pomocny w tej kwestii okazać się może sam ZUS, do którego można zgłosić się z prośbą o pomoc w określeniu konkretnych dokumentów niezbędnych do wykazania historii naszego zatrudnienia.

ZOBACZ: Pracowała 20 lat za minimalne wynagrodzenie. Trudno uwierzyć, jaką emeryturę otrzymuje

Warto dokładnie przeszukać wszelkie archiwa i domowe dokumentacje, ponieważ może nieść to za sobą znaczące korzyści finansowe w postaci wyższej emerytury.